Categorized | Politika, Prognostika

Islamističtí teroristé: kdo jsou?

Teroristé bývají zpravidla vzdělanější a bohatší než obyvatelstvo kolem nich

Teroristé bývají zpravidla vzdělanější a bohatší než obyvatelstvo kolem nich.

Autor: John Robb

Mnoho lidi nesprávně považuje teroristy za chudé a nevzdělané. K pravdě to má však daleko. Scott Atran (PDF: Who wants to be a Martyr?) poskytl velice kvalitní doklady toho, že teroristé bývají zpravidla vzdělanější a bohatší než obyvatelstvo kolem nich.

Vzdělání: „Představitelé vojenské zpravodajské služby DIA, kteří na v zadržovacím táboře Guantánamo vyslýchali saúdské příslušníky al-Káidy, mi řekli, že tito fundamentalisté – zejména ti na předních pozicích v rámci organizace – bývají často vzdělanější, než by si žádaly přiměřené požadavky trhu práce; překvapivě vysoký podíl z nich mělo doktoráty a pocházelo z dobrých rodin.“


Chudoba: „Ekonom z univerzity v Princetonu Alan Krueger s kolegy v roce 2002 uveřejnil studii, srovnávající militanty libanonského Hizballáhu, kteří byli zabiti během násilných střetů, s jejich vrstevníky v zemi. Zjistili, že příslušníci Hizballáhu méně často pocházeli z chudého prostředí a více z nich dokončilo střední školu.

Závěr tedy zní: „Díky těmto skutečnostem mohou teroristé vybírat z inteligentních a mentálně i společensky stabilních rekrutů. Zájemci o panny v ráji nebo peníze pro své rodiny jsou rychle vyselektováni. Vybraní zájemci projevují trpělivost a schopnost plánovat a jednat nenápadně bez toho, aby na sebe zbytečně upozorňovali.“

Podle Atrana je hlavním faktorem teroristického verbování horlivost náboženského přesvědčení.

Úvaha Johna Robba Islamic Terrorists: Who are they? vyšla na blogu Global Guerillas 17. března 2004.

Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

21. ledna 1950 zemřel - podle některých za podezřelých okolností - v londýnské nemocnici britský novinář, esejista a spisovatel a autor jednoho z nejslavnějších dystopických románů 1984 George Orwell.  

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív