Categorized | Věda a technologie

Aktivní kontrola již existuje a nikoho to nezajímá

Aktivní kontrola znamená nepřetržité monitorováníAutor: John Robb

Pokud je něco velmi nebezpečné, jako například jaderné zbraně, standardní formy ochrany a kontroly jsou nedostačující. Takto potenciálně nebezpečné věci vyžadují agresivnější přístup.

Ve vojenské terminologii se to nazývá aktivní kontrola (positive control).

Aktivní kontrola je forma kontroly, kdy je nebezpečný objekt pod nepřetržitou kontrolou, monitorováním, strážením, testováním atd. U tohoto druhu kontroly znamená žádná informace = nebezpečí. V případě, že tok informací a systémová kontrola utichne, nastává poplach.

Tento druh kontroly je opakem pasivní kontroly, kterou vykonávají bezpečnostní a policejní složky jak jsme zvyklí v našem běžném životě. Dobré chování je očekáváno. Pasivní systém kontroly reaguje pouze za předpokladu, že nastane selhání.


Aktivní kontrola a lidé

Aktivní kontrola může být uplatněna i na lidi, pokud jsou dostatečně nebezpeční.

Poznámka JR:

Když jsem před deseti lety zastával pozici internetového odborníka ve Forrester Research, věnovali jsme jeden den diskusi o nebezpečných znalostech. Závěr? Jednou budou technologie, vědomosti a schopnosti jak je využít, tak nebezpečné, že se vzdělávání stane předmětem kontroly. Osobně jsem se na tomto závěru podílel, poté co jsem měl možnost pracovat s lidmi, kteří byli v minulosti subjekty aktivní kontroly. Většina z nich pracovala na tajných vojenských projektech (Black programs).

Dokonce jsme vytvořili i korporátní prostředí, kde byl monitorován každý pohyb (údery klávesnice a další formy taylorismu) za účelem zjištění, zda zaměstnanci vykonávají přidělenou náročnou práci.

Tyto aplikace jsou však možné jen díky jejich omezenému záběru.

Doposud všechny pokusy o aktivní kontrolu celých společností selhaly, i za agresivního použití technologií. Byrokratické formy diktatury, jako komunismus nebo fašismus, nikdy nedosáhly úrovně aktivního sledování, vyžadovaného pro skutečnou aktivni kontrolu. Navíc, snaha o dosažení této úrovně podlomila jejich schopnost udržet dlouhodobý, masivní ekonomický růst.

Jak se jen věci rychle mění. V současné době aktivně směřujeme ke společnosti a světu, založeným na aktivní kontrole.

Proč? Antiteroristická paranoia, masivní národně bezpečnostní infrastruktura a nové technologie učinili aktivní kontrolu nejen možnou, nýbrž i pravděpodobnou.

Jednoduše řečeno – zde je nárys, umožňující dát zprávy z novin, do kontextu. Od zákazu nošení čepic až po úniky informací z NSA.

Problém: Každý člověk na planetě je potenciální terorista.

Řešení: Vystavit každého na planetě aktivní kontrole.

Aktivní kontrola znamená nepřetržité monitorování:

Lokalizace (GPS v mobilních telefonech, navigace v automobilech, CCTV, všudypřítomná obličejová rekognice, vytěžování dat ze sociálních sítí)
Sítě (telefonní kontakty, sociální sítě, proximita kontaktů, síťová analýza)
Chování (ekonomická aktivita, monitorování objemu a obsahu, užívání veřejných služeb)

V případě aktivní kontroly je jakékoli přerušení aktivity nebo výpadek v toku dat považováno za rizikový akt.

Zkus se skrýt = máš co skrývat.

Jakékoli pokusy o blokování monitoringu se stanou v budoucnosti ilegálními aktivitami a budou klasifikovány jako závažná trestná činnost.

Paralelní systémy kontroly, které se budou navzájem překrývat, pokryjí lidské životy od kolébky až do hrobu.

Neexistuje možnost, jak tomu zabránit. Aktivní kontrola již existuje a nikoho to nezajímá.

S úctou,

John Robb

Článek Johna Robba: Positive Control byl převzat z autorova blogu Global Guerillas.

Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

22. ledna 1891 se v sardinském městečku Ales narodil italský marxistický filozof a komunistický filozof Antonio Francesco Gramsci. Ve svém díle se zabýval politickou teorií, sociologií nebo lingvistikou. Jeho nejvlivnějším příspěvkem byla teorie tzv. kulturní hegemonie, v níž přenesl důraz z ekonomického determinismu klasického marxismu na úlohu kulturních institucí při zachovávání moci vládnoucí třídy a která výrazně ovlivnila moderní levici.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív