„Antisemitská a nelidská“: Slova durynského šéfa AfD vyzývající k zapomenutí holokaustu vyvolala vlnu pobouření

 

Björn Höcke

Björn Höcke

 

Židovské společenství a němečtí politici vyjádřili rozhořčení nad slovy jednoho z předních představitelů strany AfD, podle něhož by Německo mělo přehodnotit svůj postoj k připomínání nacistických zločinů a berlínskému Památníku holokaustu.

Björn Höcke, šéf AfD ve spolkové zemi Durynsko, se nyní pokouší hájit tím, že jeho slova byla nesprávně pochopena.

Kontroverzní slova zazněla během jeho úterního projevu ke drážďanské mládežnické pobočce AfD (Junge Alternative für Deutschland) v tomto saském městě. Vyzval k ukončení německé kultury připomínání holokaustu a významné proměně vnímání minulosti země, informují německá média.

Proslulý berlínský památník Holokaustu postavený k připomínce zavražděných evropských Židů popsal jako „památník hanby v srdci našeho hlavního města.“

Za hlasitého potlesku shromážděných také přirovnal válečné spojenecké nálety na Drážďany k atomovým bombám svrženým na Hirošimu a Nagasaki. Podle Höckeho mělo bombardování německých měst „vyrvat ze země naše (německé) kořeny.“

Namísto vychování nové generace vynikajících filantropů, světově proslulých průkopnických filozofů, hudebníků a geniálních vynálezců a objevitelů se německé dějiny vykládají jako „cosi prohnilého a směšného,“ pronesl Höcke podle novin Junge Freiheit.

Předseda Ústřední rady Židů v Německu Josef Schuster byl podle tiskové agentury AP jeho výroky šokován. „Těmito antisemitskými a nelidskými prohlášeními ukazuje AfD svou pravou tvář,“ řekl k tomu.

„Netroufl bych si pomyslet, že 70 let po šoa by nějaký politik v Německu mohl pronést taková slova.“

Podobně tvrdě odsoudil Höckeho slova i německý vicekancléř Sigmar Gabriel: „Nejedná se jen o nějakou provokaci. Nikdy nesmíme nechat takovouto demagogii projít bez odporu,“ napsal na Facebook.

Kritiky se Höcke dočkal i od své vlastní strany. Předsedkyně AfD Frauke Petryová se od jeho prohlášení bezprostředně distancovala a nazvala ho „přítěží pro stranu.“

„Jen to potvrzuje, co jsem řekla už před rokem. Björn Höcke je se svými samostatnými aktivitami pro stranu přítěží,“ řekla pro Junge Freiheit.

Šéfka Strany zelených Simone Peterová označila jeho výroky za „nevyslovitelné.“

„AfD se od toho musí bezpodmínečně distancovat a omluvit se našim židovským přátelům,“ řekla.

V reakci na vlnu pobouření vydal Höcke prohlášení, v němž označil myšlenku, že by kritizoval památník holokaustu nebo německý přístup k dějinám za „zlovolný a záměrně dehonestující výklad toho, co jsem skutečně řekl.“

„Ve svém drážďanském projevu jsem chtěl položit otázku, jak se my Němci díváme na naše dějiny,“ dodal a vysvětlil, že mínil zdůraznit odlišné aspekty dějin národa, který dal světu řadu předních básníků, skladatelů a dalších, napsala agentura Reuters.

Člen radikální strany Levice (Die Linke) Diether Dehmn podle Reuters udal Höckeho na policii za podněcování k nenávisti. Dodal také, že Hoeckeho k jeho výroku povzbudil výrok Ústavního soudu, který se několik hodin před jeho drážďanským vystoupením vyslovil proti zákazu Národnědemokratické strany Německa (NPD).

Nejedná se o první případ, kdy člen AfD vyvolal kontroverzi slovy, jež lze vykládat jako obhajobu německého nacistického dědictví či zlehčování holokaustu. V září 2016 nově zvolený berlínský senátor Kay Nerstheimer označil civilní oběti nacistů za „partyzány“ a jejich zabití za „zákonné.“

Zpráva ‘Anti-Semitic and inhuman’: Outcry as AfD branch leader calls to forget Holocaust vyšla na stránkách RT.com 18. ledna 2017.

Carl Schmitt: Glossarium – Záznamy z let 1947 až 1958

Glossarium - Záznamy z let 1947 až 1958***
Glossarium – Záznamy z let 1947 až 1958
***
U nakladatelství Academia právě vyšlo bezmála tisíci stránkové Glossarium Carla Schmitta s jeho sešitovými záznamy z let 1947 až 1958.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Martin Heidegger – Úvahy II–VI Černé sešity 1931–1938

Úvahy II–VI (Černé sešity 1931–1938)***
Černé sešity 1931–1938
***
Od roku 1931 do začátku 70. let si Martin Heidegger zaznamenával své myšlenky do sešitů vázaných v černém voskovaném plátně. Záznamy nejsou datovány, ale představují svérázný myslitelský deník, který nechává čtenáře nahlédnout hluboko do autorovy mysli, ať už jde o jeho filosofické dílo, či o to, jak si představoval obrodu Německa nacionálním socialismem po 1. světové válce a jak byly jeho představy faktickým vývojem zklamávány. V rámci obsáhlého Heideggerova díla, které sám na sklonku života uspořádal a rovněž určil, v jakém pořadí mají jednotlivé svazky vycházet, bylo 34 „černých sešitů“ zařazeno až na úplný konec jako svazky 94–102. První sešit (Úvahy I) se nedochoval. Až do zveřejnění v předchozím desetiletí nesměli mít k těmto zápiskům přístup ani specializovaní badatelé.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

Ladislava Chateau – Bylo jich pět …: Kolaborace, trest a rozpory

Ladislava Chateau - Bylo jich pět ...: Kolaborace, trest a rozpory***
Bylo jich pět – Robert Brasillach, Marcel Jouhandeau, Ramon Fernandez, Jacques Chardonne a Pierre Drieu La Rochelle
***
Soubor pěti profilů významných francouzských spisovatelů, kteří přijali v letech 1941 a 1942 pozvání do Výmaru na spisovatelské kongresy pod taktovkou nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse.
***
Objednávejte ZDE nebo ZDE
.

À propos

„Potřebujeme třetí obraz člověka a života. Odmítnout dnes Washington a Moskvu neznamená jen politickou, ale také morální volbu: znamená odmítnutí amerických měst i komunistických koncentráků. Oba vzorce industriálního gigantismu budí vnější zdání moci, ale ve skutečnosti se ženou do propasti. Oba systémy jsou redukovány na to, že slepě následují požadavky monstrózního růstu. Nechaly kolem sebe šířit potopu a ženou se řekou, z níž už nějakou dobu není vidět břeh. Posláním Evropy je vybudovat hráze, které mohou tlumit konzumní společnost. Při absenci Boha musíme ustanovit moc, která stojí nad impériem moderního světa a nad říší kapitálu i účetních rozvah.“

Maurice Bardèche

Archív