Categorized | Politika, Zprávy ze světa

Marine Le Penová: favoritka prezidentských voleb, záhadně stojící mimo „mainstream“

Marine Le Penová

Marine Le Penová

Autor: James Kirkpatrick

V nadcházejících prezidentských volbách ve Francii by podle nejnovějších průzkumů vyhrála Marine Le Penová. Francouzská takzvaná „středová pravice“ je oslabená díky obvinění bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho z korupce, úplatkářství a porušení služebního tajemství – současný socialistický prezident Francois Hollande je na místě třetím.

Vzestup Le Penové byl zvětšiny posilován obavami z masového přistěhovalectví – které by ve skutečnosti mělo být nazýváno islámskou kolonizací – do Francie.

Povšimněte si absolutně panického tónu ve Financial Times. Úplně můžete slyšet zlověstnou hudbu v pozadí:

Vzrůstající hrozba francouzským mainstreamovým (= etablovaným) politikům, představovaná předsedkyní krajně pravicové Front National Marine Le Penovou, byla podtržena průzkumem veřejného mínění, ve kterém se poprvé během předvolební kampaně na francouzského prezidenta umístila na prvním místě.

Průzkum institutu Ifop zdůraznil vzrůstající obavy na obou stranách politického spektra, mainstreamové pravici i levici.

Většina analytiků se shoduje, že Le Penová nakonec prohraje díky soustředěnému úsilí ze strany jakéhokoli protikandidáta, kterého jednotně podpoří mainstreamoví voliči s cílem porazit ji…

Hugh Carnegy: Marine Le Pen takes poll lead in race for next French presidential election, Financial Times, 31. července 2014

Pokud je nejpopulárnější kandidát jakýmsi způsobem méně „mainstreamový“ než ostatní, méně oblíbení kandidáti, co potom označení „mainstream“ vůbec znamená? Mark Steyn si často všímá kuriozního používání slova „mainstream“. Ve svém článku zabývajícím se britskou politikou klade otázku:

Co dělá z UKIP s jejich 23% hlasů „bláznivý okraj“ a z Konzervativní strany s 25% „mainstream“?

Mark Steyn: Nigel vs The Lunatic Mainstream, SteynOnline, 22. května 2014

Člověk se může domnívat, že i když Le Penová vyhraje s přesvědčivou většinou, tak masmédia budou plná zoufalých varování o „strachu“ vyvolaném „hrozbou“ prezidentky, kterou sice podporuje většina lidí, ale která je zároveň „mimo hlavní proud“ (= mainstream).

Novináři by si měli znovu přečist Orwellovu stať „Politika a anglický jazyk“. 1]

Úvaha Jamese Kirkpatricka Marine Le Pen Tops Presidential Poll In France, Somehow Still Not “Mainstream” vyšla na stránkách Vdare.com

Poznámka:

1] Česky stať vyšla ve výboru Uvnitř velryby a jiné eseje, Atlantis Brno 1997.

Ernst Jünger – Dělník

Ernst Jünger - Dělník***
Svou studii Dělník. Hegemonie a figura vydal Ernst Jünger roku 1932. Patří k jeho zásadním esejistickým textům a odráží se v ní jeho dějinně filozofické a politické smýšlení, které se u něj vyvíjelo v reakci na zážitky první světové války a na poválečný společenský kontext nejenom v Německu. Dělník je v Jüngerově podání oproštěn od svých tradičních socioekonomických vztahů a vystupuje ve své dehistorizované roli jako nezávisle působící veličina, která utváří novou skutečnost. Jeho nárok na hegemonii nad společností, hospodářstvím a státem spočívá podle Jüngera v jeho přirozeném vztahu k moci. Mezi další témata, kterými se zde autor zaobírá, patří práce jako způsob života, nebo technika jako způsob, kterým figura dělníka mobilizuje svět.
***
Předobjednávky na Kosmasu ZDE
.

Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

22. února 1943 se v Dzeržinsku v Nižněnovgorodské oblasti narodil Eduard Limonov, vlastním jménem Eduard Veniaminovič Savenko, ruský spisovatel, básník, rebel a politik Národně bolševické strany Ruska. V současnosti je předsedou této strany a jedním z vůdců protiputinovské formace Jiné Rusko. Česky vyšla jeho kniha To jsem já, Edáček a románová biografie Limonov - Deník ztroskotance od francouzského spisovatele Emmanuela Carrèreho.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív