Categorized | Kultura, Redakční zprávy

Rudolf Jičín: Přítomen!

Rudolf Jičín

Rudolf Jičín

V úterý 9. srpna zemřel ve Vimperku archivář a filosof Rudolf Jičín, jehož vynikající překlad a výběr z myšlenek Oswalda Spenglera jsme nedávno publikovali.

Vysoká postava, bělostné vlasy, modré oči; skromný, ochotný, přímý, velkorysý; skrze vážnost probleskující klímovský humor: tak jsme ho znali v posledních deseti letech.

Narodil se 19. 3. 1933 v Hradci Králové. V letech 1952 – 57 studoval na FF UK filozofii a historii, logiku u prof. O. Zicha. Doktorát filozofie získal v roce 1969 na UP v Olomouci u prof. Josefa Ludvíka Fischera (mj. autora dvoudílné Krise demokracie).

Filozoficky se hlásil zejména k Schopenhauerovi, Nietzschovi, Spenglerovi a Ladislavu Klímovi. Ze současných českých filozofů mu byli blízcí pouze Milan Středa a Zdeněk Vašíček. V sociologii se zabýval úlohou davů v současné společnosti (jako Ortega de Gasset), v logice teorií deskripce (Carnap, Vašíček).

Publikoval sporadicky od roku 1993. Ze svého rozsáhlého díla Sebraných spisů (zahrnuje sedm strojopisných svazků!) uveřejnil pouze fragment Komentář ke Kantovým Prolegomenům.

Perzekuován (ztráta zaměstnání v Ústavu pro soudobé dějiny ČSAV) byl v souvislosti s „aférou“ Týdeníku Politika viz www.psp.cz/eknih/1993ps/tisky/t1578_02.htm – 34k 2. 2. „Případ Tomáš“.

Čest a věrnost jeho památce.


Tiskem vyšlo:

Sborníky:

Procházka staletími. K sedmdesátinám Zániku Západu v: Dissertationes historicae 1/1993.
Objektivistické a perspektivistické pojetí dějin v: Dissertationes historicae 2/1994.

Časopisecké příspěvky:

The Problem of the Similarity of Objects in Numerical Taxonomy (s Z. Vašíčkem) v: Journal gen. Microbiol. 1969
The Problem of Similarity of Shape (s Z. Vašíčkem) v: Syst. Zool. 1971
Some Problems of Descriptions of Sets of Objects v: Journal theor. Biol. 1972
Demokratický mýtus a česká společnost v: Dnešek 6/1993.
Posudek na knihu Henryho Forda „Mezinárodní Žid“ v: Dnešek 7/1993.
K moderním ideologiím v: Národ 4/1995.
Masa a elita v: Národ 8/1995.

Tiskem:

Spenglerova filosofie dějin. Oswald Spengler, Člověk a technika, Praha 1997, doslov.

Online:

Myšlenky, které stojí za připomenutí: Spengler Marathon 2/2004 (verze + ukázky z překladů)

Oswald Spengler: Myšlenky Délský potápěč 2/2011

2 Responses to “Rudolf Jičín: Přítomen!”

  1. Jan Maloušek napsal:

    Matně vzpomínám na zmíněné autorovy texty publikované v 90. létech, které dnes, s odstupem více jak 1 a 1/2 dekády, působí neuvěřitelně, jako promluva z jiného světa. Kam jsme se od té doby posunuli! Ještě několik let po rozdělení Československa bylo (alespoň z dnešního pohledu) možno myslit volně. I když se mi to tenkrát úplně nezdálo. Už zřejmě rozumím větě ze slovníkového životopisu R. Jičína: „Jeho životní dílo, sedm strojopisných svazků Sebraných spisů nepublikova(tel)ných (6 kg), je svým obsahem i formou pro odbornou i ostatní veřejnost nepřijatelné a z valné části jí nepředložitelné.“ Chápu-li předešlý výrok alespoň z poloviny dobře, jde v dnešní době vlastně o nejvyšší možnou pochvalu, potvrzené „Signum laudis“.
    Zachovávám úctu jeho památce.

  2. Bára napsal:

    Měla jsem ho velmi ráda. Byl to úžasný člověk s milou a příjemnou povahou. Všem nám bude moc chybět.

    Barbora- vnučka

Trackbacks/Pingbacks


Carl Schmitt: Glossarium – Záznamy z let 1947 až 1958

Glossarium - Záznamy z let 1947 až 1958***
Glossarium – Záznamy z let 1947 až 1958
***
U nakladatelství Academia právě vyšlo bezmála tisíci stránkové Glossarium Carla Schmitta s jeho sešitovými záznamy z let 1947 až 1958.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Martin Heidegger – Úvahy II–VI Černé sešity 1931–1938

Úvahy II–VI (Černé sešity 1931–1938)***
Černé sešity 1931–1938
***
Od roku 1931 do začátku 70. let si Martin Heidegger zaznamenával své myšlenky do sešitů vázaných v černém voskovaném plátně. Záznamy nejsou datovány, ale představují svérázný myslitelský deník, který nechává čtenáře nahlédnout hluboko do autorovy mysli, ať už jde o jeho filosofické dílo, či o to, jak si představoval obrodu Německa nacionálním socialismem po 1. světové válce a jak byly jeho představy faktickým vývojem zklamávány. V rámci obsáhlého Heideggerova díla, které sám na sklonku života uspořádal a rovněž určil, v jakém pořadí mají jednotlivé svazky vycházet, bylo 34 „černých sešitů“ zařazeno až na úplný konec jako svazky 94–102. První sešit (Úvahy I) se nedochoval. Až do zveřejnění v předchozím desetiletí nesměli mít k těmto zápiskům přístup ani specializovaní badatelé.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Ladislava Chateau – Bylo jich pět …: Kolaborace, trest a rozpory

Ladislava Chateau - Bylo jich pět ...: Kolaborace, trest a rozpory***
Bylo jich pět – Robert Brasillach, Marcel Jouhandeau, Ramon Fernandez, Jacques Chardonne a Pierre Drieu La Rochelle
***
Soubor pěti profilů významných francouzských spisovatelů, kteří přijali v letech 1941 a 1942 pozvání do Výmaru na spisovatelské kongresy pod taktovkou nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

À propos

„Potřebujeme třetí obraz člověka a života. Odmítnout dnes Washington a Moskvu neznamená jen politickou, ale také morální volbu: znamená odmítnutí amerických měst i komunistických koncentráků. Oba vzorce industriálního gigantismu budí vnější zdání moci, ale ve skutečnosti se ženou do propasti. Oba systémy jsou redukovány na to, že slepě následují požadavky monstrózního růstu. Nechaly kolem sebe šířit potopu a ženou se řekou, z níž už nějakou dobu není vidět břeh. Posláním Evropy je vybudovat hráze, které mohou tlumit konzumní společnost. Při absenci Boha musíme ustanovit moc, která stojí nad impériem moderního světa a nad říší kapitálu i účetních rozvah.“

Maurice Bardèche

Archív