James Porrazzo v rozhovoru s Manuelem Ochsenreiterem pro stránky Open Revolt
JP: Nedávno jsi navštívil Krym v době, kdy probíhalo referendum o připojení k Rusku. V prvé řadě by nás zajímalo, jak tě na Krymu přijali jako německého novináře?
MO: Byl to stejný druh přijetí, kterého se vám dostane kdekoli mimo „oblast Západu“. Jakmile lidé poznají, že nepracujete pro mainstreamové masmédia ve vaší zemi, přivítají vás vřele a přátelským způsobem. Je dobré, když nejste součástí průmyslu korporátních lží.
JP: Co se odehrávalo na ulicích před tímto historicky významným dnem? Zde v Severní Americe líčila masmédia obraz ruských jednotek, kontrolujících opozici pod pohrůžkou užití zbraní.
MO: Tyto pohádky nevysílala pouze americká masmédia. I v Německu jsme byli „svědky“ invaze, kdy ruské tanky a další vojenská technika obsazovaly Krym. Když jsem přijel do Simferopolu začal jsem po této ruské invazi pátrat. Zjistil jsem však, že se odehrávala pouze na televizních obrazovkách v západních zemích. Namísto depresivních „okupačních scén“ jsem viděl šťastné lidi, zachvácené nadšením ze „znovusjednocení“. Obyvatelé Krymu se těšili na den referenda.
JP: Je jasné, jaké názory zastává proruská většina. Měl jsi příležitost mluvit s někým z dalších skupin obyvatelstva, napřiklad krymskými Tatary? Nebo lidmi loajálními s kyjevskou juntou? Naše okupovaná masmédia opět tvrdily, že tyto skupiny obyvatel čelily (nebo stále čelí) těžkostem.
MO: Tak zaprvé, říkal jsem si kde naše západní masmédia našly všechny ty protirusky zaměřené obyvatele Krymu. Možná na stejném místě, na jakém našli masy „mírumilovných protestujících“ v Sýrii? Samozřejmě že jsem na Krymu mluvil s mnoha lidmi a samozřejmě že někteří byli skeptičtí vůči Moskvě. Nicméně tam nebyli žádní „protirusky“ orientovaní lidé. Měl jsem možnost mluvit s krymskými Tatary, kteří byli velmi rozlobeni na jejich protiruskou „lobby“, která je podporována západními nevládními organizacemi, Washingtonem, Ankarou a Bruselem. Faktem je, že mnoho krymských Tatarů a dalších neruských národností dává přednost být součástí Ruska, obzvláště poté co měli možnost být svědky toho, co se dnes odehrává v Kyjevě. Volí bezpečnost, mír a pořádek (Moskva) namísto anarchie, chaosu a výtržnictví (Kyjev).
JP: Tvoje fotografie s kozáky a srbskými dobrovolníky jsou emotivní. Měl jsi příležitost seznámit se s jejich postoji a s důvody, které je přiměly k cestě na Krym?
MO: Jejich motivace byla idealistická. Chtěli pomoci jejich ruským krajanům. Obzvláště před referendem kolovalo Krymem mnoho zvěstí o provokacích Kyjeva. Lidé očekávali chuligány z „Pravého Sektoru“, kteří se budou snažit na Krymu narušit přípravy a chod referenda. Kozáci strážili veřejné budovy. Lidé byli nadšeni nad kozáckou přítomností v Simferopolu. Srbští četničtí dobrovolníci strážili silniční zátarasy poblíž Sevastopolu.
JP: Jaké byly první ohlasy v ulicích po vyhlášení výsledků referenda?
MO: Krym zaplavila vlna štěstí. Lidé slavili v ulicích po celou noc. Byl to skvělý zážitek, obzvláště pro mě jako pro Němce, kdy jsem možnost znovu zažít jedinečnou historickou událost, poněvadž i my jsme byli znovusjednoceni v roce 1900…
JP: Kromě toho, že jsi skvělý novinář jsi také odborník na geopolitiku. Kam podle tebe směřuje dění na Ukrajině?
MO: Znovusjednocení Krymu s Ruskem je počátkem geopolitického tsunami. Poprvé od roku 1989/1990 se objevila vážná konkurence hegemoniální moci USA. Pravidla hry se náhle změnila. Rusko už není ochotno více tolerovat jakýkoli tlak Západu směrem na Východ. Znovusjednocení Krymu s Ruskem není dozajista koncem, nýbrž počátkem nové geopolitické éry.
JP: Měli jsme možnost sledovat tvoje cesty do Sýrie a poté na Krym. Co je tvým dalším cílem?
MO: Akorát jsem se vrátil z Kosova, kde jsem navštívil srbskou komunitu, která bojuje o přežití. Kosovo je další geopoliticky ožehavou oblastí – v současnosti přehlíženou, ale to se může v budoucnu velice rychle změnit. Jsme zde svědky stejného scénaře, jako v dalších geopoliticky konfliktních oblastech – Západ podporuje kriminální gangy, které vydává za „bojovníky za svobodu“, šíří válečnou propagandu a lži a přebírá kontrolu nad územím prostřednictvím modelu takzvané „otevřené společnosti“. Což je ale ve skutečnosti jen eufemismus pro „otevřený trh“.
JP: Co by jsi na závěr vzkázal podporovatelům a čtenářům Open Revolt?
MO: Zachovejte klid a mějte víru v eurasianismus!
Rozhovor The Beginning of a New Geopolitical Era: A Talk With Manuel Ochsenreiter byl převzat ze stránek Open Revolt.