Categorized | Historie, Politika

Unity Valkyrie Mitfordová (8. srpna 1914 – 28. května 1948)

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on Reddit0Share on VKShare on Tumblr0
Unity Mitford

Unity Valkyrie Mitfordová

Autor: Greg Johnson

Před sto dvěma lety se narodila Unity Valkyrie Mitfordová. Patřila bezpochyby mezi nejznámější z Mitfordových děvčat, šesti dcer Davida Freeman-Mitforda, druhého barona z Redesdale a jeho ženy Sydney (za svobodna Bowlesové).

Diana Mitfordová se stala manželkou sira Oswalda Mosleyho, Unity Hitlerovou důvěrnou přítelkyní, Jessica komunistickou novinářkou (díky své politické orientaci přezdívaná „rudá ovce“ rodiny, pozn. DP), Nancy spisovatelkou románů a životopisů. Deborah, která je ve svých 93 letech dodnes naživu (článek vznikl v roce 2013, Deborah Cavendishová zemřela 24. 9. 2014 – pozn. překl.), vévodkyní z Devonshire. Nejméně proslulá ze sester Pamela sdílela politické postoje Diany a Unity, lidé ji však nejvíce znali jako chovatelku drůbeže (byla přezdívaná „Rural Mitford“, pozn. DP).

Sestry Mitfordovy byly nesmírně okouzlující, nadané, vytříbené, tvrdohlavé a brilantní. Jejich urozený původ spolu s jejich osobní podnikavostí je vrhnul do srdce evropské politiky a kultury. Proto jsou jejich životopisy zároveň i velice poutavými kronikami 20. století.


Nejraději z nich pochopitelně mám Dianu a její mladší sestru Unity Valkyrie. Rodiče Unity Mitfordovou počali v kanadském městě Swastika v provincii Ontario a pojmenovali Unity (jednota) jako projev své touhy po anglo-německé jednotě: doufali v jednání ústící v rychlý a mírový konec 1. světové války, která právě tehdy vypukla. Své druhé jméno – Valkyrie, severská mýtická válečnice – dostala na paměť přátelství svého dědečka z otcovy strany s Richardem Wagnerem a jeho zetěm Houstonem Stewartem Chamberlainem, jehož spisy spoluutvářely Hitlerovo chápání Židů, rasy i dějin. Když se o této skutečnosti Hitler od Unity dozvěděl, vykládal si jejich setkání jako projev Prozřetelnosti.

Unity se o fašismus a nacionální socialismus začala zajímat prostřednictvím své starší sestry Diany, nejprve milenky a později manželky sira Oswalda Mosleyho. (Svatbu měli roku 1936 v berlínském domě Josepha Goebbelse, s Hitlerem jako čestným hostem.) Unity se stala zapálenou a neúnavnou pouliční agitátorkou British Union of Fascists. Roku 1933 poprvé navštívila Norimberský stranický sjezd, kde propadla Hitlerovu kouzlu. Následujícího roku se přestěhovala do Mnichova, kde se postupně rychle dostala do Hitlerova vnitřního kruhu a na cizinku požívala neobvyklé důvěry a přístupu k německému Vůdci. Zvěsti o mileneckém vztahu nebyly nikdy potvrzeny, přítomnost Unity v Hitlerově společnosti však vedla Evu Braunovou k pokusu o sebevraždu.

Pro zájemce o podrobnější informace o Mitfordových doporučuji knihy The House of Mitford: Portrait of a Family Jonathana a Catherine Guinnessových; The Sisters: The Saga of the Mitford Family Mary S. Lovellové, Charlotte Mosleyová, ed., The Mitfords: Letters Between Six Sisters, životopis Diane Mosleyové od Anne de Courcyové a dílo Davida Rehaka Hitler’s English Girlfriend: Unity Mitford and the Fascist Connection. V žádném z nich bohužel úplně nechybí hloupé psychologické spekulace ani tendenční komentáře o fašismu a nacionálním socialismu, fakta však naštěstí mluví sama za sebe.

Se stejnými výhradami doporučuji také velice poutavý dokument o Unity Hitler’s British Girl, dostupný zde.

Nakonec bych čtenáře rád nasměroval ke dvěma básním od našich autorů:

Krátký život Unity Mitfordové fascinuje nejen tím, čím byla, ale i tím, čím být mohla – a co mohlo být pro nás všechny. Životy Diany i Unity jsou totiž těsně propletené s jedním z největších „co by kdyby“ evropských dějin: Co kdyby se 2. světové válce dalo vyhnout? Diana a Unity Mitfordovy byly jen nejvíce okouzlující z mnoha prominentních a vynikajících Angličanů a Angličanek, kteří se snažili zajistit německo-anglické přátelství, po němž Hitler tak vřele toužil.

Když Británie 3. září 1939 vyhlášením války Německu začala 2. světovou válku, vzala Unity Valkyrie Mitfordová svou Hitlerem věnovanou pistoli, odešla do mnichovské Englischer Garten a střelila se do hlavy. Jako zázrakem nezemřela na místě a zranění ji konečně zbavilo života až v květnu 1948, když prožila všechny hrůzy, kterým se svou smrtí chtěla vyhnout.

Článek Grega Johnsona Unity Valkyrie Mitford: August 8, 1914–May 28, 1948 vyšel na stránkách Counter-Currents Publishing 8. srpna 2012.

Víte, že…

  • 20. února 1930 se v Bristolu narodil britský psycholog, známý především díky svým pracím týkajícím se výzkumu lidské inteligence Richard Lynn. Je autorem nebo spoluautorem jedenácti knih a mnoha článků, ve kterých se zabývá především rozdíly mezi rasami v inteligenci, eugenikou a dysgenikou, asi nejznámnější z nich je IQ and the Wealth of Nations (IQ a bohatství národů), z roku 2002.

Video

Knižní báze

Knihytisky.org - Knižní báze Délského potápěče

Giorgio Locchi – Podstata fašismu (druhé opravené vydání)

Giorgio Locchi - Podstata fašismu
K objednání zde!
METANOIA

Goodreads – knižní tipy

Myšlenka dne

„Ať však jde o prvek náhody, či o poměření hodnoty, tíhnou všechny hry ku stavu válečnému, poněvadž právě ve válce předmět sázky pohltí hru, pozře hráče, stráví vše…. Taková jest podstata války, při níž leží v sázce zároveň hra, pravomoc i ospravedlnění. Z tohoto hlediska je válka nejpřesnějším druhem věštby. Jde totiž o zkoušku vůle jednoho a zkoušku vůle druhého v rámci vůle vyšší, kterážto musí, jelikož obě vůle váže, nutně dospět k výběru. Válka je nejvyšší hrou, poněvadž válka vposledku vnucuje jednotu bytí. Válka je bůh.“ Cormac McCarthy: Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě, Argo, Praha 2009.

Tweets

Archív