Ex Deo – Romulus

Dnes ochutnáme z drsnějšího soudku. Není třeba se zdržovat. Ex Deo má co dočinění s Mauriziem Iaconem. Ano slyšíte dobře, Ex Deo je projekt členů death-metalové legendy Kataklysm.

Je zajímavé, že Iacono zvolil starověký Řím jako inspiraci pro tento svůj black/pagan metalový (i když řekněme spíše death metalový s prvky black a pagan) projekt. Není to moc časté téma, i když na druhou stranu, můžeme při této příležitosti vzpomenout na celkem nedávné počiny „Pantheo Legia Musica“ a „XII. Caesars“. Navíc je to úplně odtažené od repertoáru Kataklysm, takže nás logicky mohou napadat otázky, zda se jedná o jednorázovou záležitost nebo boční projekt, který bude fungovat s Kataklysm paralelně.

Desce není mnoho co vytknout. Muzika je precizní, zpěv zvládnutý na jedničku. Maurizia Iacona není třeba nijak proklepávat, protože jeho jméno je dopředu zárukou kvality. Škodu albu dělá akorát dojem občasné pomalosti. Některé songy jsou prostě až moc utahané. To je ve srovnání s Kataklysm nezvyk. Na rozdíl od výše zmíněných „římských počinů projektů H.E.R.R. a Pantheon Legia Musica, které jsou spíše meditativního charakteru a tak na to, pustit si je při sklence vína, Ex Deo se otevíral prostor toto téma uchopit značně dynamicky. Bohužel jej nevyužili zcela.

Ještě před oficiálním vydáním desky brázdil stránky hudebních portálů vynikající song „Romulus“. Ten považuji, společně s „In Her Dark Embrance“ a „The Final War“ (věnované bitvě u mysu Aktium). Naproti tomu jiné, jako například „Cry Havoc“ jsou skutečně utahanějšího charakteru a zrovna tato konkrétní mi až příliš připomínala Ancienit Rites. Nic proti, AR jsou vynikající, ale zde jsem přece jen čekal víc.

To ale nic nemění na tom, že skrze vaše sluchátka, nebo reprobedny vám Ex Deo přinese bezchybnou atmosféru starověkého Říma , která vám připomene velikou dobu impéria, maršů gigantických armád, římských ulic, zahrad a fontán, kultury, ale také politického manévrování a vražd, gladiátorské krve a uctívání pradávných bohů. Na druhou stranu ale nečekejte nic nepřekonatelného. Kvalitní album, ale s rezervami. Hodnocení čtyři z pěti.

Nuclear Blast, 2009.

„Romulus“ track listing:

1. Romulus (5:17)
2. Storm the Gates of Alesia (6:31)
3. Cry Havoc (7:01)
4. In Her Dark Embrace (4:55)
5. Invictus (4:48)
6. The Final War (Battle of Actium) (5:01)
7. Legio XIII (5:53)
8. Blood, Courage and The God’s That Walk The Earth (6:02)
9. Cruor Nostri Abbas (5:30)
10. Surrender the Sun (6:47)
11. The Pantheon (Jupiter’s Reign) (3:57)

One Response to “Ex Deo – Romulus”

  1. radalf napsal:

    Upřímně řečeno, tato deska je hudební katastrofa… bohužel ne vždy se idea slučuje s výsledkem. V žánru existují desítky až stovky kvalitnějších nahrávek.

Trackbacks/Pingbacks


Carl Schmitt: Glossarium – Záznamy z let 1947 až 1958

Glossarium - Záznamy z let 1947 až 1958***
Glossarium – Záznamy z let 1947 až 1958
***
U nakladatelství Academia právě vyšlo bezmála tisíci stránkové Glossarium Carla Schmitta s jeho sešitovými záznamy z let 1947 až 1958.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Martin Heidegger – Úvahy II–VI Černé sešity 1931–1938

Úvahy II–VI (Černé sešity 1931–1938)***
Černé sešity 1931–1938
***
Od roku 1931 do začátku 70. let si Martin Heidegger zaznamenával své myšlenky do sešitů vázaných v černém voskovaném plátně. Záznamy nejsou datovány, ale představují svérázný myslitelský deník, který nechává čtenáře nahlédnout hluboko do autorovy mysli, ať už jde o jeho filosofické dílo, či o to, jak si představoval obrodu Německa nacionálním socialismem po 1. světové válce a jak byly jeho představy faktickým vývojem zklamávány. V rámci obsáhlého Heideggerova díla, které sám na sklonku života uspořádal a rovněž určil, v jakém pořadí mají jednotlivé svazky vycházet, bylo 34 „černých sešitů“ zařazeno až na úplný konec jako svazky 94–102. První sešit (Úvahy I) se nedochoval. Až do zveřejnění v předchozím desetiletí nesměli mít k těmto zápiskům přístup ani specializovaní badatelé.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Ladislava Chateau – Bylo jich pět …: Kolaborace, trest a rozpory

Ladislava Chateau - Bylo jich pět ...: Kolaborace, trest a rozpory***
Bylo jich pět – Robert Brasillach, Marcel Jouhandeau, Ramon Fernandez, Jacques Chardonne a Pierre Drieu La Rochelle
***
Soubor pěti profilů významných francouzských spisovatelů, kteří přijali v letech 1941 a 1942 pozvání do Výmaru na spisovatelské kongresy pod taktovkou nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

À propos

„Potřebujeme třetí obraz člověka a života. Odmítnout dnes Washington a Moskvu neznamená jen politickou, ale také morální volbu: znamená odmítnutí amerických měst i komunistických koncentráků. Oba vzorce industriálního gigantismu budí vnější zdání moci, ale ve skutečnosti se ženou do propasti. Oba systémy jsou redukovány na to, že slepě následují požadavky monstrózního růstu. Nechaly kolem sebe šířit potopu a ženou se řekou, z níž už nějakou dobu není vidět břeh. Posláním Evropy je vybudovat hráze, které mohou tlumit konzumní společnost. Při absenci Boha musíme ustanovit moc, která stojí nad impériem moderního světa a nad říší kapitálu i účetních rozvah.“

Maurice Bardèche

Archív