Islámský stát (ISIS) se Izraeli „omluvil“ za to, že jednou zaútočil na jeho vojáky

Kremelské fake news, jak jinak...

Kremelské fake news, jak jinak…

Tel Aviv je v syrské válce natolik „neutrální,“ že teroristé z Islámského státu se přinejmenším jednou „omluvili“ Izraeli, když omylem zaútočili na izraelské vojáky na Golanských výšinách, říká izraelský ministr obrany.

Při rozhovoru o izraelské politice „neutrality“ v Sýrii někdejší ministr obrany Moše Ja’alon bezděky přiznal existenci komunikačních kanálů Izraele s buňkou Islámského státu (IS, dříve ISIS/ISIL) působící na Golanských výšinách.

„Nedávno došlo k případu, kdy nás Daíš ostřeloval a následně se omluvil,“ řekl Ja’alon v sobotu, píší The Times of Israel.

Ja’alonova kancelář následně odmítla poskytnout další podrobnosti incidentu, stejně jako Izraelské obranné síly. Podle izraelského práva je jakákoliv komunikace s teroristy ilegální.

Ja’alon byl ministrem obrany od roku 2013 do své rezignace v květnu 2016 a jeho slova odkazují na první případ přímého střetu mezi Izraelem a teroristy z Islámského státu.

Při tomto incidentu z loňského listopadu buňka Liv Šuháda al-Jarmúk – která přísahala věrnost ISIS – se dostala do přestřelky s izraelskými silami poté, kdy brigáda Golani izraelské armády překročila bezpečnostní plot na hranicích se Sýrií, aby „nastražila léčku.“

Přestože Izrael oficiálně zachovává v syrském konfliktu neutralitu, Tel Aviv v minulosti opakovaně útočil na vojenské cíle v Sýrii, údajně aby zabránil dodávkám výzbroje Hizballáhu, Izraelem označovanému za teroristickou skupinu.

Poprvé bylo izraelské letectvo obviněno z útoku na syrský konvoj převážející íránské zbraně Hizballáhu v lednu 2013. V následujících letech se pak objevila další obvinění, která ovšem Tel Aviv buď popíral, nebo odmítal komentovat.

Letos v březnu však oficiální místa konečně přiznala letecké údery na několik syrských cílů poté, co Damašek proti izraelským stíhačkám aktivoval své protiletecké obranné systémy.

Premiér Netanjahu narušení vzdušného prostoru hájil s tím, že izraelské stroje cílily na konvoje s výzbrojí pro Hizballáh.

Podle syrské vlády však měli z těchto útoků prospěch jedině Islámský stát a další teroristické skupiny. Na počátku dubna prezident Asad znovu obvinil Izrael z pomoci teroristům.

„Dá se říct, že tito teroristé bojují za Izrael. I když nepatří k pravidelné izraelské armádě, bojují za Izrael. Ten má podobné zájmy jako Turecko, USA, Francie, Británie, Saúdská Arábie, Katar a další státy,“ citovala Asadova slova sít Ynetnews.

„Kdekoliv je syrská armáda na postupu, snaží se Izrael těmto teroristům pomoci. Útočí tak či onak, aby jim odlehčil a pomohl a zastavil postup syrské armády proti teroristům,“ dodal syrský vůdce.

Zpráva ISIS once ‘apologized’ to Israel for attacking IDF soldiers – former Defense Minister vyšla na zpravodajském webu Russia Today 25. dubna 2017. Noviny The Independent rovněž referovaly o výroku Moše Ja’alona – Isis fighters ‘attacked Israel Defense Forces unit, then apologised’ claims former commander – 25. dubna 2017.

Ernst Jünger – Dělník

Ernst Jünger - Dělník***
Svou studii Dělník. Hegemonie a figura vydal Ernst Jünger roku 1932. Patří k jeho zásadním esejistickým textům a odráží se v ní jeho dějinně filozofické a politické smýšlení, které se u něj vyvíjelo v reakci na zážitky první světové války a na poválečný společenský kontext nejenom v Německu. Dělník je v Jüngerově podání oproštěn od svých tradičních socioekonomických vztahů a vystupuje ve své dehistorizované roli jako nezávisle působící veličina, která utváří novou skutečnost. Jeho nárok na hegemonii nad společností, hospodářstvím a státem spočívá podle Jüngera v jeho přirozeném vztahu k moci. Mezi další témata, kterými se zde autor zaobírá, patří práce jako způsob života, nebo technika jako způsob, kterým figura dělníka mobilizuje svět.
***
Předobjednávky na Kosmasu ZDE
.

Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

22. února 1943 se v Dzeržinsku v Nižněnovgorodské oblasti narodil Eduard Limonov, vlastním jménem Eduard Veniaminovič Savenko, ruský spisovatel, básník, rebel a politik Národně bolševické strany Ruska. V současnosti je předsedou této strany a jedním z vůdců protiputinovské formace Jiné Rusko. Česky vyšla jeho kniha To jsem já, Edáček a románová biografie Limonov - Deník ztroskotance od francouzského spisovatele Emmanuela Carrèreho.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív