Categorized | Zprávy ze světa

Palestinská samospráva ponechá snížené tresty za vraždy “ze cti”

Fatima Baradiya, mother of Aya Baradiya, with a picture of her daughter Photograph: Gali TibbonKritika Izraele neznamená pro identitární hnutí automatickou podporu Palestinců. Nezapomínejme – konflikt na Blízkém Východě není naším konfliktem. Připomínáme slova Pierra Viala (Terre et Peuple): “Evropané se nesmějí nechat vtáhnout do konfrontace mezi Izraelem a arabskými muslimy, která se nás netýká. Není to naše válka. Nechme syny Abrahámovy proti sobě navzájem bojovat.”

Prezident Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás slíbil v roce 2011, že změní zákony, umožňující odejít vrahům od soudu s lehkými tresty, pokud prohlásí, že jejich činy byly motivovány potřebou ochránit jejich “rodinnou čest,” kterou poškozovala nevhodné chování oběti. Ve skutečnosti zde ale nejsou žádné plány změnit tyto zákony, jak prohlásil úředník Palestinské samosprávy pro palestinskou zpravodajskou agenturu MNA (Ma’an News Agency).

“Proč bychom je měli měnit? Způsobilo by to jen vážné problémy,” prohlásil Abbásův asistent Hassan al-Ouri.


Přiznal, že hlavním důvodem pro ponechání zákonů je zabránění konfliktu s “konzervativci,” říká Hassan al-Ouri. “Jsme pro úplnou rovnost, ale pokud je zde jeden ze základních principů islámského zákoníku, který bychom nutili změnit… lidé by protestovali a označili by nás za nevěřící.”

V takzvaných “vraždách ze cti” jsou oběti – obvykle ženy – zavražděny, pokud jsou přistiženy při nevěře nebo nečestném jednání. Mezi důvody, které byly zaznamenány v posledních letech patří např. svobodná žena, která utekla s mužem, odmítnutí předem aranžovaného sňatku příbuznými a pomluvy o promiskuitě.

Palestinská samospráva trestá vraždy spáchané “v pominutí smyslů” sníženými sazbami, které jsou v maximální výši šest měsíců odnětí svobody. Poté, co v roce 2011 způsobil případ jedné “vraždy ze cti” veřejné pobouření, změnil Abbás zákon, který amnestoval vrahy v případech, kdy muž zavraždil svoji ženu poté, co ji přistihl při cizoložství. Hassan al-Ouri ale dodal, že tento zákon nebyl nikdy uplatněn v praxi.

Ouri obhajoval rozhodnutí nezměnit zákon, tvrdíc že pokud by k tomu došlo, tak by to ženám nepomohlo. To, co je podle něj potřeba, je “nová kultura.”

Aktivistky za práva žen v rozhovoru s agenturou Ma’an argumentovaly, že tento zákon povzbuzuje vraždy páchané na ženách, včetně případů, které nemají nic do činění s “rodinnou ctí.” “Protože je trest obvykle jen jeden až dva měsíce vězení, tak se někteří pachatelé rozhodnou svoji ženu zavraždit a poté tento čin vydávat jako ochranu cti,” vysvětluje Rahiba Diab, ministryně pro ženské záležitosti při Palestinské samosprávě.

Jen v letošním roce bylo na území Judeje a Samaří, kontrolovaném Palestinskou samosprávou (Západní břeh Jordánu), zavražděno třináct žen a dívek. Rovněž byly potvrzeny i “vraždy ze cti” uvnitř muslimských komunit v Izraeli.

Článek Maayana Miskin: Abbas to Keep Reduced Sentences for ‘Honor’ Murder vyšel na stránkách Arutz Sheva.

Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

22. ledna 1891 se v sardinském městečku Ales narodil italský marxistický filozof a komunistický filozof Antonio Francesco Gramsci. Ve svém díle se zabýval politickou teorií, sociologií nebo lingvistikou. Jeho nejvlivnějším příspěvkem byla teorie tzv. kulturní hegemonie, v níž přenesl důraz z ekonomického determinismu klasického marxismu na úlohu kulturních institucí při zachovávání moci vládnoucí třídy a která výrazně ovlivnila moderní levici.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív