Charlotesville a smrt svobody slova Jasona Kesslera

Jason Kessler

Jason Kessler

Autorka: Anne Wilson Smith

Jason Kessler
Charlottesville and the Death of Free Speech
Dissident Press, 2024

Od demonstrace Unite the Right (UtR) ve virginském Charlotesville uplynulo sedm let, její dopady a síla v našem každodenním politickém diskurzu se však příliš neumenšily. Naopak, stále ještě nájemník Bílého domu a údajný prezident Spojených států Joe Biden nepřestává během své (mezitím neslavně ukončené, pozn. DP) kampaně vyvolávat přízrak „Charlottesville“. Bohužel téměř okamžitě po skončení této osudné událost kolem ní vyrostl mýtus, který rychle a takřka úplně zastínil realitu.

Akce jsem se zúčastnila a pozorně sledovala její zpravodajské pokrytí v průběhu i po skončení, proto jsem cítila nesmírnou vděčnost k (hlavnímu organizátorovi) Jasonu Kesslerovi za jeho odvážnou snahu veřejně hájit nespravedlivě očerňované protestující. Podobně silné však bylo mé znechucení a rozčarování, že dokonce i „konzervativní“ média se přidala k zástupu těch, kteří Kesslerovi – a vlastně jakémukoliv zastánci účastníků Unite the Right – znemožnili vysvětlit své pozice širšímu publiku. Právě tato frustrace z neochvějného postavení zlovolné nepravdy výrazně přispěla k mému rozhodnutí napsat v roce 2021 knihu Charlottesville Untold  (Charlottesville – co nezaznělo).

Kessler jako držitel povolení k uspořádání demonstrace dlouhodobě usiluje o odhalení a zveřejnění co možná největšího množství informací o shromáždění ze srpna 2017. Nejen proto, že figuroval na obou stranách následných občanskoprávních sporů, ale protože usiluje o očištění svého jména – i těch stovek nespravedlivě hanobených účastníků akce, s níž bude jeho jméno navždy spojováno. Kessler je zarputilý investigativec, který během uplynulých sedmi let zveřejnil celou záplavu zjištění na svém blogu i v podcastech. Některá jeho odhalení zásadním způsobem napomohla obhajobě některých lidí zapojených do UtR čelících trestnímu stíhání. Plné znění jeho osobní anabáze ani velká část výsledků jeho vyšetřování však dosud veřejnosti zpřístupněna nebyla. V nové knize Charlottesville and the Death of Free Speech (Charlottesville a smrt svobody slova) Kessler předkládá bohatství informací pozoruhodných, důležitých a často i šokujících, jež často nejsou příliš známé ani těm z nás, kdo Unite the Right a její dohru pozorně sledovali.

Když se na sítích nebo blozích mluví o UtR, zpravidla se nedočkáme mnoha informací o kontextu akce. Kessler v tomto ohledu leccos napravuje. V prvé řadě se s vědomím významu shromáždění coby dějinné událostí pokouší zaujmout „širokoúhlejší“ perspektivu než klasické výklady „srazu rasistických nácků“, jež se okamžitě objevily v důsledku neutuchajícího odporu k vládnutí Donalda Trumpa, aby ukázal, že demonstrace ve skutečnosti byla projevem nechuti a odporu k tažení soudobých revolucionářů a jejich kulturních čistek. Vychází z krátkého shrnutí konceptu svobody slova coby specificky na Západě oceňované hodnoty a významu ničení symbolů či soch z historické perspektivy. Jakkoliv je protistrana s oblibou zlehčuje, jde o otázky zásadního významu, které z velké části podnítily protest.

Kessler ale vysvětluje kontext akce i v mnohem hmatatelnějším slova smyslu, když popisuje svůj vlastní osobní i politický vývoj spolu s proměnou jeho rodného Charlottesville od časů jeho dětství do pozdějších let, kdy se jako mladý, sotva dospělý muž zapojil do vřavy místní politiky. Zmiňuje také nejvýraznější body „alt right“ hnutí v roce 2017, včetně nepokojů antifašistických bojůvek během Trumpovy prezidentské inaugurace, tzv. DeploraBall, střety na univerzitě v Berkeley, demonstrace v Pikeville či New Orleans, projev Richard Spencera na Auburnské univerzitě nebo pochod za svobodu slova v hlavním městě Washingtonu. Kessler v těchto kapitolách osvěžuje vzpomínky i emoce čtenářů, spojené s krátkou érou „alternativní pravice“ a zasazuje UtR na její řádné místo: coby vyvrcholení tohoto zběsilého období rozjařenosti a naděje, konfliktu a chaosu.

V lecčems tak Kesslerova kniha připomíná klasické hollywoodské expozé s celou řadou popisů soukromých setkání a rozhovorů „za oponou“, včetně šťavnatých soust o večírcích a jejich „dojezdech“, tajných chatových skupinách a tajném zdroji uvnitř charlottesvilleské policie. Kessler není slušnej a říká jména; servítky si nebere, ani když přijde na někdejší (alespoň na první pohled) spolubojovníky, kteří se mu příčí nebo ho podle jeho soudu podrazili. Mnohá z těchto odhalení, ruku v ruce s podrobně popsanými konflikty během plánování UtR, vrhají světlo na příčiny katastrofického osudu akce. Kessler zveřejnuje také záznamy svých jednání se zástupci místní samosprávy a policejních složek. Výslovně jmenuje ty, kdo jsou podle něj neschopní, zaujatí nebo prostě jenom prolhaní. Vznáší celou řadu obvinění – v neposlední řadě i vůči sobě samému. Kniha je doplněna četnými poznámkami opatřenými QR kódy, s jejichž pomocí Kessler svá obvinění podepírá důkazy.

Významná část knížky je ovšem věnována také opomenutí, jež v řadě případů přerůstá v zákeřnou nedbalost: mlčení o úloze antifašistických militantů při provokaci násilností během UtR. Kessler řadu let shromažďoval podrobné popisy napadení účastníků manifestace spolu s fakty o pachatelích. Hanebné a nezřídka otevřeně zločinné chování lidí, které zavedená média vlídně označují za „antirasistické aktivisty“ bohužel zůstává širší veřejnosti téměř úplně neznámé. Mnozí pachatelé jsou spolu se svými skutky i podobiznami zachyceni alespoň v této publikaci. Kdyby byly tyto informace předloženy nezaujatými médii veřejnosti v roce 2017, snad by to obrátilo obecné vyznění akce na hlavu.

Jasson Kessler se věnuje také dlouhodobějším dopadům UtR, včetně procesu Sines v. Kessler, opožděnému stíhání za účast na pochodňovém pochodu a málo zmiňovanému (tím spíš vzhledem ke své důležitosti) aspektu, tedy Unite the Right coby dokladu zániku našich nejcennějších práv, zakotvených prvním dodatkem ústavy.

Poněkud vyšší cenu knížky – 27$ za paperback nebo 44$ za pevnou vazbu – lze vysvětlit zahrnutím desítek barevných fotografií. Není to úplně obvyklý krok, ale jelikož každý, kdo chce říct o UtR pravdu, čelí poměrně drsné cenzuře, přidávají fotky, jež se mohou na internetu hledat se značnými obtížemi, knize na hodnotě coby historickému dokumentu.

Krátká recenze Anne Wilson Smith Jason Kessler’s Charlottesville & the Death of Free Speech vyšla na stránkách Counter-Currents Publishing 29. května 2024.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jean Mabire – Zemřít v Berlíně

Jean Mabire - Zemřít v Berlíně***
Zemřít v Berlíně: Francouzští esesmani posledními obránci bunkru Adolfa Hitlera.
***
Objednávejte na stránkách vydavatelství Nightingale Press nebo na Kosmasu.
.

Ladislav Malý – Vzpomínky jednoho disidenta

Ladislav Malý - Vzpomínky jednoho disidenta***
Z memoárů národního konzervativce…
***
Objednávejte ZDE.
.

Víte, že…

21. listopadu 1941 se v newyorském Brooklynu v rodině židovských emigrantů z Maďarska narodil Paul Gottfried. Tento filozof, spisovatel a historik patří mezi nejvýraznější představitele amerického paleokonzervatismu a velkou část své kariéry věnoval kritice neokonzervatismu. Jako mentor Richarda Spencera také patří k duchovním kmotrům alternativní pravice.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív