Categorized | Geopolitika

Nabucco přenechme Verdimu

Autor: Jana Bobošíková

Premier Topolánek prohlásil, že výstavba plynovodu Nabucco je pro Předsednictví ČR prioritní. Evidentně ale jde o nesprávnou prioritu z geopolitického, bezpečnostního i čistě energetického hlediska.

To není laický pohled můj, ale je to názor expertů z Evropaké komise, z pařížské Mezinárodní energetické agentury IEA, odborníků českých a německých např. z Transgasu, RWE a E.ON. Ale také specialistů z římské NATO Defence College a z Centre for European Policy Studies. Za rozumnou prioritu považuji naopak dobré vztahy a smlouvy s Ruskem a Gazpromem, při dohledu na procesy na Ukrajině a v Rusku.

A k prioritám samozřejmě patří i vybudování plynovodu Sever z Ruska do Německa v kooperaci ruských, německých a nizozemských firem a plynovodu Jih z Ruska do Bulharska, Řecka, Itálie, Srbska a Maďarska. Je také plánováno propojit Sever v Německu přes plynovod Gazela do ČR a Jih z Maďarska na Slovensko. V případě, že by se Nabucco vybudoval, nastoupí totiž namísto jednoho řada dalších vyděračů. Turecko tak už učinilo. Požaduje vysoké tranzitní poplatky. Státy Kaspické oblasti nejsou dostatečně stabilní – viz srpen 2008 v Gruzii, zmatky v Uzbekistánu, Turkmenistánu, v Azerbajdžánu. A možnosti Iránu jsou obrovské.

Co ale považuji za klíčové, jsou faktické zásoby plynu. Téměř dvě třetiny světových ložisek mají tři státy – Rusko, Irán a Katar. Rusko 45 bilionů kubických metrů, Irán 28, Katar 25. Ty státy, které by měly být přes Nabucco zdrojem plynu pro EU, mají zásob málo. Turkmenistán 2,7,  Kazachstán 1,9, Uzbekistán 1,7, Azerbajdžán 1,3 bilionu metrů kubických. Také nelze zapomínat, že Gazprom a Rusko má všude své lidi a různé dohody veřejné i neveřejné, které dávají přednost prodeji plynu Gazpromu na desítky let za zaručené ceny. Zatímco Nabucco je ve hvězdách. Navíc by vedl oblastmi, kde teroristé bohužel dobře vědí, jak se plynovody a ropovody ničí. A krom toho uvedené státy jednají s Čínou a Indií, které umějí plyn zaplatit.

Jsem přesvědčena, že české vládě a Evropské Unii zbývá jediná realistická a perspektivní cesta – zabývat se urychleně bezpečnými, zajištěnými plynovody Sever a Jih,  upevňovat smluvní základnu pro dodávky ropy, rozvíjet jádro. Je nutné věnovat se také rozvoji ropovodů a jaderných elektráren. Díky novým nalezištím ropy a plynu bude Rusko do roku 2020 těžit ročně 550 milionů tun ropy a z toho více než polovinu exportovat. Plynu se bude v Rusku těžit až 740 miliard kubických metrů ročně, z toho půjde téměř polovina na export.Čísla jsou z Ruské energetické koncepce do r. 2020.Ta zároveň umožňuje českou účast na projektu Mezinárodního střediska pro obohacování uranu v Angarsku pod kontrolou  MAAE. To by také vyřešilo problém vyhořelého jaderného paliva. A ČR by mohla uvažovat o rozšíření spolupráce firem jako Škoda JE, Škoda – Power a Vítkovice,a.s. s ruskými společnostmi na modernizaci reaktorů VVER – 1000 a také spolupracovat při výrobě reaktorů s rychlými neutrony. Jediná elektrárna na světě s rychlými neutrony zatím funguje jen v Rusku.

Zdroj: Zvědavec.org

One Response to “Nabucco přenechme Verdimu”

  1. jarda napsal:

    Máš recht! Já už vím rok že tam nám nikdo plyn neprodá. Mají dohodu že Rusko ten plyn vykoupí za evropské ceny a pak ho prodá nám. Prostě kohouty budou v Rusku i kdyby se postavilo třeba 5 plynovodů. Nebo že by se jen přepravoval plyn co v době dostavby Nabucca plánují ukrást Iránu? To by ale svět pak měl větší problém než jen plyn pro Evropu…..

Trackbacks/Pingbacks


Jean Raspail – Tábor Svatých DOTISK!

Jean Raspail - Tábor Svatých***
DOTISK KNIHY V NOVÉM PŘEKLADU!
***
Román Jeana Raspaila, francouzského romanopisce oceněného za své celoživotní dílo Velkou cenou Francouzské akademie, vykresluje zaplavení Francie milionem lidí z odlišného sociokulturního prostředí, kteří se vydali na cestu z opačného konce planety s výhledem na ráj, v němž tečou potoky mléka a medu, v němž jsou pole plná neustále se obnovující úrody…
Sledujeme nejen cestu flotily, ale také reakce vlád, prezidenta, veřejného mínění, původních obyvatel, tedy Francouzů, a odhalujeme nejhlubší motivace, pocity a myšlenky všech, kterých se událost týká.
***
Objednávky na Kosmasu ZDE
.

Pavel J. Hejátko – Eden nedohleden

Pavel J. Hejátko – Eden nedohleden***
Poslední desku Pavla J. Hejátka Eden nedohleden, která vyšla jako jeho druhé album k výročí prapodivných a zamlžovaných událostí 17. listopadu 1989 objednávejte ZDE
.

Ernst Jünger – Dělník

Ernst Jünger - Dělník***
Svou studii Dělník. Hegemonie a figura vydal Ernst Jünger roku 1932. Patří k jeho zásadním esejistickým textům a odráží se v ní jeho dějinně filozofické a politické smýšlení, které se u něj vyvíjelo v reakci na zážitky první světové války a na poválečný společenský kontext nejenom v Německu. Dělník je v Jüngerově podání oproštěn od svých tradičních socioekonomických vztahů a vystupuje ve své dehistorizované roli jako nezávisle působící veličina, která utváří novou skutečnost. Jeho nárok na hegemonii nad společností, hospodářstvím a státem spočívá podle Jüngera v jeho přirozeném vztahu k moci. Mezi další témata, kterými se zde autor zaobírá, patří práce jako způsob života, nebo technika jako způsob, kterým figura dělníka mobilizuje svět.
***
Předobjednávky na Kosmasu ZDE
.

Víte, že…

31. března 1909 se v Perpignanu narodil francouzský spisovatel, básník, novinář a literární kritik Robert Brasillach. Po dobytí Francie Němci se ze svých původních ideologických pozic blízkých Maurrasově Action française přesunul  blíže hitlerovskému národnímu socialismu. Za svou „intelektuální kolaboraci“ byl také už v zimě 1945 odsouzen k smrti a přes přímluvu některých francouzských intelektuálů popraven.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív