Francie se chystá postavit antisionismus mimo zákon, stejně jako antisemitismus

Emmanuel Macron Francis Kalifat

Francie: Kdo vládne komu?

Francouzský prezident Emmanuel Macron při svém projevu na slavnostní večeři pořádané Conseil Représentatif des Institutions Juives de France (CRIF) oznámil, že Francie „přijme definici antisemitismu, vypracovanou skupinou IHRA (International Holocaust Remembrance Alliance)“.

Macronova řeč u příležitosti výročního večera CRIF byla po vlně antisemitských incidentů v zemi vysoce očekávaná. Hlava státu oznámila, že Francie přijme definici antisemitismu vypracovanou IHRA, která zahrnuje také antisionismus.

Zástupci židovského společenství podle veřejnoprávní Franceinfo důrazně formulovanou deklaraci očekávali.

„Byl by omyl říct, že jsme [proti antisemitismu] nepodnikli nic,” začal Macron. „Nedokázali jsme však jednat dostatečně efektivně. Nastal tedy čas pro rozhodné činy,“ pokračoval prezident, než vyhlásil: „Antisionismus je jednou z forem moderního antisemitismu. Proto tímto potvrzuji, že Francie (…) hodlá implementovat definici z dílny International Holocaust Remembrance Alliance.“

Za antisemitismus je podle této definice považován také antisionismus, tedy systematická kritika Státu Izrael.


Řeč těla souhrnně označuje veškeré informace, které lze vyčíst z mimických projevů, gest a postojů jedince.

Macron dodal: „Za upíráním práva na existenci se schovává nenávist k Židům“.

Kritici Izraele však už od roku 2016, kdy definici IHRA vznikla, namítají, že jí lze využít i k potlačování palestinského aktivismu. Říká totiž, že antisemitismus může mít podobu „upírání práva židovského národa na sebeurčení, například označováním existence Státu Izrael za rasistickou.“

Ještě před Macronem se ujal slova předseda CRIF Francis Kalifat, aby promluvil o nedávných událostech.

„Antisemitismu se ve Francii skvěle dařilo už před vzestupem Žlutých vest. Dnes je však ještě mnohem silnější,“ nechal se slyšet. Kalifat je rozhodným zastáncem široké definice antisemitismu.

„Nedovolme už antisemitům vyhýbat se potrestání slovíčkařením,“ naléhal.

Předseda Svazu francouzských židovských studentů Sacha Ghozlan v úterý pro RFI řekl: „Vyzývám vládu, aby kvůli antisemitismu vyhlásila výjimečný a aplikovala všechna tato opatřeni.“

Ministerstvo vnitra hlásí 74% narůst činů směřujících proti Židům, jejich symbolům a objektům.

Po celé zemi proběhly demonstrace proti antisemitismu, strana Marine Le Penové Národní sdružení (RN, do roku 2018 Národní fronta) na ně však přizvána nebyla.

Sylvain Maillard, poslanec za stranu prezidenta Macrona La République en march (překládáno Vpřed, republiko či Republika v pohybu) se postavil do čela třicetičlenné „studijní skupiny“ francouzského parlamentu, která se věnuje problému antisemitismu. Skupina bude tento týden rozhodovat, jaké legislativní nástroje k trestání antisionismu použít.

„Zásadní je říct, že popírat právo Izraele na existence není možné. To musí byt trestný čin, stejně jako popírání práva na existenci Německa nebo Francie,“ řekl Maillard.

Maillard dále naznačil, že protizákonná by měla i prohlášení typu „špinavý sionista“: „Když řeknete ‚špinavý sionista‘, zároveň s tím vlastně říkáte i ‚špinavý Žid‘.“

Izraelský ministr výstavby Jo’av Galant  v reakci na projevy antisemitismu ve Francii vyzval francouzské Židy k emigraci do židovského státu.

Jo’av Galant vyzval francouzské Židy k emigraci do židovského státu na svém twitterovém účtu: „Rozhodně odsuzuji antisemitismus ve Francii a vybízím Židy k návratu domů, do Izraele.“

Jeho prohlášení přišlo po nedávném znesvěcení 80 hrobů na židovském hřbitově v Alsasku. Zatím nebyli zatčeni žádní podezřelí. „Znesvěcení hřbitova vyvolává vzpomínky na temná období dějin židovského národa,“ poznamenal Galant.

„Stát Izrael je bezpečnou národní domovinou pro Židy z celého světa,“ pokračoval. Galant byl nedávno v Paříži na státní návštěvě. Při setkání s pařížským židovským společenstvím řekl, že musejí čelit „dvojí ofenzivě antisemitismu a asimilace“.

K antisemitismu ve Francii se vyjádřil také ministerský předseda Izraele Benjamin Netanjahu, píše Le Figaro. „Je šokující, že barbarští antisemité znesvětili 80 židovských hrobů nacistickými symboly. Vyzývám všechny francouzské i další evropské předáky, aby se proti antisemitismu jednoznačně postavili,“ prohlásil premiér.

„Tato nákaza je nebezpečná pro všechny, nejen pro nás. Je nutné odsoudit ji vždy a všude, kde se objeví,“ dodal.

V roce 2015 však byli zatčeni dva židovští mladíci, kteří úmyslně poničili synagogu ve městě Ra’anana ve středním Izraeli, domově mnoha imigrantů z USA, dalších anglicky hovořících zemí i Francie.

Dvojice rozbila dveře synagogy Ahavat Reim a pokreslila pergameny křesťanskými a hákovými kříži. Údajně k tomu použili vlastní krev.

Dvojice sedmnáctiletých mladíků po svém dopadení uvedla, že to udělali z nudy, píše list Times of Israel.

Zpráva France to outlaw anti-Zionism as anti-Semitism vyšla na stránkách Free West Media 21. února 2019.

Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

21. ledna 1950 zemřel - podle některých za podezřelých okolností - v londýnské nemocnici britský novinář, esejista a spisovatel a autor jednoho z nejslavnějších dystopických románů 1984 George Orwell.  

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív