Japonsko za rok 2016 přijalo jen 28 uprchlíků a zamítlo 99% žádostí o azyl

Japonsko: „My sami!“

Podle statistiky japonského imigračního úřadu přijala loni tato země jen 28 uprchlíků. 1]

Tvrdý postoj Japonska – jedné z nejbohatších zemí světa – k migraci ostře kontrastuje například s většinou evropských zemí, které každoročně přijímají stovky tisíc lidí.

Japonsko za rok 2016 obdrželo celkem 8193 žádostí uprchlíků o azyl, 2] což znamená, že zamítnuto jich bylo 99%.

V roce 2015 země přijala pouhých 27 uprchlíků.

Japonští představitelé nízký počet brání s tím, že se jedná především o žadatele z Asie, kteří se do Japonska chtějí dostat pouze z ekonomických důvodů.

Japonsko počet žádostí o azyl 2016

Zdroj: Japonské ministerstvo spravedlnosti (v úředních dokumentech v Japonsku používá tradiční japonský kalendář, pozn. DP). Grafika: Financial Times.

„Množství žádosti z oblastí, jež generují vysoké počty uprchlíků, jako Sýrie, Afghánistán a Irák, je nepatrné,“ říká Yasuhiro Hishida, mluvčí Imigračního úřadu.

Zastánci pomoci uprchlíkům v Japonsku však označují tamější mechanismy pro kontrolu migrace za příliš tvrdé, protože úřady požadují důkaz, že život uprchlíka by byl při návratu do vlasti v ohrožení, což často není možné doložit.

Podle statistik zveřejněných loni v únoru se počet obyvatel 127 milionového Japonska poprvé za dobu pořizování přesných záznamů snížil.

V příštích padesáti letech pak má poklesnout asi o třetinu. Za snižující se porodností může podle některých odborníků stát i internetová pornografie.

Podle ministerstva zdravotnictví budou do roku 2065 asi 38% obyvatelstva tvořit lidé starší 60 let, zatímco dětí mladších 14 let bude pouhých 10%.

Poznámky:

1] Aktuální počet přijatých uprchlíků byl 26, dalším dvěma byl přiznán status uprchlíka po jejich odvolání k Imigračnímu úřadu. Mezi nejpočetněji zastoupené národnosti patří: 7 Afghánistán, 4 Etiopie, 3 Eritrea a 2 Bangladéš.

Nádavkem k tomuto počtu, ačkoli jim nebyl přiznán status uprchlíka, pouze povolení k pobytu z humanitárních důvodů, Japonsko přijalo dalších 97 lidí. Mezi nejpočetněji zastoupené národnosti patří: 15 Ukrajina, 10 Irák, 9 Turecko, 9 Pákistán, 9 Srí Lanka. (Zdroj: Heisei 29 Press Release  > About the Number of Recognized Refugees in FY2016 /Preliminary Report/, Imigrační úřad při japonském Ministerstvu spravedlnosti, 10. února 2017).

2] Z celkového počtu 10901 aplikantů (o 3315 /44%/ více oproti roku 2015) obdržel Imigrační úřad 8193 žádostí (o 4295 /110%/ více oproti roku 2015) o status uprchlíka. (Zdroj: Heisei 29 Press Release, MOJ 10. února 2017).

Redakční zpráva Japan Accepted Only 28 Refugees in 2016, Rejected 99% of Asylum Claims vyšla na stránkách Heat Street 9. května 2017.

Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

21. ledna 1950 zemřel - podle některých za podezřelých okolností - v londýnské nemocnici britský novinář, esejista a spisovatel a autor jednoho z nejslavnějších dystopických románů 1984 George Orwell.  

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív