Vyšlo 129. číslo Éléments

Vyšlo 129. číslo Éléments, revue asociované s francouzskou Novou pravicí (Nouvelle droite) a Alainem de Benoist. Éléments vycházejí již od roku 1973 s podtitulem “za evropskou civilizaci” (pour la civilisation européenne) a jejich převážnou náplní jsou témata týkající se evropského federalismu, znovuzrození “pohanského” myšlení a rozbor literárního díla pro českého čtenáře méně známých autorů a myslitelů (ve 128. čísle to byl, mezi jinými, například spisovatel Knut Hamsun, bývalý člen extrémní levice Günter Maschke, či student Carla Schmitta a politolog Julien Freund). Éléments vždy obsahuje jak sekci, kde autoři komentují nejnovější světové události a technologický vývoj z pohledu Nouvelle droite, tak i rozsáhlý prostor pro teoretické statě a rozhovory.


129. číslo se na více než 50-ti stránkách věnuje Středozemnímu moři. Jak známo, Francouzi jej, podobně jako kdysi Římané, nazývají “naším mořem” (notre mère) a má pro ně geopoliticky významnou pozici, mimo jiné i díky Nicolasi Sarkozymu, který tento rok položil základní kámen Unie pro Středomoří. To je také obsahem mnohým komentářů v tomto čísle. Pozitivně zde o tomto kroku hovoří italský teoretik mezinárodních vztahů Danilo Zolo (“La méditerranée, c est l’avenir”). Specifické komentáře k němu čtenář nalezne i v rozhovoru s romanopiscem a básníkem Frédéricem Mussem, který se ve svém díle ke Středomoří často vracívá. Středozemnímu moři je taktéž věnován historický přehled vývoje okolo něj v článku “Un grand voyage méditerranéen.”

Z obsahu dále například uveďme zajímavé zamyšlení o rozvoji současné kinematografie (“Le cinéma ne se rend pas”), nebo rozbor romanopisce a myslitele Ernesta Jüngera od Juliena Herviera (“Julien Hervier nous parle du centenaire de Jünger”).

Časopis vychází každé čtyři měsíce a francouzsky hovořící si jej mohou zakoupit na stránkách nakladatelství Le Labyrinthe zde. za cenu 5.50 € (poštovné a balné je za každou zásilku 4 €). Četné výbory z Éléments vycházejí po nějakém čase zpětně i na stránkách myšlenkového studia GRECE.

Z francouzského jazyka zpracoval Stanislav Máselník.

2 Responses to “Vyšlo 129. číslo Éléments”

  1. Anonymous napsal:

    Asi opravte “Vyšlo 129. číslo Éléments, revue asociovaného s francouzskou Novou pravicí …” na “asociované s…”
    lb.

Trackbacks/Pingbacks


Ernst Jünger – Dělník

Ernst Jünger - Dělník***
Svou studii Dělník. Hegemonie a figura vydal Ernst Jünger roku 1932. Patří k jeho zásadním esejistickým textům a odráží se v ní jeho dějinně filozofické a politické smýšlení, které se u něj vyvíjelo v reakci na zážitky první světové války a na poválečný společenský kontext nejenom v Německu. Dělník je v Jüngerově podání oproštěn od svých tradičních socioekonomických vztahů a vystupuje ve své dehistorizované roli jako nezávisle působící veličina, která utváří novou skutečnost. Jeho nárok na hegemonii nad společností, hospodářstvím a státem spočívá podle Jüngera v jeho přirozeném vztahu k moci. Mezi další témata, kterými se zde autor zaobírá, patří práce jako způsob života, nebo technika jako způsob, kterým figura dělníka mobilizuje svět.
***
Předobjednávky na Kosmasu ZDE
.

Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

22. února 1943 se v Dzeržinsku v Nižněnovgorodské oblasti narodil Eduard Limonov, vlastním jménem Eduard Veniaminovič Savenko, ruský spisovatel, básník, rebel a politik Národně bolševické strany Ruska. V současnosti je předsedou této strany a jedním z vůdců protiputinovské formace Jiné Rusko. Česky vyšla jeho kniha To jsem já, Edáček a románová biografie Limonov - Deník ztroskotance od francouzského spisovatele Emmanuela Carrèreho.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív