Categorized | Historie, Kultura

Kdo je René Quinton? Francouzský Jünger…

Narozen v Chaumes-en-Brie v departementu Seine-et-Marne 15. prosince 1866 jako syn Marie Amyotové a Paula Quintona, místního lékaře a starosty. Po maturitě na gymnáziu v Paříži se zasvěcuje literatuře a píše několik románů a divadelních her poplatných Flaubertovu vzoru.

Studuje geologii, paleontologii a biologii v Muséum d´historie naturelle; ve 22 letech podniká velkou cestu po Středomoří. Vášnivě čte velké Němce: Schopenhauera a Nietzscheho. Jako asistent laboratoře patologické fysiologie na Collège France se zabývá hlavně biologií a terapeutikou, ale také metafyzikou…

Definuje tzv. zákon o původní stálosti (Loi de constance générale): všechny živoucí bytosti mají podle něj sklon udržovat nezměnitelnost podmínek prostředí, v němž se vyvíjely jejich prvotní buňky. Tento základní zákon své biologické teorie dále opírá o zákony stálosti mořské (Loi de constance marine) a stálosti tepelné (Loi de constance termique) a osmotické (Loi de constance osmotique).

Jeho hlavním dílem se stává L’Eau de mer, milieu organique (Mořská voda, organické prostředí) z roku 1904 (II. vydání 1912), které budí ve vědecké obci značný ohlas.

Sérum vyráběné podle Quintonovy receptury z mořské vody je terapeuticky používáno – nejen ve francouzské alternativní medicíně – dodnes.

Zájem o vzduchoplavectví jej roku 1908 vede k založení Národní letecké ligy (Ligue nationale aérienne) v níž se sdružují osobnosti jako Henri Deutsch de la Meurthe, Paul Painlevé nebo Ernest Archdeacon. Stává předsedou ligy a jedním z průkopníků francouzského letectví: v Juvisy otevírá první pilotní školu na světě!

Když je 2. srpna 1914 vyhlášena mobilizace je kapitánem dělostřelectva v záloze a stár osmačtyřicet let. Povolán do činné služby je na vlastní žádost. Účastní se bitev na Yseře, Sommě, u Verdunu, ofensivy v Champagni a mnoha dalších. Je osmkrát raněn a obdrží řadu vyznamenání. Demobilizován je 3. července 1919 jako podplukovník. 18. června 1920 jmenován komandérem Čestné legie.

Umírá 9. července 1925 v Grasse ve věku 58 let na zástavu srdce.

Že právě ve Francii, proslulé jinak oslavou kdejakého průměrného gangstera, nebyl o tomto pozoruhodném muži dosud natočen film, prozrazuje leccos o hodnotách společnosti, v níž žijeme…

Afinity: Markýz de Morès je ročník 1858; Maurice Barrès 1862; Evola, r. 1898, sloužil za první světové války u dělostřelectva; Jünger, r. 1895, studoval mořskou biologii a po I. válce absolvoval pilotní kurs; D´Annunzio, r. 1863, podnikl za I. války pár smělých leteckých akcí…

Srovnej také: Kdo byl Alexis Carrel?

Comments are closed.

Jean Raspail – Tábor Svatých DOTISK!

Jean Raspail - Tábor Svatých***
DOTISK KNIHY V NOVÉM PŘEKLADU!
***
Román Jeana Raspaila, francouzského romanopisce oceněného za své celoživotní dílo Velkou cenou Francouzské akademie, vykresluje zaplavení Francie milionem lidí z odlišného sociokulturního prostředí, kteří se vydali na cestu z opačného konce planety s výhledem na ráj, v němž tečou potoky mléka a medu, v němž jsou pole plná neustále se obnovující úrody…
Sledujeme nejen cestu flotily, ale také reakce vlád, prezidenta, veřejného mínění, původních obyvatel, tedy Francouzů, a odhalujeme nejhlubší motivace, pocity a myšlenky všech, kterých se událost týká.
***
Objednávky na Kosmasu ZDE
.

Pavel J. Hejátko – Eden nedohleden

Pavel J. Hejátko – Eden nedohleden***
Poslední desku Pavla J. Hejátka Eden nedohleden, která vyšla jako jeho druhé album k výročí prapodivných a zamlžovaných událostí 17. listopadu 1989 objednávejte ZDE
.

Ernst Jünger – Dělník

Ernst Jünger - Dělník***
Svou studii Dělník. Hegemonie a figura vydal Ernst Jünger roku 1932. Patří k jeho zásadním esejistickým textům a odráží se v ní jeho dějinně filozofické a politické smýšlení, které se u něj vyvíjelo v reakci na zážitky první světové války a na poválečný společenský kontext nejenom v Německu. Dělník je v Jüngerově podání oproštěn od svých tradičních socioekonomických vztahů a vystupuje ve své dehistorizované roli jako nezávisle působící veličina, která utváří novou skutečnost. Jeho nárok na hegemonii nad společností, hospodářstvím a státem spočívá podle Jüngera v jeho přirozeném vztahu k moci. Mezi další témata, kterými se zde autor zaobírá, patří práce jako způsob života, nebo technika jako způsob, kterým figura dělníka mobilizuje svět.
***
Předobjednávky na Kosmasu ZDE
.

Víte, že…

29. března 1895 se v Heidelbergu narodil německý spisovatel, filozof, publicista, entomolog a veterán obou světových válek Ernst Jünger. Jako mladý se proslavil svým válečným románem V ocelových bouřích, ve výmarské éře se řadil k předním postavám tzv. konzervativní revoluce. Odmítl přímou spolupráci s národně socialistickým režimem, po válce se pak z politické arény stáhl úplně, i tak však výrazně ovlivnil některé proudy pravicového myšlení, a po zbytek svého dlouhého života se věnoval literární tvorbě.
29. března 2012 zemřel na selhání srdce ve věku pouhých nedožitých 50 let pravicový anglický intelektuál, politik, spisovatel a brilantní řečník Jonathan Bowden, od 90. let aktivní nejprve v Konzervativní straně, následně v řadách BNP i různých menších uskupení.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív