Categorized | Převzato

Dejte bankám „bony“ a dostanete peníze

Autor: Benjamin Barber

Komentátor Bob Moon: Nepřerušujte mě, pokud jste to už slyšeli. Vláda má několik nových nápadů, jak podepřít národní bankovní systém. Barack Obama slíbil, že daňovým poplatníkům, kteří přijdou do banky, musí být  poskytnuta půjčka. Avšak plán, jak dostat více než 1,5 miliardy dolarů do ekonomiky je bez jakýchkoli bližších  detailů. Jak si máme být jisti, že to opět nebudou hromnice? Politický komentátor Ben Barber má nápad. (přepis úryvku reportáže)

BENJAMIN BARBER: Ministr financí Tim Geithner nabídl dvoufázový bankovní bailout, který je užitím cukru, ovšem bez biče.  Chybí bič. A to je problém. Banky si propočítávají, co udělají s tak velkými penězi a usilovně hledají cestu, kterou by opakovaly to, co přivodilo poslední pád. Co takhle návrh, proti kterému nemůže žádný volnotržní fanatik nic namítat: poukázky.

Je to tak. Postavte banky před „privatizující“ disciplínu stvrzenek, které budou moci použít namísto přímých subvencí. Dejte bankám velké peníze, ale udělejte to tak, aby si samy nemohly rozhodnout, jak tyto peníze využijí. Jednoduše jim předejte štafetu. Je to podobné jako s jídelními kupóny, jsou na jídlo a můžete je utratit právě jen za jídlo.

Není se čeho bát, banky budou vyjednávat a spravovat půjčky. Také budou pracovat s federálními stvrzenkami, které budou moci být uplatněny pouze tehdy, když budou připočítány klientovi, který splácí hypotéku nebo půjčku na auto.

Všichni generální ředitelé bank jistě prominou, ale poukázky nebudou moci být využity na poplacení výplat a prémií manažerskému stavu a rozhodně nebudou využitelné pro fůze a akviziční plány. A pokud pro ně stanovíme tří až šestiměsíční limit, po této lhůtě stvrzenky nebudou dále platit ani pro pojištění vůči budoucím dluhům a ztrátám.  Podařilo by se nám tak docílit toho, že balíčky špatných dluhů budou konečné otevřené a zhodnocené. Banky jednoduše dostanou na výběr: použijte je, nebo je ztraťte.

Banky dostávají stvrzenky, ale lidé peníze. Protože peníze jsou možné jen jako časově omezené úvěry klientům, banky předají peníze solventním lidem, kteří jako příjemci těchto kupónů mohou dostat reálnou ekonomiku zpět do pohybu.

Haló vážení, probuďte se. Když budou banky dostávat časově omezené kupony, vlády budou bez obav, že peníze přestanou proudit s bankami. Tim Geitner si může hodit nohy na stůl, protože teď už ho nikdo nemůže nazvat znárodňovačem, nebo obviňovat Larryho Summerse ze socialistických tendencí.

Benjamin Barber působí jako profesor na Univerzitě státu Maryland. Je autorem publikací Jihad vs. Mcworld, Consumed a Strong Democracy.

Převzato ze stránek autora.

Jean Raspail – Tábor Svatých DOTISK!

Jean Raspail - Tábor Svatých***
DOTISK KNIHY V NOVÉM PŘEKLADU!
***
Román Jeana Raspaila, francouzského romanopisce oceněného za své celoživotní dílo Velkou cenou Francouzské akademie, vykresluje zaplavení Francie milionem lidí z odlišného sociokulturního prostředí, kteří se vydali na cestu z opačného konce planety s výhledem na ráj, v němž tečou potoky mléka a medu, v němž jsou pole plná neustále se obnovující úrody…
Sledujeme nejen cestu flotily, ale také reakce vlád, prezidenta, veřejného mínění, původních obyvatel, tedy Francouzů, a odhalujeme nejhlubší motivace, pocity a myšlenky všech, kterých se událost týká.
***
Objednávky na Kosmasu ZDE
.

Pavel J. Hejátko – Eden nedohleden

Pavel J. Hejátko – Eden nedohleden***
Poslední desku Pavla J. Hejátka Eden nedohleden, která vyšla jako jeho druhé album k výročí prapodivných a zamlžovaných událostí 17. listopadu 1989 objednávejte ZDE
.

Ernst Jünger – Dělník

Ernst Jünger - Dělník***
Svou studii Dělník. Hegemonie a figura vydal Ernst Jünger roku 1932. Patří k jeho zásadním esejistickým textům a odráží se v ní jeho dějinně filozofické a politické smýšlení, které se u něj vyvíjelo v reakci na zážitky první světové války a na poválečný společenský kontext nejenom v Německu. Dělník je v Jüngerově podání oproštěn od svých tradičních socioekonomických vztahů a vystupuje ve své dehistorizované roli jako nezávisle působící veličina, která utváří novou skutečnost. Jeho nárok na hegemonii nad společností, hospodářstvím a státem spočívá podle Jüngera v jeho přirozeném vztahu k moci. Mezi další témata, kterými se zde autor zaobírá, patří práce jako způsob života, nebo technika jako způsob, kterým figura dělníka mobilizuje svět.
***
Předobjednávky na Kosmasu ZDE
.

Víte, že…

31. března 1909 se v Perpignanu narodil francouzský spisovatel, básník, novinář a literární kritik Robert Brasillach. Po dobytí Francie Němci se ze svých původních ideologických pozic blízkých Maurrasově Action française přesunul  blíže hitlerovskému národnímu socialismu. Za svou „intelektuální kolaboraci“ byl také už v zimě 1945 odsouzen k smrti a přes přímluvu některých francouzských intelektuálů popraven.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív