Alex Kurtagić: Mister

Alex Kurtagić - misterPřed několika dny spatřil světlo světa zbrusu nový román s názvem „Mister“, jehož autorem je devětatřicetiletý Angličan Alex Kurtagić. Kurtagić se pohybuje v okruhu poměrně známého serveru Occidental Observer, jehož je i příležitostným přispěvatelem. Mimo spisovatelskou a žurnalistickou činnost vešel ve známost převážně v alternativních hudebních kruzích, v roce 1996 totiž založil label Supernal Music se zaměřením na vydávání různých nonkonformních metalových projektů. Do jeho vydavatelské stáje patří mimo jiné pro někoho možná kontroverzní východoevropské pagan metalové kapely Drudkh, Hate Forest, Kataxu nebo Astrofaes. Pod křídly Supernal Music vyšla i společná kompilace extrémních metalových skupin zaměřená proti levicovému producentovi Bobu Geldofovi s lakonickým názvem “Anti-Geldof Compilation.“


Pro Kurtagiće má jeho vydavatelství širší smysl než výhradně hudební, jak uvedl v rozhovoru pro webzine Metal Reviews:

“Taktéž ukazujeme cestu odporu vůči vykořeněné, kapitalistické a kosmopolitní dystopii, kde každý pije Coca Colu, stravuje se v Mc Donaldu, sleduje hollywoodské filmy a sitcomy, čte časopis Hello!, ví, který singl je momentálně číslem jedna v hitparádě, pečlivě sleduje kroky dutohlavých celebrit a podobných kreatur, věří propagandě Associated Press a spolu s ostatními hlupáky si říká ‚ó, jak je ten moderní svět nádherný‘.“ Nabízíme hudbu pro seriózní a vnímavou menšinu, jež odmítá vymývání mozků a vynucování politicky korektní konformity systémem, v němž jste pouhým otrokem, jednotkou masového konzumu, izolovaným atomem bezcílně plujícím ve společenské omáčce, manipulovaným sentimentálními emocemi a okázalými triky neúnavných reklamních, módních a zábavních korporací, jehož identita je vymezena čistě prostřednictvím spotřeby, což značí, že je k dostání na trhu. Tento druh hudby v sobě obsahuje tolik postrádané vlastnosti síly, disciplíny, zdravého sebevědomí, hlubokých, čistých a vznešených emocí, kreativity, intelektuálního génia, fyzické impozantnosti a aristoteliánského fundamentalismu.“

Alex Kurtagić je navíc zakladatelem a jediným členem experimentální dark metalové kapely Benighted Leams, jejíž posledním počinem je album s názvem Obombrid Welkins, vydané v roce 2006.

Předmluvy k novele “Mister“ se zhostil čtenářům Délského potápěče nikoli zcela neznámý novopravicový intelektuál chorvatského původu Dr. Tomislav Sunić. Pojednává o “sebevědomém IT konzultantovi, který cestuje do Madridu na týdenní setkání společnosti Scoptic, jež ho najala s účelem zavedení ďábelsky tajemného účetního systému vybaveného umělou inteligencí, který firmu udrží o krok před hrabivými vládními daňovými úřady. Proslulý uvnitř katakomb vědecké komunity a s úžasnou publicistickou bilancí v nejprestižnějžích obchodních a akademických žurnálech předpokládá, že půjde o seriózní byznys pro seriózní organizaci. Jediným problémem je, že žije v pulzujícím přelidněném světě, v němž nic nefunguje: hyperinflace, rozpadající se infrastruktura, nekontrolovatelná zločinnost, politická korektnost, korupce na všech úrovních a globalistická vláda nového světového řádu, odhodlaná kontrolovat , monitorovat a zdaňovat každý aspekt lidského života; proti těmto silám totalitní demokracie se snaží vystupovat okultní undergroundová hnutí, z nichž nejvýznamnější tvoří Esoteričtí hitleristé. Následkem toho všeho nic nefunguje podle plánu a frustrace roste, když vše jde od desíti k pěti. Ve svém prvním románu Alex Kurtagić vypodobňuje temnou a sarkastickou realitu každodenních dopadů života ve světě, ve kterém současným společenským, kulturním, ekonomickým, politickým a demografickým trendům nestojí nic v cestě. Román je plný obskurních informací a moderního kacířství, jeho elegantní próza utápí čtenáře ve své bizarní logice, delirické paranoi a spletitých spekulacích, kdy nikdo a nic není, čím se zdá.“

K románové prvotině Alexe Kurtagiće se rovněž vyjádřil i anglický multifunkční umělec a nonkonformista Troy Southgate: “Kurtagićova novela je šokující reportáží, v níž jsou čtenáři konfrontováni s neuvěřitelně detailním náhledem do nechutně klaustrofobické budoucnosti, v níž současné socioekonomické a justiční trendy divoce vyústí v předpokládané kataklyzmické a devastující vyvrcholení. Jedná se o svět, v němž i nejgrotesknější reklamní plakát Benettonu vyvrhává své útroby po celé ulici, v porovnání s nímž se nechávají zahanbit i zdegenerované společnosti vypodobněné v Pierceových Turnerových denících nebo Merrie England od Colina Jordana. Vyslýchací scény jsou rovněž krásně vykonstruovány, textová minová pole odkazují na konfrontace z očí do očí, jež můžeme najít v jiných dystopických románech týkajících se kulturního totalitaritářství a sociální kontroly. Až by si jeden myslel, že Alex podstoupí nechvalně známou Ludovicovu techniku v Burgessově Clockork Orange nebo se ocitne v okamžiku, kdy si Winston konečně uvědomí, že byl podveden O’Brienem v Orwellově 1984. Autorova próza je skrz naskrz chytlavá, pokud se neorientujete v důležitých tématech, jež jsou na pořadu dne, donutí vás se posadit a do detailu promyslet, jaké efekty nám všem nabízí probíhající machinace západních vlád. Mister je cestou s mnoha zastávkami a zvraty vedoucí skrze útroby bestie, kde nejvyšší cenou je suverenita jedince a vděčný návrat k domovu a svému srdci.“

Nakladatel: Iron Sky Publishing
ISBN: 978-0-9561835-0-7
Formát: 552 stran, 22.9cm x 15.2cm, anglicky, vázaná vazba
Rok vydání: 6. květen 2009

Román můžete objednat u vydavatelství Iron Sky Publishing ZDE.

Comments are closed.

Jean Mabire – Zemřít v Berlíně

Jean Mabire - Zemřít v Berlíně***
Zemřít v Berlíně: Francouzští esesmani posledními obránci bunkru Adolfa Hitlera.
***
Objednávejte na stránkách vydavatelství Nightingale Press nebo na Kosmasu.
.

Ladislav Malý – Vzpomínky jednoho disidenta

Ladislav Malý - Vzpomínky jednoho disidenta***
Z memoárů národního konzervativce…
***
Objednávejte ZDE.
.

Víte, že…

Filippo Tommaso Marinetti22. prosince 1876 se v egyptské Alexandrii narodil italský básník a spisovatel Filippo Tommaso Marinetti, zakladatel a čelní představitel modernistického uměleckého směru - futurismu. Velice záhy se přiklonil k Mussoliniho fašistickému hnutí.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív