Categorized | Rozhovory, Kritické texty

Tariq Ali: Tohle monstrum stvořil Západ

Důvodem, proč jsou tyto filmy vyráběny, je právě okupace muslimského světa USA a jejich spojenci, vytvářející atmosféru extrémní islamofobie.

Důvodem, proč jsou tyto filmy vyráběny, je právě okupace muslimského světa USA a jejich spojenci, vytvářející atmosféru extrémní islamofobie.

Ohlédnutí za psychologickou operací „Innocence of Muslims“, která předcházela útoku na redakci „humoristického“ magazínu Charlie Hebdo

Jak v muslimském světě pokračují rozhořčené – a někdy násilné – reakce na film „Nevinnost muslimů“, zobrazující Mohameda v negativním světle, přicházejí rozliční pozorovatelé s interpretacemi důvodů muslimského hněvu.

Jedním z nich je i Tariq Ali, renomovaný pakistánsko-britský vojenský historik, autor a novinář, který se tématy politického islámu a Středního Východu intenzivně zabýval. Se zpravodajem Rádia Svobodná Evropa/Svoboda (RFE/RL) Frudem Bezhanem mluvil o současné situaci coby následku desetiletí americké politiky.

RFE/RL: Proč vyvolala „Nevinnost muslimů“ tolik násilných reakcí? Existují historické, náboženské nebo politické důvody, proč urážky náboženství v muslimském světě často ve srovnání se ostatními náboženstvími a oblastmi světa vedou k násilnostem?

Tariq Ali: Měli bychom se spíše ptát, proč tyto karikatury a filmy vznikly právě teď. Proč nevznikaly po většinu 20. století? Důvodem, proč jsou tyto filmy vyráběny, je právě okupace muslimského světa USA a jejich spojenci, vytvářející atmosféru extrémní islamofobie.


Vidíte, někdy liberály, ale zpravidla pravici a extrémní pravici, kteří cítí, že je vhodné pokračovat v provokacích (extrémistů na Blízkém východě). Proto to dělají. Nemá to nic společného se svobodou slova. Muslimská reakce má stejné motivy jako akce provokatérů: cítí se okupovaní, jsou rozzlobení a arabský svět se octl v chaosu. Proto tak reagují: nelze to oddělit od světové politiky.

RFE/RL: Obecně se soudí, že zobrazení Mohameda jsou „neislámská“. Kolik je na tom pravdy a kolik z toho jsou mýty, stvořené extrémistickými elementy?

Ali: Zpochybňování Proroka se netoleruje. Existuje forma modlářského uctívání Proroka, které skutečné jde proti duchu islámu, který modloslužebnictví absolutně odsuzuje. Proto lidé chápou tyto útoky na Proroka jako útok na svou kulturu. Ví, že je provokují a nechávají se vyprovokovat. (Viz S. Klein: „Cítím se vinen za to, že jsou tito lidé pobouřeni? Hádejte? Já je nepobouřil. Oni jsou pobouřeni už předem, jsou k tomu předprogramováni, aby to se takto chovali.“ Kerry Bolton: Innocence of Muslims: další sionistická provokace, pozn. DP)

Kdysi jsem napsal, že nejlépe by bylo tyto věci ignorovat – na to se však svět stal příliš nestabilním.

RFE/RF: Tvrdíte, že křivda, pociťovaná muslimy vůči Západu a zejména Spojeným státům, hraje v násilných demonstracích velkou roli. Pokud ano, jaké události se na tom podílely?

Ali: Dnes Spojené státy okupují řadu arabských zemí (jako) Katar, Saúdskou Arábii, Libyi – která je protektorátem NATO, a mají vojensky velice blízko k Egyptu. To vytváří jistou novou náladu, a proto lidé reagují tímto způsobem.

Nepochybně (hrály místní křivdy vůči Západu velkou roli v protestech.) Náboženství bylo zpolitizováno – důvodem byla pochopitelně americká podpora těchto (extrémně islamistických) skupin za Studené války, s cílem využít je v boji proti komunismu po celém světě, zejména v muslimském světě. Wahhábističtí kazatelé byli s americkým požehnáním vysláni Saúdskou Arábií, aby stvořili to, co dnes známe jako politický islám. Udělali to a teď za to platí. Toto monstrum stvořil Západ.

RFE/RL: Budou násilné demonstrace v reakci na urážky islámu pokračovat? Jak se podle vás budou vyvíjet?

Ali: Cestou vpřed je vytvořit takový způsob života – nejen v muslimském světě, ale obecně – kdy budou mít lidé zájem na světě, v němž žijí.

V současnosti dochází k vyprazdňování demokracie na Západě i všude. Vzniklé vakuum se někteří snaží vyplnit nacionalismem, jako Číňané – a jiní náboženstvím, jako arabský svět.

Rozhovor s Tariqem Alim Tariq Ali: The West ‚Created This Monster‘ vyšel na stránkách Rádia Svobodná Evropa.

Carl Schmitt: Glossarium – Záznamy z let 1947 až 1958

Glossarium - Záznamy z let 1947 až 1958***
Glossarium – Záznamy z let 1947 až 1958
***
U nakladatelství Academia právě vyšlo bezmála tisíci stránkové Glossarium Carla Schmitta s jeho sešitovými záznamy z let 1947 až 1958.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Martin Heidegger – Úvahy II–VI Černé sešity 1931–1938

Úvahy II–VI (Černé sešity 1931–1938)***
Černé sešity 1931–1938
***
Od roku 1931 do začátku 70. let si Martin Heidegger zaznamenával své myšlenky do sešitů vázaných v černém voskovaném plátně. Záznamy nejsou datovány, ale představují svérázný myslitelský deník, který nechává čtenáře nahlédnout hluboko do autorovy mysli, ať už jde o jeho filosofické dílo, či o to, jak si představoval obrodu Německa nacionálním socialismem po 1. světové válce a jak byly jeho představy faktickým vývojem zklamávány. V rámci obsáhlého Heideggerova díla, které sám na sklonku života uspořádal a rovněž určil, v jakém pořadí mají jednotlivé svazky vycházet, bylo 34 „černých sešitů“ zařazeno až na úplný konec jako svazky 94–102. První sešit (Úvahy I) se nedochoval. Až do zveřejnění v předchozím desetiletí nesměli mít k těmto zápiskům přístup ani specializovaní badatelé.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Ladislava Chateau – Bylo jich pět …: Kolaborace, trest a rozpory

Ladislava Chateau - Bylo jich pět ...: Kolaborace, trest a rozpory***
Bylo jich pět – Robert Brasillach, Marcel Jouhandeau, Ramon Fernandez, Jacques Chardonne a Pierre Drieu La Rochelle
***
Soubor pěti profilů významných francouzských spisovatelů, kteří přijali v letech 1941 a 1942 pozvání do Výmaru na spisovatelské kongresy pod taktovkou nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Víte, že…

29. března 1895 se v Heidelbergu narodil německý spisovatel, filozof, publicista, entomolog a veterán obou světových válek Ernst Jünger. Jako mladý se proslavil svým válečným románem V ocelových bouřích, ve výmarské éře se řadil k předním postavám tzv. konzervativní revoluce. Odmítl přímou spolupráci s národně socialistickým režimem, po válce se pak z politické arény stáhl úplně, i tak však výrazně ovlivnil některé proudy pravicového myšlení, a po zbytek svého dlouhého života se věnoval literární tvorbě.
29. března 2012 zemřel na selhání srdce ve věku pouhých nedožitých 50 let pravicový anglický intelektuál, politik, spisovatel a brilantní řečník Jonathan Bowden, od 90. let aktivní nejprve v Konzervativní straně, následně v řadách BNP i různých menších uskupení.

À propos

„Potřebujeme třetí obraz člověka a života. Odmítnout dnes Washington a Moskvu neznamená jen politickou, ale také morální volbu: znamená odmítnutí amerických měst i komunistických koncentráků. Oba vzorce industriálního gigantismu budí vnější zdání moci, ale ve skutečnosti se ženou do propasti. Oba systémy jsou redukovány na to, že slepě následují požadavky monstrózního růstu. Nechaly kolem sebe šířit potopu a ženou se řekou, z níž už nějakou dobu není vidět břeh. Posláním Evropy je vybudovat hráze, které mohou tlumit konzumní společnost. Při absenci Boha musíme ustanovit moc, která stojí nad impériem moderního světa a nad říší kapitálu i účetních rozvah.“

Maurice Bardèche

Archív