Srdce Západu

Autor: Cologero

Marsilio Ficino v roce 1471 sepsal v návaznosti na předcházející myslitele následující seznam zakladatelů hermetické tradice. Tento krok ukázal podstatu hlubokých a velkých myšlenek, na kterých byla postavena duchovnost Západu až do moderní doby. Místo spoléhání na jakési volné modernistické výklady by měli ti, kteří se snaží pochopit či znovustvořit duchovnost Západu, začít s tímto seznamem. Cílem není zjistit, co si myslet, nýbrž jakým způsobem myslet, obzvláště jak sjednotit svou mysl s duchem Srdce Západu.


Zde je několik poznámek k seznamu:

  • Skutečným zdrojem západní civilizace je Egypt, nikoliv Indie.
  • Akademici možná toto schéma odmítnou vzhledem k nedostatku písemných zdrojů. To není nic neobvyklého, protože hermetické učení se předává pouze ústně v řeči symbolů.
  • Existující spisy reprezentují školu založenou jednou z těchto postav, ale byly shromážděny, sepsány a seškrtány pozdějšími studenty.
  • Někteří lidé budou považovat ideje těchto myslitelů za nějaké „new age“ nebo „okultismus“. To pouze poukazuje na to, jak moc jsme se již vzdálili duchovním kořenům Západu.
  • Počátky hermetické nauky lze nalézt tam, kde později vznikla Římská říše.

Hermes Trismegistos

Egyptský kněz Hermes [1] byl zakladatelem hermetické filosofie a vědy. První křesťané považovali Herma za křesťanského proroka. Rozpoznali v něm nositele primordiální tradice, jejíž nauka je včleněna ve všech opravdových náboženstvích.

Orfeus

Přinesl Řekům hudbu, poezii a literaturu do té doby Západu neznámou. Přinesl jim rovněž znalost náboženských mystérií.

Pythágoras

Pythágoras byl Řek, který po studiích v Egyptě založil v Řecku esoterickou školu. Základem jeho filosofie byla matematika. Používání čísla v esoterní symbolice je příznačné pro západní rasy.

Filoláos

Filoláos pokračoval v Pythágorově práci v oblasti hudby a matematiky. Rozpoznal existenci idejí definujících kosmos.

Platón

Platón podrobně rozvedl pythágorejskou filosofii. Měl největší vliv na filosofii Západu a křesťanství je, jak prohlásil Whitehead [2], „platonismem pro masy“. Navzdory velkému množství přístupných písemných materiálů předával Platón nejpodstatnější nauky pouze ústně ve své Akademii.

Apollónios

Velký pythágorejský filosof, učitel a divotvůrce.

Plótínos

Plótínos byl egyptský filosof, který rozvedl esoterní aspekty platónismu. Přestožel byl „pohanem“, jeho filosofii převzali někteří z nejvýznamnějších křesťanských teologů. Strávil svůj život v Římě, čímž se kruh Egypt – Řím uzavřel.

Poznámky:

[1] René Guénon (Král Světa, 2009) uvádí, že dílo, které se obvykle připisuje Thovtovi či Zarathuštrovi, bylo dílem celé kněžské kasty.
[2] Alfred North Whitehead (1861 – 1947), anglický filosof, matematik a metafyzik žijící v Americe, který bývá někdy považován za nejvýznamnějšího anglo-amerického filosofa 20. století.

Článek The Heart of the West vyšel na stránkách Gornahoor dne 13. prosince 2010.

Carl Schmitt: Glossarium – Záznamy z let 1947 až 1958

Glossarium - Záznamy z let 1947 až 1958***
Glossarium – Záznamy z let 1947 až 1958
***
U nakladatelství Academia právě vyšlo bezmála tisíci stránkové Glossarium Carla Schmitta s jeho sešitovými záznamy z let 1947 až 1958.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Martin Heidegger – Úvahy II–VI Černé sešity 1931–1938

Úvahy II–VI (Černé sešity 1931–1938)***
Černé sešity 1931–1938
***
Od roku 1931 do začátku 70. let si Martin Heidegger zaznamenával své myšlenky do sešitů vázaných v černém voskovaném plátně. Záznamy nejsou datovány, ale představují svérázný myslitelský deník, který nechává čtenáře nahlédnout hluboko do autorovy mysli, ať už jde o jeho filosofické dílo, či o to, jak si představoval obrodu Německa nacionálním socialismem po 1. světové válce a jak byly jeho představy faktickým vývojem zklamávány. V rámci obsáhlého Heideggerova díla, které sám na sklonku života uspořádal a rovněž určil, v jakém pořadí mají jednotlivé svazky vycházet, bylo 34 „černých sešitů“ zařazeno až na úplný konec jako svazky 94–102. První sešit (Úvahy I) se nedochoval. Až do zveřejnění v předchozím desetiletí nesměli mít k těmto zápiskům přístup ani specializovaní badatelé.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Ladislava Chateau – Bylo jich pět …: Kolaborace, trest a rozpory

Ladislava Chateau - Bylo jich pět ...: Kolaborace, trest a rozpory***
Bylo jich pět – Robert Brasillach, Marcel Jouhandeau, Ramon Fernandez, Jacques Chardonne a Pierre Drieu La Rochelle
***
Soubor pěti profilů významných francouzských spisovatelů, kteří přijali v letech 1941 a 1942 pozvání do Výmaru na spisovatelské kongresy pod taktovkou nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Víte, že…

29. března 1895 se v Heidelbergu narodil německý spisovatel, filozof, publicista, entomolog a veterán obou světových válek Ernst Jünger. Jako mladý se proslavil svým válečným románem V ocelových bouřích, ve výmarské éře se řadil k předním postavám tzv. konzervativní revoluce. Odmítl přímou spolupráci s národně socialistickým režimem, po válce se pak z politické arény stáhl úplně, i tak však výrazně ovlivnil některé proudy pravicového myšlení, a po zbytek svého dlouhého života se věnoval literární tvorbě.
29. března 2012 zemřel na selhání srdce ve věku pouhých nedožitých 50 let pravicový anglický intelektuál, politik, spisovatel a brilantní řečník Jonathan Bowden, od 90. let aktivní nejprve v Konzervativní straně, následně v řadách BNP i různých menších uskupení.

À propos

„Potřebujeme třetí obraz člověka a života. Odmítnout dnes Washington a Moskvu neznamená jen politickou, ale také morální volbu: znamená odmítnutí amerických měst i komunistických koncentráků. Oba vzorce industriálního gigantismu budí vnější zdání moci, ale ve skutečnosti se ženou do propasti. Oba systémy jsou redukovány na to, že slepě následují požadavky monstrózního růstu. Nechaly kolem sebe šířit potopu a ženou se řekou, z níž už nějakou dobu není vidět břeh. Posláním Evropy je vybudovat hráze, které mohou tlumit konzumní společnost. Při absenci Boha musíme ustanovit moc, která stojí nad impériem moderního světa a nad říší kapitálu i účetních rozvah.“

Maurice Bardèche

Archív