Categorized | Geopolitika

Rusko navrhuje EU zdokonalit právní základy energetické součinnosti

Moskva navrhuje Bruselu radikálně zdokonalit právní základy energetické součinnosti. Projednání této iniciativy bude zahájeno na dnešním zasedání v Moskvě Rady pro stálé partnerství Ruska a EU v energetice. Rusko a EU pojí společný cíl – zajistit si nehledě na finanční krizi stabilnější model dlouhodobého rozvoje. Ten mezitím zůstane utopií bez vytvoření adekvátního systému energetické bezpečnosti. Pro Rusko to znamená existenci stabilních trhů a předvídatelných partnerů včetně tranzitních zemí. Pro EU – možnost plně uspokojit své rostoucí potřeby ropy a plynu díky maximální diverzifikaci zdrojů dovozu.

V tom jsou Rusko a EU dávnými partnery, kteří však nejsou schopni zabraňovat krizovým situacím a urovnávat je. Ukázal to leden 2009, kdy blokovala Ukrajina dodávky ruského plynu do Evropy a fakticky vyhlásila plynovou válku 15 evropským zemím. Přičemž ty, i když jsou účastníky Energetické charty, nemohly využít právních nástrojů, aby povolaly Kyjev k odpovědnosti.

Mj. právě v této souvislosti nastolil ruský prezident Dmitrij Medveděv otázku nutnosti radikálního zdokonalování právního základu světového obchodu s energetickými médii. Jde o to, aby byl spolu s G8, G20, EU, SNS, Šanghajskou organizací pro spolupráci a dalšími mezinárodními a regionálními organizacemi vypracován univerzální právně závazný dokument. Přitom vyzývá Moskva k tomu, aby se jeho účastníky staly všechny hlavní země vyrábějící, přepravující a konzumující energetická média. Upozornil na to v interview pro Hlas Ruska expert Ústavu pro problémy přirozených monopolů Alexej Belogorjev.

Bohužel, v současné době neexistuje všeobecně uznávaná mezinárodní dohoda, která by spojovala jak dodavatele, tak i přepravce a spotřebitele energetických médií.

Hlavní návrh Ruska spočívá v tom, aby za prvé, zachovávaly všechny země svrchovanost nad svými energetickými sítěmi a zdroji. Existující Energetická charta a smlouva s ní vymílají svrchovanost zemí-výrobců a zemí-přepravců nad svým energetickým hospodářstvím. Zvláštní význam má také návrh Ruska zapsat do nového dokumentu bezprostřední odpovědnost jak dodavatelů, tak i přepravců a spotřebitelů za přerušení dodávek a placení za ropu, plyn a za jejich přečerpávání. Celkem se zavádí detailně propracovaný a konkrétní mechanismus urovnání konfliktů při dodávkách energetických médií.

V současné době naráží rozvoj spolupráce Ruska s EU na politické překážky. Přičemž ty zvláště brzdí styky v energetice. Diskuse kolem návrhu Dmitrije Medveděva, která začala dnes v Moskvě, musí v konečném důsledku ukázat, do jaké míry je EU připravena odstranit tyto bariéry v zájmu mezinárodní energetické bezpečnosti.

Zdroj: Hlas Ruska.

Ernst Jünger – Dělník

Ernst Jünger - Dělník***
Svou studii Dělník. Hegemonie a figura vydal Ernst Jünger roku 1932. Patří k jeho zásadním esejistickým textům a odráží se v ní jeho dějinně filozofické a politické smýšlení, které se u něj vyvíjelo v reakci na zážitky první světové války a na poválečný společenský kontext nejenom v Německu. Dělník je v Jüngerově podání oproštěn od svých tradičních socioekonomických vztahů a vystupuje ve své dehistorizované roli jako nezávisle působící veličina, která utváří novou skutečnost. Jeho nárok na hegemonii nad společností, hospodářstvím a státem spočívá podle Jüngera v jeho přirozeném vztahu k moci. Mezi další témata, kterými se zde autor zaobírá, patří práce jako způsob života, nebo technika jako způsob, kterým figura dělníka mobilizuje svět.
***
Předobjednávky na Kosmasu ZDE
.

Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

22. února 1943 se v Dzeržinsku v Nižněnovgorodské oblasti narodil Eduard Limonov, vlastním jménem Eduard Veniaminovič Savenko, ruský spisovatel, básník, rebel a politik Národně bolševické strany Ruska. V současnosti je předsedou této strany a jedním z vůdců protiputinovské formace Jiné Rusko. Česky vyšla jeho kniha To jsem já, Edáček a románová biografie Limonov - Deník ztroskotance od francouzského spisovatele Emmanuela Carrèreho.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív