Categorized | Politika, Dějiny ideologií

Archeofuturismus, část 1

Archeofuturismus: myšlení a jednání, jež „má skrze původní iniciovat budoucí.“

Archeofuturismus: myšlení a jednání, jež „má skrze původní iniciovat budoucí.“

Autor: Karel Veliký

Takto pojmenoval Guillaume Faye koncept obrody Evropy jakožto světové velmoci.

Faye se v roce 1973 stal osobností GRECE č. 2 (po Alainu de Benoistovi) a toto postavení si udržel až do roku 1986, kdy sdružení opustil. Následujících dvanáct let pracoval hlavně v různých médiích, avšak knihou o konceptu archeofuturismu (L’Archéofuturisme, Les Editions de l’Æncre 2011) se k metapolitice zase vrátil a věnuje se jí dodnes.

Archeofuturismus znamená, stručně řečeno, vnesení předmoderních, nerovnostářských a nehumanitářských principů (principium je latinský překlad řeckého termínu arché – původ, příčina, vedení, vláda, řízení; je to „pilíř“, který je počátkem cesty, ale také jejím cílem – koncem, stejně jako tím, co nás na cestě podpírá, buď „přímo“, nebo jako maják) do moderního světa, a to v zájmu přežití Evropanů a bílé rasy vůbec. Termín „futurismus“ je zde míněn jak v etymologickém smyslu (s poukazem na naši budoucnost), tak ve smyslu užším, „technovědném“, neboť takto nově prosvětlená skutečnost, např. objevy v biologických vědách, se již dávno nekryje s časově místními „pravdami“ liberté, egalité, fraternité.


Archeofuturismus má být tedy odpovědí na zkrachovaný projekt moderny (jak jinak charakterizovat systém hodnot, který své nositele vede k rozplynutí se – bez odporu – v barevné mase?) a současně alternativou k tradicionalismu různých odstínů, který se obrací jen do minulosti nebo k mytické věčnosti. V autorově hyperbole: „pokouší se smířit Evolu s Marinettim“.

Možný výsledek líčí ve fikci „Jeden den Dimitrije Leonidoviče Oblomova“ odehrávající se v Evrosibiři roku 2073, kterou L’Archéofuturisme  (anglické vydání: Archeofuturism, Arktos 2010) vydání končí.  Název odkazuje k slavným ruským prózám od Solženicyna a Gončarova, dění se přenáší od Brestu přes Berlín, Varšavu, Kyjev a Moskvu až do Komsomolsku a protagonista vypráví „kroniku archeofuturistických časů“ (mj. jiné hovoří o „pražském paktu“ z prosince 2038, který se stal předzvěstí vzniku Evrosibiře!). Nejdřív ovšem „evropská osvobozenecká armáda“ musela porazit musulmanské síly a poté z naší evropské „Velké vlasti“ deportovat 23 milionů alogenních

Archeofuturismus: výklad tohoto zvláštního slova, které označuje myšlení a jednání, jež „má skrze původní iniciovat budoucí“, však tvoří jen menší část obsahu stejnojmenné knihy. Poprvé zde Faye načrtává i některé jiné koncepty a zmiňuje pojmy („etnomasochismus“, „xenofilie“, „etnická preference“, „dvourychlostní hospodářství“, „Evrosibiř“), které později bude dále rozvíjet, dokonce v samostatných titulech („konvergence katastrof“ /pod pseudonymem Guillaume Corvus: La convergence des catastrophes, DIE, 2004; anglické vydání Convergence of Catastrophes. Arktos 2012).

Vedle těchto „diagnóz“, metod a pozitivních utopií tu kriticky pojednává „nástroje a zbraně“ nepřítele a jeho kolaborantů jako jsou politická korektnost, instrumentalizace sportu a kinematografie, kult homosexuality a další patologie, pohádky a jiné rozprávky – „diskursy“ – systému v krizi (např. ty o „velkém zlém vlku“ Hitlerovi). Dále nastiňuje absurdity plynoucí ze snah po aplikaci rovnostářství, permisivní výchovy, pozitivní diskriminace atd. Kritiku však směřuje i do vlastního tábora. O tom příště.

Carl Schmitt: Glossarium – Záznamy z let 1947 až 1958

Glossarium - Záznamy z let 1947 až 1958***
Glossarium – Záznamy z let 1947 až 1958
***
U nakladatelství Academia právě vyšlo bezmála tisíci stránkové Glossarium Carla Schmitta s jeho sešitovými záznamy z let 1947 až 1958.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Martin Heidegger – Úvahy II–VI Černé sešity 1931–1938

Úvahy II–VI (Černé sešity 1931–1938)***
Černé sešity 1931–1938
***
Od roku 1931 do začátku 70. let si Martin Heidegger zaznamenával své myšlenky do sešitů vázaných v černém voskovaném plátně. Záznamy nejsou datovány, ale představují svérázný myslitelský deník, který nechává čtenáře nahlédnout hluboko do autorovy mysli, ať už jde o jeho filosofické dílo, či o to, jak si představoval obrodu Německa nacionálním socialismem po 1. světové válce a jak byly jeho představy faktickým vývojem zklamávány. V rámci obsáhlého Heideggerova díla, které sám na sklonku života uspořádal a rovněž určil, v jakém pořadí mají jednotlivé svazky vycházet, bylo 34 „černých sešitů“ zařazeno až na úplný konec jako svazky 94–102. První sešit (Úvahy I) se nedochoval. Až do zveřejnění v předchozím desetiletí nesměli mít k těmto zápiskům přístup ani specializovaní badatelé.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Ladislava Chateau – Bylo jich pět …: Kolaborace, trest a rozpory

Ladislava Chateau - Bylo jich pět ...: Kolaborace, trest a rozpory***
Bylo jich pět – Robert Brasillach, Marcel Jouhandeau, Ramon Fernandez, Jacques Chardonne a Pierre Drieu La Rochelle
***
Soubor pěti profilů významných francouzských spisovatelů, kteří přijali v letech 1941 a 1942 pozvání do Výmaru na spisovatelské kongresy pod taktovkou nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

À propos

„Potřebujeme třetí obraz člověka a života. Odmítnout dnes Washington a Moskvu neznamená jen politickou, ale také morální volbu: znamená odmítnutí amerických měst i komunistických koncentráků. Oba vzorce industriálního gigantismu budí vnější zdání moci, ale ve skutečnosti se ženou do propasti. Oba systémy jsou redukovány na to, že slepě následují požadavky monstrózního růstu. Nechaly kolem sebe šířit potopu a ženou se řekou, z níž už nějakou dobu není vidět břeh. Posláním Evropy je vybudovat hráze, které mohou tlumit konzumní společnost. Při absenci Boha musíme ustanovit moc, která stojí nad impériem moderního světa a nad říší kapitálu i účetních rozvah.“

Maurice Bardèche

Archív