Policie ve švédském Malmö naléhavě žádá veřejnost o pomoc při řešení série závažných trestných činů, včetně desítek pokusů o vraždu, vražd, napadení, znásilnění a dalších zločinů, s nárůstem jejichž počtu se policii nedaří vypořádat.
V pátečním otevřeném dopise velitel policie v Malmö Stefan Sinteus vyzval občany, aby poskytli informace, které by policii mohly pomoci najít pachatele v řadě případů, jejichž vyšetřování uvázlo na mrtvém bodě.
„Ujišťuji vás, že policie dělá vše pro, aby byli pachatelé předvedeni před spravedlnost. Sami to však nedokážeme – vyřešení těchto násilných zločinů závisí na vás a vašich svědectvích. Proto vás žádám: pomozte nám,“ napsal Sinteus.
Výzva přichází poté, co se objevily informace, že možní svědkové v případě vraždy šestnáctiletého Iráčana Ahmeda Obaida ve čtvrti Rosengard 14. ledna odmítli poskytnout výpověď poté, co se pod fotkami jeho mrtvého těla objevily rasistické výhrůžky určené jeho bývalým spolužákům.
„Bojí se. Jsou vyděšení a ptají se, koho zastřelí jako dalšího, řekl ředitel místní školy listu Sydsvenskan, který cituje Local.
„Lidé lžou a schválně nás svádějí na špatnou stopu. Je to pro nás problém,“ prozradil Sydsvenskanu někdejší vyšetřovatel J. B. Cederholm.
Rosengard, který se coby „uprchlické ghetto s nejhorší pověstí“ v celé zemi ocitl v hledáčku médií, obývají z více než čtyř pětin lidí migračního původu, především pak blízkovýchodního, afrického a východoevropského. Opakovaně zde dochází k násilí gangů, třenicím jednotlivých etnických skupin a sociálnímu neklidu, když jen necelých 40% obyvatel čtvrti má práci.
Irácký teenager žil ve Švédsku od raného dětství, kdy zde jeho rodina získala azyl. Postřelili ho u autobusové zastávky a následně svým zraněním podlehl. Podle policie se na místě činu v tu dobu nacházelo několik svědků.
„Uprchli jsme před válkou a bídou hledat bezpečí. A pak se stane něco takového,“ řekl otec mladíka Sydsvenskanu.
V otevřeném dopise Sinteus jmenovitě zmiňuje Obaidovu vraždu a sobotní pokus o vraždu dalšího teenagera a slibuje využít všech nezbytných prostředků k dovedení obou vyšetřování do konce.
Na pomoc policii v Malmö s tím, co Sinteus popisuje „jako spirálu násilí nebývalých rozměrů,“ vyslali do města minulý týden posily z policejního ústředí, které mají podle Sinteuse do města dorazit příští týden. Celkem 130 policistů momentálně pracuje výlučně na vyšetřování závažných zločinů.
„Policie v Malmö v současnosti vyšetřuje 11 vražd a 80 pokusů o vraždu. Když se k tomu připočtou další násilné trestné činy, napadení, znásilnění, krádeže a podvody,“ dodává, znamená to pro jeho oddělení „značné přepětí lidí i zdrojů.“
Není to poprvé, co se ve třetím největším městě v zemi a domově početné populace migrantů objevuje znepokojení z narůstající vlny zločinnosti. Loni v červenci vlna přestřelek, výbuchů a žhářství po procesu se třemi muži odsouzenými za podíl na vánočním bombovém útoku v Rosengardu přiměla místní policisty požádat své kolegyna celostátní úrovni o „sdílení expertizy.“
Policejní mluvčí Lars Förstell tehdy RT řekl, že do násilí etnických gangů a zločinů napojených na pašování drog i další trestnou činnosti je zapojeno asi 30-40 lidí se zločineckou minulostí.
„Ten konflikt má spíš rysy organizovaného podnikání,“ nechal se slyšet.
V září byli při přestřelce a automobilové honičce zraněni čtyři lidé.
Už tak obtížná situace, ještě zhoršená přílivem žadatelů o azyl bez dokumentů, přiměla švédské úřady označit některé oblasti jako tzv. „no-go zóny,“ jejichž počet se v září zvýšil na 55.
Obaidovu smrt však policie za součást války gangů nepovažuje, protože mladík neměl záznam v trestním rejstříku a nebyl policii známý.
Článek Police in Swedish city appeal for public help amid ‘upward spiral of violence’ vyšel na zpravodajském webu Russia Today 28. ledna 2017.