Categorized | Zprávy ze světa

Jižní Korea se octne na pokraji „vyhynutí“, pokud nepřijme imigraci, tvrdí ministr spravedlnosti

Současný jihokorejský ministr spravedlnosti Don Pab…, tedy Han Dong-Hoom

Autor: Nicola Smithová

Nedojde-li k navýšení porodnosti, úbytek obyvatelstva bude probíhat ještě rychleji než v Evropě za středověké morové epidemie. Země prý čelí „demografické katastrofě“.

Jižní Korea stojí před reálnou hrozbou „vyhynutí“ a k odvrácení této „demografické katastrofy potřebuje zaujmout vstřícný postoj k imigraci, varoval tamní ministr spravedlnosti.

„Ohledně imigrační politiky platí, že už jsme překročili stadium úvah o její potřebnosti. Pokud se jí neotevřeme, neunikneme temnému osudu vyhynutí v důsledku demografické katastrofy“, prohlásil podle zpravodajů Korea Times na parlamentní schůzi Han Dong-hoon.

V zemi už třetím rokem více lidí umírá, než se rodí a celková úhrnná plodnost (TFR, průměrný počet dětí narozený ženě během jejího života) neustále klesá.

Tento údaj za druhé čtvrtletí letošního roku poklesl na nové rekordní minimum 0,7, tedy na hony daleko od 2,1, hodnoty potřebné k zachování více než padesátimilionové populace dálněvýchodní země na stabilní úrovni, což jen přiživilo znepokojení ze společenských i hospodářských důsledků takto prudce stárnoucího obyvatelstva.

Odborníci dlouhodobě varují před dopady smršťující se a stárnoucí populace na pracovní trh, zdravotnictví či armádu.

O korejské demografické krizi se mluví i v cizině, když jeden sloupkař z New York Times poznamenal, že při zachování stávajících trendů by země zažila odlidnění ještě výraznější než evropské země ve 14. století během řádění morové epidemie, tzv. Černé smrti.

Imigrace, podle mnohých může být jedním z řešení úbytku obyvatelstva, však v zemi zůstává ožehavým tématem.

Han sepřed několika dny na setkání vládnoucí Strany lidové moci nechal slyšet, že země už nemá přepych dovolit si odkládat klíčová rozhodnutí, jakým je mj. i zřízení nového úřadu pro imigrační politiku.

„Imigrační politika, kterou hodlám nastavit a prosadit, neusiluje o import co možná největšího množství cizinců“, vysvětlil. „Chceme zavést důsledné prověrky a přijmout jen ty cizí státní příslušníky, kteří se ukážou být pro nás potřební… a zároveň s tím přitvrdit opatření proti těm, kdo u nás pobývají nelegálně.“

Nový úřad se podle něj hodlá inspirovat také podobnými orgány v Japonsku a Německu, když má fungovat jako „velín“ dohlížející na ministerstva s působností v otázkách migrace.

Zdůraznil také nutnost zdokonalit stávající systém přijímání uprchlíků a hlasovacích práv cizinců v místních volbách.

Článek South Korea on brink of ‘extinction’ unless embraces immigration, says minister vyšel na stránkách The Telegraph 7. prosince 2023. Jelikož je skryt za paywallem, přikládáme odkaz přes Archive.com

2 Responses to “Jižní Korea se octne na pokraji „vyhynutí“, pokud nepřijme imigraci, tvrdí ministr spravedlnosti”

  1. Jmeno napsal:

    Pan je demagog a nebezpezny blazen.

    1. prelidneni je realna hrozba. Pokud dojde k prirozenemu snizovani poctu obyvatel je to nejlepsi reseni.
    2. dnes ma zeme 50M lidi. Kolik mela Korea v roce 1600 ? Tehdy se jednalo o ekologicky udrzitelne mnozstvi populace. To by mel byt cil i dnes.
    3. katastroficke scenare a “nutnost” migrace vymysleji vlastizradci
    4. nejvetsi trapeni ohledne poklesu populace maji ekonomicti kouzelnici kteri umi reslit jen grafy nekonecneho rustu HDP. Moznost ze nemovitosti ztrati 90% hodnoty by postavilo na hlavu vsecky tabulky ktere se naucili na zpamet. A to by byla ta katastrofa.

  2. adragan napsal:

    Zhoubní “odborníci” uvažující o “demografické krizi” pouze v mezích ekonomiky, zdravitnictví a armády, přičemž druhé dvě jmenované sféry nejspíš jen proto, aby odborníkům zajistily klidné dožití. O zániku kulturní anebo biologické identity nic. Chybějící lidi prý lze jedna ku jedné nahradit imigranty (dobře, zde prý pečlivě vybranými, nejspíš však jen z hlediska fysické bezpečnost, sotva budou zkoumat jiné kvality).

    Nářky, které jsem předvedl výše, ve veřejném prostoru ale nezajímají nikoho. Je potřeba mít vlastní strategii a držet se jí. Možná ukazovat prstem na “odborníky”, dávat jim konkrétní jména, odkrývat, co jsou zač – a tím snad podkopat jejich autoritu? A pak přijít s vlastní positivní strategií. Jinak v tom nevidím moc smysl.

Trackbacks/Pingbacks


Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

21. ledna 1950 zemřel - podle některých za podezřelých okolností - v londýnské nemocnici britský novinář, esejista a spisovatel a autor jednoho z nejslavnějších dystopických románů 1984 George Orwell.  

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív