Alain de Benoist: Žluté vesty zviditelnily tu nejfrancouzštější část Francie

Francie a Žluté vesty

Francie a Žluté vesty. Toto hnutí zřejmě nebude podporováno George Sorosem.

Autor: Alain de Benoist

Ptal se Yann Vallerie, z francouzštiny přeložil Greg Johnson. (Dvě poslední otázky na odlišná témata byly vypuštěny.)

Velká celonárodní debata skončila ještě dřív, než vůbec začala. Žluté vesty pokračují ve svých aktivitách s masivní podporou veřejnosti. Na startu nového roku 2019 jsme o situaci Francii, která se vypořádává s hlubokou krizí, hovořili s Alainem de Benoist.

Breizh-info.com: Francouzské hnutí žlutých vest i nadále energicky pokračuje, zatímco probíhající celonárodní debata jako by nikoho nezajímala. Kam vlastně směřujeme?

Alain de Benoist: Že hnutí žlutých vest dál žije a těší se podpoře nadpoloviční většiny veřejnosti, je už samo o sobě cosi mimořádného. Pochopitelně jsem nadšený. Po momentu letmé nejistoty si nyní média stěžují, že musí čelit „násilí“, aniž by se byť na okamžik zamyslely nad příčinami své bídné pověsti. Hlava státu píše dopisy a organizuje „velkou diskusi“, u níž je už předem jasné, že zásadní požadavky žlutých vest nesplní. Bylo by to bezmála k smíchu, kdyby to nepramenilo z podle všeho nevykořenitelného třídního pohrdání. Přesto však myslím není na místě klást si otázky stran konečné destinace hnutí.

Už teď totiž splnilo svůj raison d’être: zviditelnit nejfrancouzštější část Francie. Co se týče zbytku, hlubší příčiny nikam nezmizely, a tak nezbývá než čekat na další kolo v sekvenci příčin a následků. I proto jsem ostatně hovořil o „kostýmní zkoušce“.

Breizh-info.com: Životně důležitá otázka imigrace ustoupila do pozadí – a to i u předáků žlutých vest (jakkoliv v jistých, okrajovějších kruzích hnutí zůstává rozhodně v popředí). Není to do očí bijící opomenutí?

Alain de Benoist:  S jistotou víme, že tento problém je velice výrazně přítomen v samotném duchu hnutí. Domnívám se, že lidé uvnitř hnutí si dobře uvědomují, jak příhodný nástroj by zdůrazňováním této otázky vtiskli do rukou lidem, kteří je nenávidí a chtějí špinit jejich jméno. Veřejnost by tak snadno mohla jejich hlasy odbýt a ignorovat. Nezapomínejte, že když žluté vesty narazily v jenom ze zastavených náklaďáků na ilegální imigranty, obratem je předali policii. I to stačilo, aby si na žluté vesty stěžoval Svaz celníků. Imigrace jistě hraje roli, ale nesmíme zapomínat ani na to, že populismus může vyrůst jedině tam, kde kulturní nejistotu (imigrace) přiživuje nejistota sociální (kupní síla).

Nejtíživěji však tato dvojí nejistota opravdu dopadá na pracující vrstvy a nižší středostavovské vrstvy. Jasněji by odpovědělo případné referendum o občanských iniciativách, je však jasné, že vyšší místa učiní vše pro to, aby byla imigrace z lidu předložených otázek vyloučena.

Překladu rozhovoru s Alainem de Benoist The Yellow Vests Have Made the Most French Part of France Visible vyšel na stránkách Counter-Currents Publishing 18. ledna 2019.

2 Responses to “Alain de Benoist: Žluté vesty zviditelnily tu nejfrancouzštější část Francie”

  1. Andrew napsal:

    Martin Rubáš: Žluté vesty taky jsou dočasné sdružení spojené společným nepřítelem. Nebude z nich jedna jednotná organizace. Sand ani většina členů si o tom iluze nedělá. Musí se přiznat Macronovi, že dokáže zázraky, pokud do jednoho houfu zahnal naprosto protikladné síly. Macron = divotvůrce!

  2. Martin Rubáš napsal:

    Problém žlutých vest je, že tam jsou prakticky všechny politické frakce. Pravičáci, Levičáci, libertariáni, komunisté, anarchisté, fašisté, nacionalisté, secesionisté. Spojuje je jen to, že nejsou spokojeni s vládou. Domnívám se, že široká a vnitřně protikladná politická aliance jako jsou Žluté vesty, je v zásadě neudržitelná

    https://www.epshark.cz/clanek/1566/zlute-vesty-francouzsti-demonstranti-pozaduji-nizsi-dane-a-vyssi-vydaje

Trackbacks/Pingbacks


Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

22. ledna 1891 se v sardinském městečku Ales narodil italský marxistický filozof a komunistický filozof Antonio Francesco Gramsci. Ve svém díle se zabýval politickou teorií, sociologií nebo lingvistikou. Jeho nejvlivnějším příspěvkem byla teorie tzv. kulturní hegemonie, v níž přenesl důraz z ekonomického determinismu klasického marxismu na úlohu kulturních institucí při zachovávání moci vládnoucí třídy a která výrazně ovlivnila moderní levici.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív