Autor: Radim Lhoták
Katedra politologie a mezinárodních vztahů vysoké školy CEVRO Institutu pořádala seminář “Krajské volby 2008!”. Jednalo se o první odbornou reflexi krajských voleb, která vznikla s nevelkým časovým odstupem od jejich konání. Na semináři byly presentovány výsledky volebních výzkumů a politologické, sociologické, marketingové i mediální analýzy.
Závěry semináře dokumentovaly příčiny neúspěchu ODS jako marketingové selhání. Jádrem volebního úspěchu moderní politické strany je prý odborně vedený marketing. Marketingové průzkumy, marketingové masáže a manipulace, statistické průzkumy a vyhodnocení potřeb, nálad, žádostí a hmotného zabezpečení cílových skupin obyvatelstva má být podkladem politického programu každé strany, která se chce udržet u moci.
Prozíravé politické vedení si pronajímá profesionální marketingové agentury a poradce, kteří vystopují ty nejlepší strategie, jak se zavděčit voličům a jejich konzumnímu vkusu, jak zúročit vědecké poznatky z oblasti reklamy a psychologického ovládání spotřebitelů za účelem uchvácení dominantního postavení na trhu voličů, jak získat potřebný podíl v cílových tržních segmentech sociálně diferencovaného lidského materiálu. Miliony investované do politického marketingu se vyplatí. Není třeba nic vymýšlet, není třeba žádných nových idejí, cesta úspěchu politiků je dána správným poměrem nabídky a poptávky, ceny a výkonu, správného vyjádření tržní hodnoty občana a jeho platebního potenciálu.
Když vezmou otázky politiky do svých odborných mlýnských kamenů vědci namísto filosofů, je to naprostá katastrofa. Z politiky se stávají kupecké počty, z lidí a z voličů statisticky zkoumaný a experimentálně testovaný hovězí materiál. Politika se dělá stejně jako prodej pracích prášků. Na základě průzkumu trhu volebních preferencí podle příjmových skupin a jejich nejzákladnějších potřeb a žádostí se volí strategie slibů pro příští vládnutí: Matkám se upraví mateřská dovolená a otcům dáme deset dnů volna za porodné, ženám se podkouří v agendě rovných příležitostí, důchodcům se přidá pár stovek, lékařům a všem státním úředníkům se zvýší platy, bohatým se sníží daně, pro chudé tady máme efektivnější sociální záchrannou síť bez flákačů, děti se zapojí do internetu již od mateřských škol, aby od nich měli rodiče pokoj a mohli se plně věnovat svému uplatnění na trhu práce.
A liberálně tržní kombajn jede s kopce vesele dál, dokud je co sekat a mlátit, dokud neskončí v rokli i s obsluhou.
A co tím chtěl básník říci? Že bude lepší, když budeme všechno počítat na jedničky a nuly?
Tržní kombajn neskončí v rokli, tržní kombajn je doposud nejvýkonšjčím a nejefektivnějším pokusem popsat podstatu chování člověka a uspořdání společnosti.