Categorized | Geopolitika, Rozhovory, Politika

Syrská armáda potřebuje k dobytí Aleppa a vyhlazení teroristů více peněz i výzbroje, říká německý analytik

Manuel Ochsenreiter

Manuel Ochsenreiter

Teherán (Tasnim) – Německý politický analytik Manuel Ochsenreiter říká, že syrská armáda potřebuje k triumfu v probíhající bitvě o Aleppo a úplnému vyhlazení teroristických skupin v tomto klíčovém městě větší finanční a vojenskou pomoc

„Velkým problémem syrské války je válečné hospodářství.‘ Syrské síly mají k dispozici jen omezené množství vojáků, zbraní, munice i peněž, zatímco zdroje teroristů jsou neomezené,“ řekl ředitel Německého centra pro eurasijské studie Manuel Ochsenreiter ve středu agentuře Tasnim.

Dodal, že zahraniční sponzoři teroristů nebudou čekat „se založenýma rukama v klíně na porážku svých loutek.“

Následuje kompletní rozhovor.

Tasnim: Jak víte, Aleppo je už od roku 2012 – rok po rozpoutání konfliktu v Sýrii – rozděleno mezi vládní síly na západě a ozbrojence na východě. Experti tvrdí, že výsledek bitvy o něj rozhodne o osudu Sýrie. Co si o tom myslíte vy?

Manuel Ochsenreiter: Syrská armáda a její spojenci zatlačují teroristy v ozbrojenci ovládaných částech Aleppa v rámci rozsáhlé vojenské operace s cílem zcela osvobodit obležené severozápadní město od extrémistů.

Jde o jedno z nejdůležitějších bojišť v Sýrii – kompletní porážka teroristů by neměla jen symbolický význam. Teroristické síly podporované ze zahraničí přeměnily kvůli jeho poloze části města na jeden ze svých opěrných bodů, leží totiž poblíž zásobovacích tras z Turecka.

Nebuďme však naivní: zahraniční sponzoři teroristů v Aleppu nebudou čekat se založenýma rukama v klíně na porážku svých loutek, ale pošlou jim posily.

Velkým problémem syrské války je „válečné hospodářství.“ Syrské síly mají k dispozici jen omezené množství vojáků, zbraní, munice i peněz, zatímco zdroje teroristů jsou neomezené.

Co to znamená? Syrské arabské armádě a jejím spojencům nestačí vyhrát bitvu, musí také zcela vyhladit každé teroristické předmostí na syrském území. Aleppo je jedním z nich.

T: Odpadličtí (takfíri) teroristé se v Aleppu podle dostupných zpráv uchýlili k používání chemických zbraní, aby prolomili obležení syrské armády na severozápadě města. Zdá se, že jsou pevně odhodlaní držet své pozice v tomto městě zásadního významu. Co si o tom myslíte?

MO: Teroristické síly momentálně bojují o své strategické předmostí v Aleppu. Uvědomují si, že dokud budou ovládat aspoň kus území a jednu zásobovací trasu, budou jim proudit zásoby.

Z tohoto pohledu je logické, že teroristé budou – i s pomocí ze zahraničí – bránit své předmostí do poslední kulky, do poslední kapky krve a posledního dechu. K jeho obraně také nebudou váhat použít všech dostupných prostředků – včetně nových strašlivých válečných zločinů proti civilistům.

T: Co byste v této fázi konfliktu doporučovat syrským spojencům – tedy Rusku a Íránu?

MO: Moskva i Teherán velice jasně vidí strategický význam osvobození Aleppa. Uvědomují si, že i když syrská armáda a její spojenci v bitvě o Aleppo dosáhnou početných dílčích vítězství, pokud nevyhladí všechny tamější teroristické základny, militantům dorazí nové posily – a vše může začít nanovo. Podle mého mínění nemají Damašek, Moskva a Teherán jinou možnost než rozhodující bitvu: 100% vítězství zahrnující bezpodmínečnou kapitulaci teroristických sil. Jakákoliv dohoda, která ponechá teroristickým skupinám nějaký prostor ve městě nebo blízkém venkově, by znamenala velké riziko, že tyto opěrné body poslouží k novému vyzbrojení dodávkami ze zahraničí.

Rozhovor s Manuelem Ochsenreiterem Syrian Military Needs More Funds, Arms to Liberate Aleppo, Eradicate Terrorists: German Analyst vyšel na stránkách íránské tiskové agentury Tasnim 3. srpna 2016.

Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

21. ledna 1950 zemřel - podle některých za podezřelých okolností - v londýnské nemocnici britský novinář, esejista a spisovatel a autor jednoho z nejslavnějších dystopických románů 1984 George Orwell.  

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív