Categorized | Politika

Occidens, Requiescat in pace

Autor: Karel Kaiser

Skutečnost, že většinu médií tzv. „hlavního proudu“ zajímají senzace, hon na čarodějnice a že například přední český internetový deník „České noviny“ má na hlavní stránce zahraničních zpráv nehodu českého řidiče ve slovenském Humenném a spravedlivého rozhořčení dochází novináři zpravidla pouze tehdy, objeví-li se snaha omezovat jejich nikým nekontrolovaný monopol je už prakticky každým soudným jedincem považována za průvodní a degenerativní jev současnosti.

Že ale z deklarovaných liberálních a demokratických kruhů poměrně často zaznívají hesla plná termínů jako „civilizace“, „Západ“, „morálka“, nebo „příklad ostatním“ (nejlépe ve vztahu k Rusku, Číně a alternativnímu, tedy ne nezbytně ze západního osvícenství vycházejícímu pojetí práv člověka), to je nejen urážka inteligence všech, kterým ještě zbyly pozůstatky zdravého rozumu, ale hlavně důkaz intelektuální nepoctivosti vyřvávačů práv pro všechny a profesionálních demokratů. Politický proces s Gertem Wildersem ukazuje, kdo na jaké straně barikády stojí. Ironií osudu je, že samotný Wilders je paradoxně jedním z průkopníků současného „soumraku Západu“. Jeho militantní antiislamismus, vycházející z prací a názorů některých liberálních a nekonzervativních teoretiků „západní supremace“, jaký konflikt s islámským světem do značné míry prohlubuje, není politikou hodnou následování. Zde se ale hraje o to, zda se podaří novodobé politicko-korektní inkvizici uspět ve svém historicky prvním mezinárodním křížovém tažení proti nositelům závadného viru kritického a „xenofobního“ myšlení.

Shrňme si to. Nizozemská prokuratura (ovšem na základě řady obvinění holandské veřejnosti!) obviňuje politika Geerta Wilderse z „podněcování“ nenávisti proti muslimům. Důkazů je prý hodně – kontroverzní film Fitna (Rozvrat) a nesčetné množství Wildersových projevů. Pokud bude Wildersovi prokázána vina, hrozí mu podle agentury AFP až rok vězení, nebo pokuta 7000 eur (to odpovídá částce asi 182.000 korun). Relativní pakatel a relativně nevysoký trest. Ale kde to skončí příště? Pokud necháme situaci zajít daleko a Wildersovi bude prokázána vina (Jaká? Vina špatného myšlení?), otevíráme dveře k dalším potenciálním procesům. Nebudou si jisti kritici zneužívání sociálních dávek, publicisté, non-konformní novináři, ale koneckonců ani statisíce bloggerů. Jaký má smysl svoboda slova jen pro někoho? Konformní a prosystémové názory jsou z definice systémem tolerované, regulovaná „svoboda slova“ ztrácí smysl, protože se stává protimluvem a logickým nesmyslem.

Wildersova strana PVV navíc zaznamenala velký úspěch ve volbách do Evropského parlamentu ve volbách, které v Nizozemsku proběhnou v roce 2010 má dokonce šanci stát se nejsilnější stranou v zemi. Motivace demoliberálního establishmentu eliminovat pro něj nebezpečnou alternativu je jasná, ale ukazuje se ještě něco. V dnešní Evropě je totiž (již nikoli pouze teoreticky) možné šikanovat politickou formaci, která se těší silné podpoře veřejnosti a z ní odvozuje svou legitimitu. Demokratické instituce a systémy přestávají fungovat, pokud jde o subjekt, který vybočuje z řady. Vše co je konformní, servilní, neklade nepříjemné otázky a souhlasně přitakává sílícímu honu na čarodějnice, nebo alespoň moudře mlčí odpovídá duchu doby a je hodno ochrany. Ptát se po legitimitě tvůrců současných honů na čarodějnice, jejich kritika a nezávislé myšlení se stává nebezpečným extremismem.

Islámská hrozba hraje v tomto divadle daleko menší roli, než která jí je obecně přisuzována. Současný západní svět, zbavený jakékoli duchovní podstaty, vyhořel. Drtivá většina západních prezidentů, vlád a zastupitelů se nezajímá o přežití a rozvoj kultury a civilizace, vrcholné politické debaty nakonec vůbec nejsou politické a řeší tak maximálně výši schodku. Étos současné západní civilizace nemůže být odvozen z žádné duchovnosti, nebo tradičního náboženství. Už nemůže být odvozen ani z osvícenství a liberalismu (jakkoli se mnozí dnešní vládci a tvůrci nesmyslných sociálně-inženýrských opatření a „politik rovných příležitostí“ budou za liberály označovat. Jak je šikanování Wilderse, stejně jako například zákaz vstupu do Velké Británie americkému publicistovi Savageovi za kritiku islamismu, nebo britským státem tolerované řádění lůzy, usilující o zranění (v tom lepším případě) předsedy Britské národní strany Nicka Griffina slučitelné s Voltairovým „nesouhlasím s vámi, ale budu se bít za vaše právo říct to“?

Zatímco Fitna, varující před muslimy, uchvacujícími Evropu, se může za čas ukázat ve svých vývodech mylná, je příčinou soudního procesu, transparenty „Wilders zasluhuje islámský trest“, “šariá přichází“, které mají jasné poselství, jsou brány jako důležitý příspěvek k demokratické diskusi a spravedlivé vyjádření zhnusení a hněvu diskriminovaných.

To je dnešní Západ. Ani pohanský, ani křesťanský, ani osvícenský. Dokonce ani ne post-moderní. Protože kam se podělo Lyotardovo „právo na vlastní příběh“? Multikulturalismus a proklamovaná „rovnost kultur“ jsou do jisté míry zástěrkou. Ne, současné západní klima vychází z něčeho naprosto jiného. Je to něco těžko popsatelného a definovatelného, ale blíží se to. Reprezentuje to všechno, co popírá zdravý rozum, kritické myšlení, lidské individuum a samostatnost. Ztotožnění se s něčím na základě vlastní vůle. Není snadné to vyjádřit slovy.

George Orwell to vyjádřil čtyřmi číslicemi.

One Response to “Occidens, Requiescat in pace”

  1. Vodník napsal:

    Wilders se demoliberálům výborně hodí: on totiž opravdu štve a zasévá nenávist. Tak ho bez větších protestů a vcelku snadno odůvodnitelně skrouhnou. Přitom ale nechávají bujet ty nešvary, které vznik fenomenu Wilders zapříčinily. Výsledkem je stále vzrůstající nespokojenost lidí s politikou – něco, co je v dnešním postkommunistickém Česku samozřejmostí, ale na co si Holanďané, naučení své politické scéně důvěřovat, musejí začít pomalu zvykat. Tento process bude postupně zachvacovat celou Evropu. Uvědomují si to i muslimové a multikulti politická korrektnost je pěkně sere!

Trackbacks/Pingbacks


Jean Raspail – Tábor Svatých DOTISK!

Jean Raspail - Tábor Svatých***
DOTISK KNIHY V NOVÉM PŘEKLADU!
***
Román Jeana Raspaila, francouzského romanopisce oceněného za své celoživotní dílo Velkou cenou Francouzské akademie, vykresluje zaplavení Francie milionem lidí z odlišného sociokulturního prostředí, kteří se vydali na cestu z opačného konce planety s výhledem na ráj, v němž tečou potoky mléka a medu, v němž jsou pole plná neustále se obnovující úrody…
Sledujeme nejen cestu flotily, ale také reakce vlád, prezidenta, veřejného mínění, původních obyvatel, tedy Francouzů, a odhalujeme nejhlubší motivace, pocity a myšlenky všech, kterých se událost týká.
***
Objednávky na Kosmasu ZDE
.

Pavel J. Hejátko – Eden nedohleden

Pavel J. Hejátko – Eden nedohleden***
Poslední desku Pavla J. Hejátka Eden nedohleden, která vyšla jako jeho druhé album k výročí prapodivných a zamlžovaných událostí 17. listopadu 1989 objednávejte ZDE
.

Ernst Jünger – Dělník

Ernst Jünger - Dělník***
Svou studii Dělník. Hegemonie a figura vydal Ernst Jünger roku 1932. Patří k jeho zásadním esejistickým textům a odráží se v ní jeho dějinně filozofické a politické smýšlení, které se u něj vyvíjelo v reakci na zážitky první světové války a na poválečný společenský kontext nejenom v Německu. Dělník je v Jüngerově podání oproštěn od svých tradičních socioekonomických vztahů a vystupuje ve své dehistorizované roli jako nezávisle působící veličina, která utváří novou skutečnost. Jeho nárok na hegemonii nad společností, hospodářstvím a státem spočívá podle Jüngera v jeho přirozeném vztahu k moci. Mezi další témata, kterými se zde autor zaobírá, patří práce jako způsob života, nebo technika jako způsob, kterým figura dělníka mobilizuje svět.
***
Předobjednávky na Kosmasu ZDE
.

Víte, že…

1. dubna 1753 se narodil francouzský filosof a konzervativní myslitel hrabě Joseph de Maistre, jeden z výrazných odpůrců Francouzské revoluce a kritik liberalismu. Vyrůstal v katolické rodině, Francouzskou revoluci odmítal z konzervativních pozic a chápal ji jako boží trest za osvícenské snahy.
Léon Degrelle1. dubna 1994 zemřel ve španělské Málaze zakladatel belgického (valonského) rexistického hnutí Léon Degrelle. Během druhé světové války sloužil v řadách Waffen SS, své zážitky z bojů na východní frontě shrnul do knihy Tažení v Rusku 1941 - 45. Nedlouho před smrtí se Degrella kdosi zeptal, jestli něčeho ve své minulosti lituje. Odpověděl: „Jen toho, že jsme prohráli.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív