Categorized | Historie, Politika

Unity Valkyrie Mitfordová (8. srpna 1914 – 28. května 1948)

Unity Mitford

Unity Valkyrie Mitfordová

Autor: Greg Johnson

Před sto dvěma lety se narodila Unity Valkyrie Mitfordová. Patřila bezpochyby mezi nejznámější z Mitfordových děvčat, šesti dcer Davida Freeman-Mitforda, druhého barona z Redesdale a jeho ženy Sydney (za svobodna Bowlesové).

Diana Mitfordová se stala manželkou sira Oswalda Mosleyho, Unity Hitlerovou důvěrnou přítelkyní, Jessica komunistickou novinářkou (díky své politické orientaci přezdívaná „rudá ovce“ rodiny, pozn. DP), Nancy spisovatelkou románů a životopisů. Deborah, která je ve svých 93 letech dodnes naživu (článek vznikl v roce 2013, Deborah Cavendishová zemřela 24. 9. 2014 – pozn. překl.), vévodkyní z Devonshire. Nejméně proslulá ze sester Pamela sdílela politické postoje Diany a Unity, lidé ji však nejvíce znali jako chovatelku drůbeže (byla přezdívaná „Rural Mitford“, pozn. DP).

Sestry Mitfordovy byly nesmírně okouzlující, nadané, vytříbené, tvrdohlavé a brilantní. Jejich urozený původ spolu s jejich osobní podnikavostí je tak vrhnuly do srdce evropské politiky a kultury. Proto jsou jejich životopisy zároveň i velice poutavými kronikami 20. století.


Nejraději z nich pochopitelně mám Dianu a její mladší sestru Unity Valkyrie. Rodiče Unity Mitfordovou počali v kanadském městě Swastika v provincii Ontario a pojmenovali Unity (jednota) jako projev své touhy po anglo-německé jednotě: doufali v jednání ústící v rychlý a mírový konec 1. světové války, která právě tehdy vypukla. Své druhé jméno – Valkyrie, severská mýtická válečnice – dostala na paměť přátelství svého dědečka z otcovy strany s Richardem Wagnerem a jeho zetěm Houstonem Stewartem Chamberlainem, jehož spisy spoluutvářely Hitlerovo chápání Židů, rasy i dějin. Když se o této skutečnosti Hitler od Unity dozvěděl, vykládal si jejich setkání jako projev Prozřetelnosti.

Unity se o fašismus a nacionální socialismus začala zajímat prostřednictvím své starší sestry Diany, nejprve milenky a později manželky sira Oswalda Mosleyho. (Svatbu měli roku 1936 v berlínském domě Josepha Goebbelse, s Hitlerem jako čestným hostem.) Unity se stala zapálenou a neúnavnou pouliční agitátorkou British Union of Fascists. Roku 1933 poprvé navštívila Norimberský stranický sjezd, kde propadla Hitlerovu kouzlu. Následujícího roku se přestěhovala do Mnichova, kde se postupně rychle dostala do Hitlerova vnitřního kruhu a na cizinku požívala neobvyklé důvěry a přístupu k německému Vůdci. Zvěsti o mileneckém vztahu nebyly nikdy potvrzeny, přítomnost Unity v Hitlerově společnosti však vedla Evu Braunovou k pokusu o sebevraždu.

Pro zájemce o podrobnější informace o Mitfordových doporučuji knihy The House of Mitford: Portrait of a Family Jonathana a Catherine Guinnessových; The Sisters: The Saga of the Mitford Family Mary S. Lovellové, Charlotte Mosleyová, ed., The Mitfords: Letters Between Six Sisters, životopis Diane Mosleyové od Anne de Courcyové a dílo Davida Rehaka Hitler’s English Girlfriend: Unity Mitford and the Fascist Connection. V žádném z nich bohužel úplně nechybí hloupé psychologické spekulace ani tendenční komentáře o fašismu a nacionálním socialismu, fakta však naštěstí mluví sama za sebe.

Se stejnými výhradami doporučuji také velice poutavý dokument o Unity Hitler’s British Girl, dostupný zde.

Nakonec bych čtenáře rád nasměroval ke dvěma básním od našich autorů:

Krátký život Unity Mitfordové fascinuje nejen tím, čím byla, ale i tím, čím být mohla – a co mohlo být pro nás všechny. Životy Diany i Unity jsou totiž těsně propletené s jedním z největších „co by kdyby“ evropských dějin: Co kdyby se 2. světové válce dalo vyhnout? Diana a Unity Mitfordovy byly jen nejvíce okouzlující z mnoha prominentních a vynikajících Angličanů a Angličanek, kteří se snažili zajistit německo-anglické přátelství, po němž Hitler tak vřele toužil.

Když Británie 3. září 1939 vyhlášením války Německu začala 2. světovou válku, vzala Unity Valkyrie Mitfordová svou Hitlerem věnovanou pistoli, odešla do mnichovské Englischer Garten a střelila se do hlavy. Jako zázrakem nezemřela na místě a zranění ji konečně zbavilo života až v květnu 1948, když prožila všechny hrůzy, kterým se svou smrtí chtěla vyhnout.

Článek Grega Johnsona Unity Valkyrie Mitford: August 8, 1914–May 28, 1948 vyšel na stránkách Counter-Currents Publishing 8. srpna 2012.

Carl Schmitt: Glossarium – Záznamy z let 1947 až 1958

Glossarium - Záznamy z let 1947 až 1958***
Glossarium – Záznamy z let 1947 až 1958
***
U nakladatelství Academia právě vyšlo bezmála tisíci stránkové Glossarium Carla Schmitta s jeho sešitovými záznamy z let 1947 až 1958.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Martin Heidegger – Úvahy II–VI Černé sešity 1931–1938

Úvahy II–VI (Černé sešity 1931–1938)***
Černé sešity 1931–1938
***
Od roku 1931 do začátku 70. let si Martin Heidegger zaznamenával své myšlenky do sešitů vázaných v černém voskovaném plátně. Záznamy nejsou datovány, ale představují svérázný myslitelský deník, který nechává čtenáře nahlédnout hluboko do autorovy mysli, ať už jde o jeho filosofické dílo, či o to, jak si představoval obrodu Německa nacionálním socialismem po 1. světové válce a jak byly jeho představy faktickým vývojem zklamávány. V rámci obsáhlého Heideggerova díla, které sám na sklonku života uspořádal a rovněž určil, v jakém pořadí mají jednotlivé svazky vycházet, bylo 34 „černých sešitů“ zařazeno až na úplný konec jako svazky 94–102. První sešit (Úvahy I) se nedochoval. Až do zveřejnění v předchozím desetiletí nesměli mít k těmto zápiskům přístup ani specializovaní badatelé.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Ladislava Chateau – Bylo jich pět …: Kolaborace, trest a rozpory

Ladislava Chateau - Bylo jich pět ...: Kolaborace, trest a rozpory***
Bylo jich pět – Robert Brasillach, Marcel Jouhandeau, Ramon Fernandez, Jacques Chardonne a Pierre Drieu La Rochelle
***
Soubor pěti profilů významných francouzských spisovatelů, kteří přijali v letech 1941 a 1942 pozvání do Výmaru na spisovatelské kongresy pod taktovkou nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Víte, že…

Rudolf Jičín19. března 1933 se v Hradci Králové narodil filosof a archivář Rudolf Jičín. V letech 1952 – 57 studoval na FF UK filozofii a historii, logiku u prof. O. Zicha. Doktorát filozofie získal v roce 1969 na UP v Olomouci u prof. Josefa Ludvíka Fischera (mj. autora dvoudílné Krise demokracie).

Filozoficky se hlásil zejména k Schopenhauerovi, Nietzschovi, Spenglerovi a Ladislavu Klímovi. Ze současných českých filozofů mu byli blízcí pouze Milan Středa a Zdeněk Vašíček. V sociologii se zabýval úlohou davů v současné společnosti (jako Ortega de Gasset), v logice teorií deskripce (Carnap, Vašíček).

À propos

„Potřebujeme třetí obraz člověka a života. Odmítnout dnes Washington a Moskvu neznamená jen politickou, ale také morální volbu: znamená odmítnutí amerických měst i komunistických koncentráků. Oba vzorce industriálního gigantismu budí vnější zdání moci, ale ve skutečnosti se ženou do propasti. Oba systémy jsou redukovány na to, že slepě následují požadavky monstrózního růstu. Nechaly kolem sebe šířit potopu a ženou se řekou, z níž už nějakou dobu není vidět břeh. Posláním Evropy je vybudovat hráze, které mohou tlumit konzumní společnost. Při absenci Boha musíme ustanovit moc, která stojí nad impériem moderního světa a nad říší kapitálu i účetních rozvah.“

Maurice Bardèche

Archív