Categorized | Texty, Stručně

Karviná versus Afghánistán

Karviná

Karviná: Smrt horníka a smrt vojáka je vždy smutná záležitost…

Autor: Jaroslav Štefec

Poslouchám sirény, znějící na počest mrtvých horníků. A pokládám si logickou otázku, jestli je statečnější den za dnem, rok za rokem fárat do téměř kilometrové hloubky s vědomím všech rizik, která havíře pod zemí ohrožují, nebo vyrazit jednou za čas na půl roku do Afghánistánu s plným zabezpečením a za peníze, o kterých se těm klukům pod zemí ani nesnilo.

V Afghánistánu letos zemřeli čtyři čeští vojáci. Neštěstí ve Stonavě na Karvinsku si (zatím) vyžádalo 13 obětí. Je otázka, jestli těla těch dvanácti, kteří zemřeli “tam dole”, budou nalezena, aby mohla spočinout na hřbitovech vedle těl jejich blízkých.

Tak to alespoň bylo dopřáno tělům vojáků, zemřelých tisíce kilometrů od domova. Z důvodů, které nejspíše nechápali, a které pravděpodobně nechápou ani politici, kteří je tam poslali. Na rozdíl od nich ti mrtví horníci alespoň věděli, že díky jejich práci se rozsvítí vánoční osvětlení měst i světýlka na vánočních stromcích. Která letos už bohužel nebudou zářit pro ně.

Čest jejich památce. Zdař Bůh.

Převzato se svolením autora z jeho osobní stránky na Facebooku.

Poznámka: Titulek a ilustrační foto je dílem redakce DP, nikoli autora článku.

Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

21. ledna 1950 zemřel - podle některých za podezřelých okolností - v londýnské nemocnici britský novinář, esejista a spisovatel a autor jednoho z nejslavnějších dystopických románů 1984 George Orwell.  

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív