Categorized | Filosofie, Historie

Šestý sešit Edice Fascikly: O smyslu dějin

Giorgio Locchi: O smyslu dějin

Na hranici tušeného: proti lineárně chápanému času

Představa, že v dějinách něco trvá od A do B a pak začne něco nového, je mylná. Text Giorgia Locchiho zabývající se „smyslem dějin“ ukazuje jinou možnost. Vyvádí při tom za hranici „bezpečné všednosti“, za diskursivní dominantu, která vymezuje naši řeč: usiluje o poznání, které jde za hranice ustáleného jazyka; popisuje „co nevidíme“, protože pro jeho popis nemáme jazykové nástroje – není to součást naší jazykové zkušenosti. Je třeba intuice.

O takových cestách lze mluvit a psát pouze více méně nejasně, přísně racionálně totiž popisujeme jen to, na co máme slovník. Čeština, jazyk neanalytický, je zde navíc deficitnější než jazyk originálu, němčina, jíž Locchi skvěle vládl. I sám Heidegger, jeho „průvodce“, ovšem pokládal svůj geniální pokus o přestrukturování a obnovu jazyka za neúspěšný. Avšak tam, kde se začátek a konec dočasně sjednocují ve společném prvopočátku, může být každý neúspěch vždy novým začátkem…

První vrchol edice!


O autorovi

Giorgio Locchi, doktor práv, italský filosof a muzikolog, všestranný učenec – “renesanční” člověk. Zahraniční korespondent Il Tempo v Paříži, spolupracovník Cronache Italiano, Il Borghese a dalších listů. Specialista na Nietzscheho, Heideggera a Wagnera; významně se podílel na založení a rozvoji Nové kultury (Nouvelle Culture), resp. “nové pravice” v Evropě, člen GRECE (Groupement de recherche et d’études pour la civilisation européenne) od roku 1968 do počátku 80. let, autor několika náročných, hlubokých a pronikavých knižních textů (Espressione politica e repressione del principio sovrumanista, Wagner, Nietzsche e il nuovo mito aj.), jakož i důležitých vydání časopisu Nouvelle École o USA (Il état une fois l’Amérique, s Alainem de Benoistem alias Robert de Herte) a Richardu Wagnerovi (Richard Wagner et la régenération de l’Historie: La Création du Mythe par l’Esprit de la Musique). Giorgio Locchi rovněž patřil k nejbližším spolupracovníkům Semináře-Thule. Zemřel v roce 1992. Některé jeho spisy jsou vedle italštiny, francouzštiny a němšiny dostupné i ve španělštině a portugalštině. Před čtyřmi lety u Società Editrice Barbarossa vyšla antologie Definizioni: I testi che hanno rivoluzionato la cultura non-conforme.

Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

21. ledna 1950 zemřel - podle některých za podezřelých okolností - v londýnské nemocnici britský novinář, esejista a spisovatel a autor jednoho z nejslavnějších dystopických románů 1984 George Orwell.  

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív