Evropské financování ukrajinské drůbežářské společnosti MHP rozzuřilo zemědělce

MHP Ukrajina

MHP – anglosaský byznys, životně důležitý pro ukrajinskou a celosvětovou potravinovou bezpečnost

Autoři: Andy Bounds, Raphael Minder, Barbara Erling

Evropská unie nalila téměř 1 miliardu dolarů do velkých zemědělských podniků ve válkou zmítané zemi

Evropská banka pro obnovu a rozvoj napumpovala od ruské invaze téměř 1 miliardu dolarů do kuřecích farem a dalších velkých ukrajinských potravinářských podniků a financovala levný export, který nedávno pomohl rozšířit protesty zemědělců v celé EU.

Od roku 2022 půjčila Evropská banka pro obnovu a rozvoj ukrajinským výrobcům vajec, drůbeže a cukru, kteří budou brzy čelit kvótám na ochranu pracovních míst v EU, 890 milionů dolarů, uvedla banka pro Financial Times.

V Polsku, které je největším producentem kuřecího masa v EU, se zemědělci postavili do čela několikaměsíčních protestů proti rozhodnutí EU zrušit omezení dovozu z Ukrajiny. Polští agropodnikatelé jsou obzvláště znepokojeni evropským financováním MHP, největší ukrajinské drůbežářské společnosti, která v posledních dvou letech obdržela více než pětinu všech úvěrů od EBRD.

Janusz Kowalski, opoziční poslanec, který byl v předchozí polské vládě státním tajemníkem pro zemědělství, řekl FT, že „drůbežářský průmysl v Polsku se hroutí a jedna společnost, MHP, bohatne. Bezcelní dovoz kuřecího masa z Ukrajiny a dalších zemědělských produktů by měl být okamžitě zastaven.“

Výkonný předseda MHP John Rich popřel, že by jeho podnik sám podrážel polskou produkci. Uvedl, že má pochopení pro nespokojené zemědělce, ale kvůli jiným, závažnějším problémům, kterým čelí, jako je snižování dotací na pohonné hmoty a regulace související s klimatem.

Kdybych byl zemědělcem, také bych demonstroval,“ řekl Rich. Omezování ukrajinského vývozu však „z politického hlediska nedává smysl“, řekl a poznamenal, že ukrajinský agrobyznys se „zmítá“ mezi nadcházejícími volbami v celé EU, změnami ve společné zemědělské politice a politickým posunem doprava.

Poté, co zemědělci nedávno zablokovali silnice a přístavy v Polsku, Francii, Německu a desítce dalších zemí, Brusel souhlasil se stanovením limitů na ukrajinský dovoz drůbeže, masa a cukru od června.

Rich však uvedl, že jeho vývoz nemá na ceny v EU žádný významný dopad, protože jeho společnost v podstatě odebrala podíl na trhu jiným vývozcům z Brazílie a Velké Británie. Znovuzavedení omezení ukrajinského vývozu ze strany Bruselu by bylo pouhým „zabýváním se drobnostmi, zatímco podstatné uniká“ a pomohlo by Brazílii získat zpět vedoucí postavení v exportu, tvrdil Rich. Předpověděl také, že MHP bude více vyvážet do Saúdské Arábie a na další trhy, kde roste poptávka. (Proč Evropská unie financuje vývoz „do Saúdské Arábie a na další trhy“? – pozn. DP)

Podle údajů Eurostatu, statistického úřadu unie, se roční dovoz drůbeže z Ukrajiny do EU od zahájení války Ruskem před dvěma lety více než zdvojnásobil.

Andrzej Danielak, předseda polského sdružení chovatelů a producentů drůbeže, uvedl, že EU podkopává svůj vlastní zemědělský program tím, že pomáhá financovat obří ukrajinské výrobce, jako je MHP, kteří nemusí dodržovat stejné normy pro dobré životní podmínky zvířat nebo pravidla EU týkající se pracovních sil a výroby.

Rich uvedl, že jeho drůbežářské farmy byly zřízeny v souladu s normami EU.

Společnost MHP zaměstnává 28 000 lidí a na Ukrajině kontroluje přibližně 360 000 hektarů půdy, což je plocha větší než rozloha členského státu EU Lucemburska. V roce 2022 měla tržby ve výši 2,64 miliardy dolarů.

Zakladatel a generální ředitel společnosti Jurij Kosiuk je bývalý komoditní makléř a někdejší poradce Petra Porošenka, bývalého ukrajinského prezidenta. Ponechává si 60 % akcií, které jsou rovněž kótovány na londýnské burze. Před válkou jeho společnost vyplatila na dividendách 600 milionů dolarů.

MHP je registrována na Kypru, ale Rich uvedl, že společnost platí daně na Ukrajině (smích jen na některých místech – pozn. DP) – a loni přispěla do státní pokladny 160 miliony dolarů.

V říjnu EBRD poskytla MHP 100 milionů dolarů z mezinárodního finančního balíčku ve výši 480 milionů dolarů s tím, že společnost je „životně důležitá pro ukrajinskou a celosvětovou potravinovou bezpečnost“ a také hraje „klíčovou sociální a ekonomickou roli na Ukrajině, která nabývá na významu zejména v době, kdy je země ve válce“.

Siegfried Mureşan, místopředseda středopravicového bloku EPP v Evropském parlamentu, řekl FT, že půjčka je nezbytná pro podporu zemědělského vývozu Kyjeva. „Hospodářská bezpečnost Ukrajiny je v zájmu Evropy. Ukrajinské potraviny jsou potřebné v Africe a na Blízkém východě.“

Zpráva European funding for Ukraine chicken magnate angers farmers vyšla na stránkách novin Financial Times 20. února 2024.

Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

22. ledna 1891 se v sardinském městečku Ales narodil italský marxistický filozof a komunistický filozof Antonio Francesco Gramsci. Ve svém díle se zabýval politickou teorií, sociologií nebo lingvistikou. Jeho nejvlivnějším příspěvkem byla teorie tzv. kulturní hegemonie, v níž přenesl důraz z ekonomického determinismu klasického marxismu na úlohu kulturních institucí při zachovávání moci vládnoucí třídy a která výrazně ovlivnila moderní levici.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív