Categorized | Politika, Ekonomie

Počátek Trumpovy éry byl jen planou nadějí

Autor: Kai Murros

Hospodářskou politiku bude diktovat korporátní Amerika – na prodej tak bude v podstatě všechno. Přijdou daňové úlevy pro bohaté, osekávání aparátu federální vlády – co zbude, bude zprivatizováno a sloučeno s korporátní Amerikou (což bude v širším časovém horizontu pozitivní, protože jediným způsobem jak toto monstrum porazit, je aby začalo požírat samo sebe). Američanům tak drahé občanské svobody převezme kapitalistický moloch – pochopitelně potichu a bez odporu… Koneckonců – co je dobré pro byznys, je dobré i pro Ameriku.

USA stojí a padají s kapitalismem. Převzetí korporátním světem je nedílnou součástí smrtelných křečí USA. Ameriku nemůže nikdo porazit, to dokáže jen Amerika samotná – a právě tak se také stane.

Přijdou nevýznamná, symbolická vítězství pro „konzervativce“ v morálních otázkách a přijdou také hurávlastenecká válečná dobrodružství za hranicemi – tyto války Trumpovi pomohou vydobýt si lásku a uznání nejen liberálních médií, ale bohužel také chudších bělochů. Válka je všechno, čeho se od Trumpa tato skupina dočká, přijme to však s uspokojením a ochotně.

Podobně jako Caesar patří i Trump k populárům, ale stejně jako Caesar sám vyšel z patricijské vrstvy a jeho politika tak má posloužit zájmům jeho a dalších patricijů – mimo těch, kteří se mu přímo postaví na odpor. Patricijové ze strany populárů nikdy nechtěli podnikat žádné kroky, kterými by mohli ohrozit své nesmírné bohatství a politický vliv. Nikdy nezamýšleli poskytnout masám více než chléb a hry; proto bylo všechny reformy potřebné k záchraně říše (Řím/USA) zrušeny – což se bude opakovat znovu a znovu.

Možná dojde k obnově části americké infrastruktury, i to ale může být jen na efekt a bez skutečného dopadu na zaměstnanost. Zaráží mě, že Trump namísto expanze rozpočet spíše seškrtává. Peníze na infrastrukturu a bujení amerického vojenskoprůmyslového komplexu jsou tak uvolněny seškrtáním jiných rozpočtových výdajů. Opravdoví velcí populisté a favorité lidu po sobě vždy zanechávají prázdnou pokladnu, obří dluhy a milující národ. Trump se však podle všeho hned od počátku vydal cestou utahování opasků, což značí, že žádným opravdovým populistou vlastně není.

Jedním z nejodpudivějších odkazů Trumpovy vlády bude další vzestup AIPAC do nejvyšších pater politické moci v zemi – možná se to dokonce pokusí úředně posvětit ústavním dodatkem. Boj Kushnera s Bannonem pak jako by vypadl přímo ze stránek Knihy Ester.

Úvaha Kaie Murrose The Dawning of the Trump Era is a False Dawn vyšla na stránkách AltRight.com 21. dubna 2017.

Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

21. ledna 1950 zemřel - podle některých za podezřelých okolností - v londýnské nemocnici britský novinář, esejista a spisovatel a autor jednoho z nejslavnějších dystopických románů 1984 George Orwell.  

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív