Ruští politologové: za nepokoji v Moldávii stojí Bukurešť

Autor: Redakce

Za přípravou a organizací masových nepokojů v Kišiněvě 6.dubna stojí nepochybně Bukurešť, která už dávno promýšlí projekt Velkého Rumunska a dělá si zálusk na Moldavii. Takový názor vyslovili přední politologové v průběhu videomostu Moskva-Kišiněv. Připomínáme, že na začátku minulého týdne se konaly v hlavním městě Moldavie protestní akce moldavské opozice s požadavkem zrušení výsledků parlamentních voleb. V jejich průběhu se ozývaly výzvy k připojení Moldavie k Rumunsku. Protesty vyústily v pogromy. Byly zraněny desítky lidí. Byly podpáleny budovy parlamentu a prezidentovy administrativy.

Všichni mezinárodní pozorovatelé uznali, že vítězství komunistů v parlamentních volbách bylo čestné. To ale opozici moc nezajímá, přestože je naprosto jasné, že násilí nepřiblíží tuto zem k Evropě, pouze ji ještě víc vzdálí, — soudí předseda Svazu veřejných sdružení Svobodné Rusko Modest Kolerov.

-V Kišiněvě jsme byli svědky vzpoury prorumunské nacionalistické opozice. A bylo by divné, kdybychom neuviděli rumunskou stopu v zemi, kde má mnoho lidí dvojí občanství a kde stojí v čele opozice občané Rumunska. V čem je ale příčina událostí, které se odehrály v Moldavii? Je prostá: leckdo se pokusil vsadit na pouliční demonstraci, která se vymanila zpod kontroly. A politická úroveň prorumunské opozice je taková, že převzít odpovědnost za události nikdo nedokázal, nechtěl a nebo se toho dokonce zalekl. To pouze hovoří o kvalitě opozice, protože opozice je vždycky alternativou pro moc a za této situace se alternativa projevila v podobě rumunské vlajky nad budovou parlamentu. Nebyla to tedy alternativa pro moc, ale alternativa pro státnost. ¨

Nacionalistické hrátky se během kišiněvských pogromů vyhrotily na nejvyšší míru, — zdůrazňuje generální ředitel Fondu efektivní politiky Kirill Tanajev. Dnes je Moldavie z politického hlediska „skleněným domem“ a házet v takovém domě kameny je pro moldavskou státnost nebezpečné.

-Moldavská opozice si nedokázala poradit s tím, co zorganizovala. Přivážela moldavská opozice agresivně naladěné Moldavany z Rumunska? Ano, přivážela. Nedokázala si s tím ale poradit. Hlavní je to, že do ulic přivedla alkoholem předem rozpálený dav, který začal drancovat budovy. A to je absolutně nepřijatelné.

Ředitel rady pro národní strategii Valerij Chomjakov má za to, že příčinou nepokojů v Kišiněvě bylo to, že politické problémy se v Moldavii navrstvily na ekonomické. Bylo by ale naivní domnívat se, že se dají vyřešit, jestliže Moldavie přijde o suverenitu, — zdůraznil politolog.

-Část moldavské společnosti by si zřejmě přála, aby jejich zem byla součástí Rumunska. Většina obyvatel ale usiluje o skutečnou moldavskou státnost.

Podle mínění analytiků moldavské úřady nikoli bez příčiny podezírají, že v pozadí protestních akcí stojí Bukurešť. Rumunské televizní společnosti byly jedinými mas medii, která od začátku do konce vysílala záběry moldavské vzpoury v přímém přenosu. Kromě toho má podle zpráv moldavského ústavního soudu asi polovina opozičních poslanců v moldavském parlamentě rumunské občanství.

Zdroj: The Voice of Russia

RuskoMoldávie