Maďarsko: Zemědělská půda musí být chráněna před spekulanty

Maďarská půda maďarským vlastníkům!Maďarský parlament, ve kterém má většinu pravicově konzervativní strana Fidesz, navrhl v červenci minulého roku úpravu ústavního zákona, týkajícího se nabývání zemědělské půdy cizinci. Ten nyní vstoupil v platnost.

Tisková agentura AgE uvedla, že z rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj mohou nyní skupovat zemědělskou půdu v Maďarsku pouze maďarští občané: „Země je národním dědictvím a živnou půdou národa. Oba tyto prvky musí být chráněny před spekulanty.“ Hlasování je historickým zlomem a znamená „začátek nové éry maďarského zemědělství.“


Maďarsko již dříve v roce 2003 vyjádřilo na přístupových jednáních EU vážná znepokojení ohledně budoucnosti své zemědělské půdy a odložilo jednání o jejím prodeji na rok 2011. Tato lhůta byla následně prodloužena až do dubna 2014. Státní zákon o zákazu prodeje půdy cizincům má také obsahovat klauzuli, která stanovuje parametry týkající se vyvlastňování půdy. Ta má sloužit jako bariéra proti snahám o obcházení tohoto zákona.

Zdroj Zuerst!: Ungarn: Parlament beschließt Verbot von Landverkäufen an Ausländer, 13. ledna 2013.

5 Responses to “Maďarsko: Zemědělská půda musí být chráněna před spekulanty”

  1. JoO napsal:

    U nás je to skôr naopak. Pôdy je dosť, len ľudia ochotní pracovať na nej chýbajú… Starí nevládzu, mladým sa robiť nechce, pasienky zarastajú. Mnohí z nich by isto uvítali možnosť predať ju (hocikomu) ako nejakú zbytočnú záťaž. :O

  2. Zpravodaj napsal:

    Pokud ten zákon bude pořádně dotažen do konce, tak se jim vůbec nedivím… Ono i v ČR sehnat pastviny je dneska absolutní horor. Bohužel to většinou ještě patří cizincům a český zemědělec utře nos :(

  3. milan napsal:

    Ak niekto kúpi dom v Madarsku za 250 000 forimtov a dostane madarske obcianstvo, tak si už pôdu kúpiť môže ?

Trackbacks/Pingbacks


Ernst Jünger – Dělník

Ernst Jünger - Dělník***
Svou studii Dělník. Hegemonie a figura vydal Ernst Jünger roku 1932. Patří k jeho zásadním esejistickým textům a odráží se v ní jeho dějinně filozofické a politické smýšlení, které se u něj vyvíjelo v reakci na zážitky první světové války a na poválečný společenský kontext nejenom v Německu. Dělník je v Jüngerově podání oproštěn od svých tradičních socioekonomických vztahů a vystupuje ve své dehistorizované roli jako nezávisle působící veličina, která utváří novou skutečnost. Jeho nárok na hegemonii nad společností, hospodářstvím a státem spočívá podle Jüngera v jeho přirozeném vztahu k moci. Mezi další témata, kterými se zde autor zaobírá, patří práce jako způsob života, nebo technika jako způsob, kterým figura dělníka mobilizuje svět.
***
Předobjednávky na Kosmasu ZDE
.

Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

22. února 1943 se v Dzeržinsku v Nižněnovgorodské oblasti narodil Eduard Limonov, vlastním jménem Eduard Veniaminovič Savenko, ruský spisovatel, básník, rebel a politik Národně bolševické strany Ruska. V současnosti je předsedou této strany a jedním z vůdců protiputinovské formace Jiné Rusko. Česky vyšla jeho kniha To jsem já, Edáček a románová biografie Limonov - Deník ztroskotance od francouzského spisovatele Emmanuela Carrèreho.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív