Sláva memu, novému králi politické komunikace

Dominik Feri a Miroslav Kalousek

Tento mem nepotřebuje ani žádný doprovodný text.

Autor: John Robb

Co je v letošním volebním roce v Americe nejběžnější formou politické komunikace?

Je to televize, noviny nebo snad online žurnalismus či reklama? Ne.

Nejrozšířenější forma politického poselství se dnes šíří přes sociální sítě a říká se jí mem.

Mem v současné podobě je obrázek s velmi krátkým textem, který vyjadřuje velice přesnou emoci či myšlenku.

Až do letošních voleb vypadaly memy zpravidla nějak takto:

Chuck Norris

Když Chuck Norris krájí cibuli, cibule pláče.

Z memů se však rychle stal prostředek agresivní politické komunikace (povšimněte si využití vizuálního jazyka a textu k dosažení zamýšlené emoce):

Hillary Clinton

Hloupí Američané, zákony jsou jen pro chudé lidi.

Vznikly miliony memů a tisíce nových spatří světlo světa každý další den.

Bezprostředně po svém zrození procházejí procesem brutálního přirozeného výběru, kdy ty nejlepší končí na stránkách jako Reddit (např. subreddit The_Donald), kde je uživatelé kritizují a hlasují pro ty nejlepší z nich.

Úspěšné memy obíhají po všech sociálních sítích, kde často dosáhnou během několika dní desítek milionů zhlédnutí, jak se šíří skrz nové a nové sítě přátel.

Žabák Pepe

Žabák Pepe, liberály nejnenáviděnější osobnost po Trumpovi a Putinovi, dorazil i k nám.

Dohromady vyvolají memy desítky milionů „zobrazení“ za hodinu, tedy o několik řádů více (100x) než všechny ostatní formy politické komunikace.

Na rozdíl od televize, novin a většiny forem online komunikace jsou memy stvořené pro spotřebu prostřednictvím chytrých telefonů a ve vizuálním režimu sociálních sítí. Jsou rovněž vytvářené pro rychlou spotřebu, kdy poskytují rychlou dávku emocí v kontrastu s dlouhým článkem s nejistým výsledkem.

Žádná jiná forma politické komunikace se jim v tomto ohledu nemůže rovnat.

Memy jsou jednou ze zbraní, s jejichž pomocí jsou vedeny online konflikty, v tomto případě politické. Dochází k nim všude, neustále a na všech úrovních. Rozhodují o budoucnosti.

Proto se chystám napsat novou knihu, organické pokračování mé předchozí Brave New War pod názvem The War Online: How Conflicts are Fought and Won on Social Networks (Válka Online: Jak se vedou a vyhrávají konflikty na sociálních sítích).

PS: Toto je příkladem toho, co Neal Stephenson nazval mediaglyfem – ikonou určenou ke zprostředkování složitých myšlenek lidem, kteří se nikdy nenaučili číst. Budoucnost plná negramotných lidí se neuskutečnila. Schopnost číst je všeobecně rozšířená, dostatek času nebo prostředků číst však nikoliv.

Úvaha Johna Robba All Hail The Meme, The New King of Political Communications vyšla na blogu Global Guerillas 16. srpna 2016.

Comments are closed.

Carl Schmitt: Glossarium – Záznamy z let 1947 až 1958

Glossarium - Záznamy z let 1947 až 1958***
Glossarium – Záznamy z let 1947 až 1958
***
U nakladatelství Academia právě vyšlo bezmála tisíci stránkové Glossarium Carla Schmitta s jeho sešitovými záznamy z let 1947 až 1958.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Martin Heidegger – Úvahy II–VI Černé sešity 1931–1938

Úvahy II–VI (Černé sešity 1931–1938)***
Černé sešity 1931–1938
***
Od roku 1931 do začátku 70. let si Martin Heidegger zaznamenával své myšlenky do sešitů vázaných v černém voskovaném plátně. Záznamy nejsou datovány, ale představují svérázný myslitelský deník, který nechává čtenáře nahlédnout hluboko do autorovy mysli, ať už jde o jeho filosofické dílo, či o to, jak si představoval obrodu Německa nacionálním socialismem po 1. světové válce a jak byly jeho představy faktickým vývojem zklamávány. V rámci obsáhlého Heideggerova díla, které sám na sklonku života uspořádal a rovněž určil, v jakém pořadí mají jednotlivé svazky vycházet, bylo 34 „černých sešitů“ zařazeno až na úplný konec jako svazky 94–102. První sešit (Úvahy I) se nedochoval. Až do zveřejnění v předchozím desetiletí nesměli mít k těmto zápiskům přístup ani specializovaní badatelé.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Ladislava Chateau – Bylo jich pět …: Kolaborace, trest a rozpory

Ladislava Chateau - Bylo jich pět ...: Kolaborace, trest a rozpory***
Bylo jich pět – Robert Brasillach, Marcel Jouhandeau, Ramon Fernandez, Jacques Chardonne a Pierre Drieu La Rochelle
***
Soubor pěti profilů významných francouzských spisovatelů, kteří přijali v letech 1941 a 1942 pozvání do Výmaru na spisovatelské kongresy pod taktovkou nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Víte, že…

29. března 1895 se v Heidelbergu narodil německý spisovatel, filozof, publicista, entomolog a veterán obou světových válek Ernst Jünger. Jako mladý se proslavil svým válečným románem V ocelových bouřích, ve výmarské éře se řadil k předním postavám tzv. konzervativní revoluce. Odmítl přímou spolupráci s národně socialistickým režimem, po válce se pak z politické arény stáhl úplně, i tak však výrazně ovlivnil některé proudy pravicového myšlení, a po zbytek svého dlouhého života se věnoval literární tvorbě.
29. března 2012 zemřel na selhání srdce ve věku pouhých nedožitých 50 let pravicový anglický intelektuál, politik, spisovatel a brilantní řečník Jonathan Bowden, od 90. let aktivní nejprve v Konzervativní straně, následně v řadách BNP i různých menších uskupení.

À propos

„Potřebujeme třetí obraz člověka a života. Odmítnout dnes Washington a Moskvu neznamená jen politickou, ale také morální volbu: znamená odmítnutí amerických měst i komunistických koncentráků. Oba vzorce industriálního gigantismu budí vnější zdání moci, ale ve skutečnosti se ženou do propasti. Oba systémy jsou redukovány na to, že slepě následují požadavky monstrózního růstu. Nechaly kolem sebe šířit potopu a ženou se řekou, z níž už nějakou dobu není vidět břeh. Posláním Evropy je vybudovat hráze, které mohou tlumit konzumní společnost. Při absenci Boha musíme ustanovit moc, která stojí nad impériem moderního světa a nad říší kapitálu i účetních rozvah.“

Maurice Bardèche

Archív