Alain de Benoist na Colours of Ostrava – již zítra!

Melting Pot

Melting Pot

Již zítra vystoupí francouzský intelektuál, filozof a spisovatel Alain de Benoist na diskusním fóru Melting Pot, pořádaném v rámci festivalu Colours of Ostrava

Konec liberalismu
Global stage
18. 7. 2019 14:15 – 15:15

Ekonomický a kulturní liberalismus dlouhá léta dominoval evropské politice a stal se obecně uznávaným světonázorem evropských elit, politické pravice i levice. Vytvořil však také masu vyloučených lidí, kteří ztratili důvěru v liberální elity a našli naději u nové generace antisystémových politiků. Jak z toho ven?

Doprovázet ho bude politolog a diplomat Petr Drulák v současné době vykonávající funkci velvyslance ČR ve Francii.

Alain de Benoist

„Řada politických nebo ideologických témat a idejí v průběhu dějin přecházela z levice na pravici i naopak. Proto je obtížné najít společného jmenovatele spojujícího všechny rozličné pravice nebo levice.“

Politický filozof, který ve Francii 70. let přispěl k obnově pravicové intelektuální tradice. Alain de Benoist je velmi plodný autor, který zkoumal celu řadu filozofických a sociálních témat jako například náboženství, globalizace, lidská práva, kapitalismus, německá filozofie či životní prostředí. Je konzistentním kritikem hlavního proudu liberálního myšlení.

Ve svých novějších dílech uznává Alain přínos jak pravicové, tak levicové tradice sociálního myšlení a dekonstruuje některá dělítka mezi těmito dvěma tradicemi. Podílel se na založení think tanku GRECE, Výzkumné skupiny pro evropskou civilizaci (Groupement de Recherche et d’Etudes pour la Civilisation Européenne), je redaktorem revuí Krisis a Nouvelle Exile a pravidelně přispívá do revue Eléments. Jeho knihy Totalitarismus a Být pohanem jsou k dispozici i v češtině, stejně jako řada recenzí jeho díla a rozhovorů.

Petr Drulák

Mezinárodně uznávaný politolog byl profesorem na Univerzitě Karlově a ředitelem Ústavu mezinárodních vztahů v Praze. Od roku 2014 působí na různých funkcích v rámci Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Působil jako náměstek ministra, politický tajemník, velvyslanec. Je autorem velkého množství studií a článků o domácí i zahraniční politice a knih Umění, mystika a politické jednání (Praha 2016) a Politika nezájmu: Česko a Západ v krizi (Praha 2012). V roce 2019 bude vydán jeho překlad Tajností levice, eseje, jejímž autorem je francouzský esejista a spisovatel Jean Claude Michéa.

Bližší informace o diskusním fóru Melting Pot.

Ernst Jünger – Dělník

Ernst Jünger - Dělník***
Svou studii Dělník. Hegemonie a figura vydal Ernst Jünger roku 1932. Patří k jeho zásadním esejistickým textům a odráží se v ní jeho dějinně filozofické a politické smýšlení, které se u něj vyvíjelo v reakci na zážitky první světové války a na poválečný společenský kontext nejenom v Německu. Dělník je v Jüngerově podání oproštěn od svých tradičních socioekonomických vztahů a vystupuje ve své dehistorizované roli jako nezávisle působící veličina, která utváří novou skutečnost. Jeho nárok na hegemonii nad společností, hospodářstvím a státem spočívá podle Jüngera v jeho přirozeném vztahu k moci. Mezi další témata, kterými se zde autor zaobírá, patří práce jako způsob života, nebo technika jako způsob, kterým figura dělníka mobilizuje svět.
***
Předobjednávky na Kosmasu ZDE
.

Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

22. února 1943 se v Dzeržinsku v Nižněnovgorodské oblasti narodil Eduard Limonov, vlastním jménem Eduard Veniaminovič Savenko, ruský spisovatel, básník, rebel a politik Národně bolševické strany Ruska. V současnosti je předsedou této strany a jedním z vůdců protiputinovské formace Jiné Rusko. Česky vyšla jeho kniha To jsem já, Edáček a románová biografie Limonov - Deník ztroskotance od francouzského spisovatele Emmanuela Carrèreho.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív