Categorized | Převzato

Dejte bankám „bony“ a dostanete peníze

Autor: Benjamin Barber

Komentátor Bob Moon: Nepřerušujte mě, pokud jste to už slyšeli. Vláda má několik nových nápadů, jak podepřít národní bankovní systém. Barack Obama slíbil, že daňovým poplatníkům, kteří přijdou do banky, musí být  poskytnuta půjčka. Avšak plán, jak dostat více než 1,5 miliardy dolarů do ekonomiky je bez jakýchkoli bližších  detailů. Jak si máme být jisti, že to opět nebudou hromnice? Politický komentátor Ben Barber má nápad. (přepis úryvku reportáže)

BENJAMIN BARBER: Ministr financí Tim Geithner nabídl dvoufázový bankovní bailout, který je užitím cukru, ovšem bez biče.  Chybí bič. A to je problém. Banky si propočítávají, co udělají s tak velkými penězi a usilovně hledají cestu, kterou by opakovaly to, co přivodilo poslední pád. Co takhle návrh, proti kterému nemůže žádný volnotržní fanatik nic namítat: poukázky.

Je to tak. Postavte banky před „privatizující“ disciplínu stvrzenek, které budou moci použít namísto přímých subvencí. Dejte bankám velké peníze, ale udělejte to tak, aby si samy nemohly rozhodnout, jak tyto peníze využijí. Jednoduše jim předejte štafetu. Je to podobné jako s jídelními kupóny, jsou na jídlo a můžete je utratit právě jen za jídlo.

Není se čeho bát, banky budou vyjednávat a spravovat půjčky. Také budou pracovat s federálními stvrzenkami, které budou moci být uplatněny pouze tehdy, když budou připočítány klientovi, který splácí hypotéku nebo půjčku na auto.

Všichni generální ředitelé bank jistě prominou, ale poukázky nebudou moci být využity na poplacení výplat a prémií manažerskému stavu a rozhodně nebudou využitelné pro fůze a akviziční plány. A pokud pro ně stanovíme tří až šestiměsíční limit, po této lhůtě stvrzenky nebudou dále platit ani pro pojištění vůči budoucím dluhům a ztrátám.  Podařilo by se nám tak docílit toho, že balíčky špatných dluhů budou konečné otevřené a zhodnocené. Banky jednoduše dostanou na výběr: použijte je, nebo je ztraťte.

Banky dostávají stvrzenky, ale lidé peníze. Protože peníze jsou možné jen jako časově omezené úvěry klientům, banky předají peníze solventním lidem, kteří jako příjemci těchto kupónů mohou dostat reálnou ekonomiku zpět do pohybu.

Haló vážení, probuďte se. Když budou banky dostávat časově omezené kupony, vlády budou bez obav, že peníze přestanou proudit s bankami. Tim Geitner si může hodit nohy na stůl, protože teď už ho nikdo nemůže nazvat znárodňovačem, nebo obviňovat Larryho Summerse ze socialistických tendencí.

Benjamin Barber působí jako profesor na Univerzitě státu Maryland. Je autorem publikací Jihad vs. Mcworld, Consumed a Strong Democracy.

Převzato ze stránek autora.

Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

22. ledna 1891 se v sardinském městečku Ales narodil italský marxistický filozof a komunistický filozof Antonio Francesco Gramsci. Ve svém díle se zabýval politickou teorií, sociologií nebo lingvistikou. Jeho nejvlivnějším příspěvkem byla teorie tzv. kulturní hegemonie, v níž přenesl důraz z ekonomického determinismu klasického marxismu na úlohu kulturních institucí při zachovávání moci vládnoucí třídy a která výrazně ovlivnila moderní levici.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív