Categorized | Politika, Zprávy ze světa

Marine Le Penová: Schengen je bezpečnostní fiasko

Anis Amri

Anis Amri

Autorka: Karin Bredenkamp

Prezidentská kandidátka francouzské Národní fronty Marine Le Penová označila evropskou Schengenskou zónu za „bezpečnostní fiasko“.

V prohlášení zveřejněném na její webové stránce dala za vinu Schengenské dohodě, že se berlínskému teroristovi tak snadno podařilo uniknout z Německa.

„Bez pevných národních hranic a celní infrastruktury na nich nezbývá Francii – podobně jako jejím sousedům – než se ex post dozvídat, že se po její půdě nejspíš pohyboval nebezpečný ozbrojený džihádista,“ řekla.

„Znovu zdůrazňuji svůj závazek zajistit Francii plnou kontrolu nad vlastními hranicemi a odstoupení od Schengenské dohody. Mýtus naprosté svobody pohybu v Evropě, jehož se mí protikandidáti v prezidentských volbách stále pevně drží, musíme pohřbít.“

Členy zóny je 26 evropských zemí, mezi nimi i nečlenské země EU. V rámci této dohody uzavřené v roce 1995 došlo ke zrušení pohraničních kontrol mezi evropskými zeměmi.

Francie však obnovila kontroly na svých hranicích po pařížských útocích v listopadu 2015, při nichž bylo zabito 130 lidí.

Volný pohyb a služeb napříč většinou kontinentu však s migrační krizí a vzestupem Islámského státu dostává stále větší trhliny.

Řada expertů považuje Schengenskou dohodu za slabinu evropské bezpečnosti, díky níž do Evropy pronikají drogy, nelegální zbraně, zločinci i teroristé.

Předseda italského Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo na svém blogu s Le Penovou souhlasil, když napsal, že „Itálie se stala cestou pro teroristy, které nedokážeme kvůli Schengenu zadržet“ a dodal, že „nastal čas jednat.“

Pochvalně se vyjádřil o Cristianu Moviovi a Lucovi Scatovi, dvou policistech, kteří zastavili a po napadení z jeho strany i zastřelili teroristu Anise Amriho – označil je za „sekulární světce.“

U Amriho, po útoku v Berlíně několik desítek hodin nejhledanějšího muže v Evropě, se našly jízdenky, podle nichž z Německa přes francouzské Chambery odcestoval do Itálie.

„Pokud je muž zastřelený v Miláně skutečně vrahem z Berlína, pak se Schengen ukázal jako ohrožení bezpečí veřejnosti,“ prohlásil na svém twitterovém účtu někdejší předseda strany UKIP Nigel Farage. „Musíme s ním skoncovat.“

Čtyřiadvacetiletý Tunisan podezřelý z terorismu urazil z místa činu do Milána přes 800 kilometrů, než ho při náhodné kontrole zastřelili dva italští policisté.

Článek Karin Bredenkampové Marine Le Pen: Schengen is a security disaster vyšel na stránkách Free West Media 25. prosince 2016.

Carl Schmitt: Glossarium – Záznamy z let 1947 až 1958

Glossarium - Záznamy z let 1947 až 1958***
Glossarium – Záznamy z let 1947 až 1958
***
U nakladatelství Academia právě vyšlo bezmála tisíci stránkové Glossarium Carla Schmitta s jeho sešitovými záznamy z let 1947 až 1958.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Martin Heidegger – Úvahy II–VI Černé sešity 1931–1938

Úvahy II–VI (Černé sešity 1931–1938)***
Černé sešity 1931–1938
***
Od roku 1931 do začátku 70. let si Martin Heidegger zaznamenával své myšlenky do sešitů vázaných v černém voskovaném plátně. Záznamy nejsou datovány, ale představují svérázný myslitelský deník, který nechává čtenáře nahlédnout hluboko do autorovy mysli, ať už jde o jeho filosofické dílo, či o to, jak si představoval obrodu Německa nacionálním socialismem po 1. světové válce a jak byly jeho představy faktickým vývojem zklamávány. V rámci obsáhlého Heideggerova díla, které sám na sklonku života uspořádal a rovněž určil, v jakém pořadí mají jednotlivé svazky vycházet, bylo 34 „černých sešitů“ zařazeno až na úplný konec jako svazky 94–102. První sešit (Úvahy I) se nedochoval. Až do zveřejnění v předchozím desetiletí nesměli mít k těmto zápiskům přístup ani specializovaní badatelé.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Ladislava Chateau – Bylo jich pět …: Kolaborace, trest a rozpory

Ladislava Chateau - Bylo jich pět ...: Kolaborace, trest a rozpory***
Bylo jich pět – Robert Brasillach, Marcel Jouhandeau, Ramon Fernandez, Jacques Chardonne a Pierre Drieu La Rochelle
***
Soubor pěti profilů významných francouzských spisovatelů, kteří přijali v letech 1941 a 1942 pozvání do Výmaru na spisovatelské kongresy pod taktovkou nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Víte, že…

29. března 1895 se v Heidelbergu narodil německý spisovatel, filozof, publicista, entomolog a veterán obou světových válek Ernst Jünger. Jako mladý se proslavil svým válečným románem V ocelových bouřích, ve výmarské éře se řadil k předním postavám tzv. konzervativní revoluce. Odmítl přímou spolupráci s národně socialistickým režimem, po válce se pak z politické arény stáhl úplně, i tak však výrazně ovlivnil některé proudy pravicového myšlení, a po zbytek svého dlouhého života se věnoval literární tvorbě.
29. března 2012 zemřel na selhání srdce ve věku pouhých nedožitých 50 let pravicový anglický intelektuál, politik, spisovatel a brilantní řečník Jonathan Bowden, od 90. let aktivní nejprve v Konzervativní straně, následně v řadách BNP i různých menších uskupení.

À propos

„Potřebujeme třetí obraz člověka a života. Odmítnout dnes Washington a Moskvu neznamená jen politickou, ale také morální volbu: znamená odmítnutí amerických měst i komunistických koncentráků. Oba vzorce industriálního gigantismu budí vnější zdání moci, ale ve skutečnosti se ženou do propasti. Oba systémy jsou redukovány na to, že slepě následují požadavky monstrózního růstu. Nechaly kolem sebe šířit potopu a ženou se řekou, z níž už nějakou dobu není vidět břeh. Posláním Evropy je vybudovat hráze, které mohou tlumit konzumní společnost. Při absenci Boha musíme ustanovit moc, která stojí nad impériem moderního světa a nad říší kapitálu i účetních rozvah.“

Maurice Bardèche

Archív