Vyšlo 129. číslo Éléments

Vyšlo 129. číslo Éléments, revue asociované s francouzskou Novou pravicí (Nouvelle droite) a Alainem de Benoist. Éléments vycházejí již od roku 1973 s podtitulem “za evropskou civilizaci” (pour la civilisation européenne) a jejich převážnou náplní jsou témata týkající se evropského federalismu, znovuzrození “pohanského” myšlení a rozbor literárního díla pro českého čtenáře méně známých autorů a myslitelů (ve 128. čísle to byl, mezi jinými, například spisovatel Knut Hamsun, bývalý člen extrémní levice Günter Maschke, či student Carla Schmitta a politolog Julien Freund). Éléments vždy obsahuje jak sekci, kde autoři komentují nejnovější světové události a technologický vývoj z pohledu Nouvelle droite, tak i rozsáhlý prostor pro teoretické statě a rozhovory.


129. číslo se na více než 50-ti stránkách věnuje Středozemnímu moři. Jak známo, Francouzi jej, podobně jako kdysi Římané, nazývají “naším mořem” (notre mère) a má pro ně geopoliticky významnou pozici, mimo jiné i díky Nicolasi Sarkozymu, který tento rok položil základní kámen Unie pro Středomoří. To je také obsahem mnohým komentářů v tomto čísle. Pozitivně zde o tomto kroku hovoří italský teoretik mezinárodních vztahů Danilo Zolo (“La méditerranée, c est l’avenir”). Specifické komentáře k němu čtenář nalezne i v rozhovoru s romanopiscem a básníkem Frédéricem Mussem, který se ve svém díle ke Středomoří často vracívá. Středozemnímu moři je taktéž věnován historický přehled vývoje okolo něj v článku “Un grand voyage méditerranéen.”

Z obsahu dále například uveďme zajímavé zamyšlení o rozvoji současné kinematografie (“Le cinéma ne se rend pas”), nebo rozbor romanopisce a myslitele Ernesta Jüngera od Juliena Herviera (“Julien Hervier nous parle du centenaire de Jünger”).

Časopis vychází každé čtyři měsíce a francouzsky hovořící si jej mohou zakoupit na stránkách nakladatelství Le Labyrinthe zde. za cenu 5.50 € (poštovné a balné je za každou zásilku 4 €). Četné výbory z Éléments vycházejí po nějakém čase zpětně i na stránkách myšlenkového studia GRECE.

Z francouzského jazyka zpracoval Stanislav Máselník.

2 Responses to “Vyšlo 129. číslo Éléments”

  1. Anonymous napsal:

    Asi opravte “Vyšlo 129. číslo Éléments, revue asociovaného s francouzskou Novou pravicí …” na “asociované s…”
    lb.

Trackbacks/Pingbacks


Jean Raspail – Tábor Svatých DOTISK!

Jean Raspail - Tábor Svatých***
DOTISK KNIHY V NOVÉM PŘEKLADU!
***
Román Jeana Raspaila, francouzského romanopisce oceněného za své celoživotní dílo Velkou cenou Francouzské akademie, vykresluje zaplavení Francie milionem lidí z odlišného sociokulturního prostředí, kteří se vydali na cestu z opačného konce planety s výhledem na ráj, v němž tečou potoky mléka a medu, v němž jsou pole plná neustále se obnovující úrody…
Sledujeme nejen cestu flotily, ale také reakce vlád, prezidenta, veřejného mínění, původních obyvatel, tedy Francouzů, a odhalujeme nejhlubší motivace, pocity a myšlenky všech, kterých se událost týká.
***
Objednávky na Kosmasu ZDE
.

Pavel J. Hejátko – Eden nedohleden

Pavel J. Hejátko – Eden nedohleden***
Poslední desku Pavla J. Hejátka Eden nedohleden, která vyšla jako jeho druhé album k výročí prapodivných a zamlžovaných událostí 17. listopadu 1989 objednávejte ZDE
.

Ernst Jünger – Dělník

Ernst Jünger - Dělník***
Svou studii Dělník. Hegemonie a figura vydal Ernst Jünger roku 1932. Patří k jeho zásadním esejistickým textům a odráží se v ní jeho dějinně filozofické a politické smýšlení, které se u něj vyvíjelo v reakci na zážitky první světové války a na poválečný společenský kontext nejenom v Německu. Dělník je v Jüngerově podání oproštěn od svých tradičních socioekonomických vztahů a vystupuje ve své dehistorizované roli jako nezávisle působící veličina, která utváří novou skutečnost. Jeho nárok na hegemonii nad společností, hospodářstvím a státem spočívá podle Jüngera v jeho přirozeném vztahu k moci. Mezi další témata, kterými se zde autor zaobírá, patří práce jako způsob života, nebo technika jako způsob, kterým figura dělníka mobilizuje svět.
***
Předobjednávky na Kosmasu ZDE
.

Víte, že…

1. dubna 1753 se narodil francouzský filosof a konzervativní myslitel hrabě Joseph de Maistre, jeden z výrazných odpůrců Francouzské revoluce a kritik liberalismu. Vyrůstal v katolické rodině, Francouzskou revoluci odmítal z konzervativních pozic a chápal ji jako boží trest za osvícenské snahy.
Léon Degrelle1. dubna 1994 zemřel ve španělské Málaze zakladatel belgického (valonského) rexistického hnutí Léon Degrelle. Během druhé světové války sloužil v řadách Waffen SS, své zážitky z bojů na východní frontě shrnul do knihy Tažení v Rusku 1941 - 45. Nedlouho před smrtí se Degrella kdosi zeptal, jestli něčeho ve své minulosti lituje. Odpověděl: „Jen toho, že jsme prohráli.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív