První země, která si zaregistruje patent na vakcínu proti koronaviru, získá kromě všeobecné prestiže také značnou váhu v globálním geopolitickém kolbišti.
Podle italského deníku Il Fatto Quotidiano bude výroba vakcíny finančně náročná do té míry, že pro velké farmaceutické giganty zřejmě bude výhodnější soustředit se na léky proti chronickým a virovým onemocněním.
Z tohoto důvodu přispěchaly s finančními zárukami vlády. Americký Senát už schválil 12,4 mld. dolarů z peněz daňových poplatníků na výzkum léku či vakcíny proti Covid-19, Evropská komise pak od 60 zemí získala skoro sedm a půl miliardy euro.
Světová zdravotnická organizace (WHO) informuje, že ze 110 společností vyvíjejících vakcínu proti Sars-CoV-2 zatím jen osm dospělo do fáze klinického testování. Čtyři z nich se nacházejí v Číně, dvě v Evropě a zbylé čtyři jsou americké.
Když mluvíme o farmaceutických gigantech, musíme zmínit, že v současnosti existuje pouze čtveřice nadnárodních společností s dostatečnými kapacitami uspokojit celosvětovou poptávku. Jedná se o britský GSK (GlaxoSmithKline), americké Merck a Pfizer a francouzské Sanofi.
I přes zdání spolupráce bude docházet k ostrému soupeření zemí hned ve třech fázích: při výzkumu, následně výrobě a distribuce – a konečně také při spotřebě. Celé to navíc komplikuje ošemetná otázka ceny vakcíny. Jestliže budou spotřebitelé požadovat nízké ceny, budou muset náklady celého vývoje i tří zmíněných fází pokrýt vlády z veřejných zdrojů.
Zpráva The race for a vaccine is on as 8 companies move to human trials vyšla na stránkách Free West Media 20. května 2020.