Categorized | Historie, Kultura

Mengeleho pes – nadšenec do klasické hudby

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on Reddit0Share on VKShare on Tumblr0
Woofen SS

Woofen SS: „Zaškobrtla o noty a zahrála falešně.“

Autor: Josef Apríl

Doktor Josef Mengele patřil k nejtvrdším pracantům Třetí říše: nejen že rozhodoval o tom, kdo bude žít a kdo půjde do plynu, prováděl hrůzné pokusy a vybíral prostitutky do osvětimských nevěstinců, našel si čas i na to, aby vycvičil psa k napadení židovských hudebníků jako trest za to, že zahráli falešnou notu.

Tento příběh nám přinesl židovský web Aish.com:

„Co se o Mengelem vědělo méně, přinejmenším před zveřejněním tohoto článku, byla jeho láska ke klasické hudbě. Dokonce v budově známé jako ‚experimentální blok‘ nechal zřídit i ‚hudební místnost,‘ kde piloval své nadání ve hře na housle. Když výše zmíněná žena dorazila do Osvětimi, Mengele si v jejich dokumentech všiml, že hraje na klavír a poručil jí, aby mu zahrála. Její hra na něj udělala takový dojem, že jí připravil zvláštní osud – a udělení této výsady jí nakonec zachránilo život.

Kromě obvyklé otrocké práce vykonávané všemi vězni musela tato žena pravidelně Mengelemu hrát a on ji při tom nezřídka doprovázel na housle. Zvlášť rád ji nechával zahrát Schubertovu Serenádu a zhudebněnou modlitbu Ave Maria (během času se klavír proměnil ve violoncello, Schubert transformoval do Schumannovy skladby Träumerei a pes se vypařil, pozn Josef Apríl).

Hudba byla pro Mengeleho natolik důležitá, že jednoho ze svých psů naučil rozeznávat své oblíbené skladby do nejmenšího tónu. Kdykoliv žena zahrála notu nepřesně, pes se na ni zběsile vrhnul a pokousal ji. Stávalo se to opakovaně, hlavně když se na hru před Mengelem nemohla plně soustředit, jako třeba když se nakazila tuberkulózou. Její tělo hyzdilo přinejmenším deset jizev-památek na kousnutí psem následkem chyb v jejich vystoupeních.“

Článek rabína Aharona Feldmana Inhuman “Humanities” vyšel na stránkách Aish.com 6. dubna 2002. Kráceno.

Víte, že…

  • 11. prosince 1943 se poblíž Tours narodil francouzský intelektuál Alain de Benoist, zakladatel myšlenkového směru Nová pravice a hlavní představitel think tanku GRECE, jehož hlavním cílem je rehabilitace odkazu idejí iliberální pravice a jejich odpoutání od zdiskreditované "staré" pravice (tj. fašismu a národního socialismu).

Video

Knižní báze

Knihytisky.org - Knižní báze Délského potápěče

Corneliu Zelea Codreanu – Zápisky ze žaláře

Corneliu Zelea Codreanu – Legie Archanděla Michaela

Corneliu Zelea Codreanu - Legie Archanděla Michaela
K objednání zde! ČR: Knihytisky SLOVENSKO: Protiprúdu

Myšlenka dne

„Liberální buržoazie chce tedy Boha, ten však nemá mít možnost stát se aktivním; chce monarchu, ten však má být bezmocný; požaduje svobodu a rovnost, a zároveň omezení volebního práva na majetné třídy, aby si tak majetek a vzdělání zajistily potřebný vliv na zákonodárství, jako by vzdělání a majetek dávaly právo utiskovat chudé a nevzdělané; odstraňuje aristokracii krve a rodu, a připouští přitom nestydatou vládu peněžní aristokracie, onu nejhloupější a nejhrubší podobu aristokracie; nechce ani suverenitu krále, ani suverenitu lidu. Co tedy vlastně chce?“ Carl Schmitt, Politická theologie, s. 47-48

Tweets

Archív