Podle studie tvoří čtvrtinu nejbohatších lidí v Rusku Židé

Etnicita nejbohatších příslušníků ruské společnosti by neměla být zveřejňována, jelikož může být příčinou, která způsobí „mnoho problémů.“

Etnicita nejbohatších příslušníků ruské společnosti by neměla být zveřejňována, jelikož může být příčinou, která způsobí „mnoho problémů.“

Autor: Itamar Eichner

Podle studie webu ruské banky Lanta.ru (zde se autor článku spletl, kdy zaměnil stránky ruské banky Lanta za stránky zpravodajského serveru Lenta.ru, pozn. DP) tvoří skoro čtvrtinu z 200 nejbohatších lidí v Rusku Židé. Souhrn majetku 48 Židů (součet kategorií Эвреи /Židé/ – 42 a Горские евреи /Horští Židé, nejpočetnější původní skupina Židů žijících na Kavkaze, obecně označováni jako Kavkazští Židé/ – 6, pozn. DP) na seznamu dosahuje takřka 133 miliard dolarů (údaje z roku 2014, zdroj Forbes.ru, pozn. DP).

Studie, která zkoumala také národnost každého z 200 boháčů, dospěla k závěru, že jen méně než polovinu z nich (89) tvoří Rusové, přestože mají 81% podíl na obyvatelstvu země.

Přední aktivista ruské židovské komunity Alex Tenzer varoval, že zveřejnění podobného seznamu je nebezpečné, protože může rozdmýchat plameny xenofobie. Poukázal na skutečnost, že Rusko nedávno následkem ekonomických sankcí uvalených kvůli ukrajinské krizi zaznamenalo první pokles životní úrovně za pět let.

„Hodnota rublu se v porovnání s dolarem snížila o 20%  a po dlouhé době klesla i obliba prezidenta Putina,“ řekl Tenzer.

„Obávám se, že to vyvolá nenávist k cizincům v Rusku. Když se nad tím zamyslíte, někdo by při pohledu na elitu země mohl říct, že většina bohatství Ruska patří lidem, kteří nejsou Rusy – a to je skutečné nebezpečí, obzvlášť dnes,“ dodal Tenzer.


Na seznamu nalezneme zástupce 22 různých národností, přičemž židovská stopa je nejvýraznější. Metrikou podílu na populaci jsou Židé ekonomicky nejúspěšnější skupinou.

Židé na seznamu spadají do dvou skupin: aškenázští, kteří pocházejí ze střední a východní Evropy a kavkazští, potomci perských Židů z Iránu.

Ze 48 Židů na seznamu naleží 42 k aškenázské větvi s bohatstvím v celkové hodnotě 122,3 mld. dolarů; průměrné jmění každého z nich dosahuje 2,9 miliard dolarů.

Nejbohatším z nich je Michail Fridman, se jměním 17,6 mld. dolarů, druhý nejbohatší muž země. Nejméně majetný aškenázský miliardář se jměním 0,4 miliardy na seznamu nebyl jmenován.

Aškenázští Židé tvoří jen 0,11% obyvatelstva Ruska, ale 21% jeho miliardářů. Patří mezi ně Viktor Vekselberg (jmění $17,2 mld.), Leonid Michelson (jmění $15,6 mld.), German Khan (jmění $11,3 mld.), Michail Prochorov (jmění $10,9 mld.) a Roman Abramovič (jmění ve výši $9,1 miliard).

Na žebříčku najdeme šest kavkazských Židů s celkovým jměním 10,6  miliard dolarů a průměrným majetkem 1,8 mld. Nejbohatší z nich disponuje majetkem 3,6 miliardy, nejméně movitý půl miliardy amerických dolarů.

200 богатейших бизнесменов России

Podle Ruského statistického úřadu žije v zemi 762 občanů, kteří se hlásí do kategorie „Kavkazský Žid,“ početně tedy představují 0,00035% ruské populace. V poměru k celkovému počtu obyvatelstva jsou tedy nejbohatší etnickou skupinou v celé zemi.

Celkové jmění zbylých miliardářů dosahuje 165 miliard. Je mezi nimi 24 Ukrajinců, 8 Tatarů, 7 Arménů, 3 Ingušové, 2 Uzbeci a zástupci několika dalších národností.

Zveřejnění seznamu vyvolalo v Rusku bouři nesouhlasu i kritiku z úst šéfredaktorů a zástupců lidskoprávních organizací, podle kterých jde o první případ, kdy na seznamu nejbohatších lidí v Rusku převládají občané jiného než ruského původu, což má naznačit, že většina bohatství země je v rukou „cizinců.“

Novinář Nikolaj Svanidze, člen Občanské komory Ruské federace a poradce prezidenta Putina v reakci označil seznam za „nacistický seznam,“ a dodal, že etnicita nejbohatších příslušníků ruské společnosti by neměla být zveřejňována, jelikož může být  příčinou, která způsobí „mnoho problémů.“

Článek Report: 25% of wealthiest Russians are Jewish vyšel na stránkách Ynetnews 11. února 2014.

Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

21. ledna 1950 zemřel - podle některých za podezřelých okolností - v londýnské nemocnici britský novinář, esejista a spisovatel a autor jednoho z nejslavnějších dystopických románů 1984 George Orwell.  

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív