Dnes ochutnáme z drsnějšího soudku. Není třeba se zdržovat. Ex Deo má co dočinění s Mauriziem Iaconem. Ano slyšíte dobře, Ex Deo je projekt členů death-metalové legendy Kataklysm.
Je zajímavé, že Iacono zvolil starověký Řím jako inspiraci pro tento svůj black/pagan metalový (i když řekněme spíše death metalový s prvky black a pagan) projekt. Není to moc časté téma, i když na druhou stranu, můžeme při této příležitosti vzpomenout na celkem nedávné počiny „Pantheo Legia Musica“ a „XII. Caesars“. Navíc je to úplně odtažené od repertoáru Kataklysm, takže nás logicky mohou napadat otázky, zda se jedná o jednorázovou záležitost nebo boční projekt, který bude fungovat s Kataklysm paralelně.
Desce není mnoho co vytknout. Muzika je precizní, zpěv zvládnutý na jedničku. Maurizia Iacona není třeba nijak proklepávat, protože jeho jméno je dopředu zárukou kvality. Škodu albu dělá akorát dojem občasné pomalosti. Některé songy jsou prostě až moc utahané. To je ve srovnání s Kataklysm nezvyk. Na rozdíl od výše zmíněných „římských počinů projektů H.E.R.R. a Pantheon Legia Musica, které jsou spíše meditativního charakteru a tak na to, pustit si je při sklence vína, Ex Deo se otevíral prostor toto téma uchopit značně dynamicky. Bohužel jej nevyužili zcela.
Ještě před oficiálním vydáním desky brázdil stránky hudebních portálů vynikající song „Romulus“. Ten považuji, společně s „In Her Dark Embrance“ a „The Final War“ (věnované bitvě u mysu Aktium). Naproti tomu jiné, jako například „Cry Havoc“ jsou skutečně utahanějšího charakteru a zrovna tato konkrétní mi až příliš připomínala Ancienit Rites. Nic proti, AR jsou vynikající, ale zde jsem přece jen čekal víc.
To ale nic nemění na tom, že skrze vaše sluchátka, nebo reprobedny vám Ex Deo přinese bezchybnou atmosféru starověkého Říma , která vám připomene velikou dobu impéria, maršů gigantických armád, římských ulic, zahrad a fontán, kultury, ale také politického manévrování a vražd, gladiátorské krve a uctívání pradávných bohů. Na druhou stranu ale nečekejte nic nepřekonatelného. Kvalitní album, ale s rezervami. Hodnocení čtyři z pěti.
Nuclear Blast, 2009.
„Romulus“ track listing:
1. Romulus (5:17)
2. Storm the Gates of Alesia (6:31)
3. Cry Havoc (7:01)
4. In Her Dark Embrace (4:55)
5. Invictus (4:48)
6. The Final War (Battle of Actium) (5:01)
7. Legio XIII (5:53)
8. Blood, Courage and The God’s That Walk The Earth (6:02)
9. Cruor Nostri Abbas (5:30)
10. Surrender the Sun (6:47)
11. The Pantheon (Jupiter’s Reign) (3:57)
Upřímně řečeno, tato deska je hudební katastrofa… bohužel ne vždy se idea slučuje s výsledkem. V žánru existují desítky až stovky kvalitnějších nahrávek.