Sláva memu, novému králi politické komunikace

Dominik Feri a Miroslav Kalousek

Tento mem nepotřebuje ani žádný doprovodný text.

Autor: John Robb

Co je v letošním volebním roce v Americe nejběžnější formou politické komunikace?

Je to televize, noviny nebo snad online žurnalismus či reklama? Ne.

Nejrozšířenější forma politického poselství se dnes šíří přes sociální sítě a říká se jí mem.

Mem v současné podobě je obrázek s velmi krátkým textem, který vyjadřuje velice přesnou emoci či myšlenku.

Až do letošních voleb vypadaly memy zpravidla nějak takto:

Chuck Norris

Když Chuck Norris krájí cibuli, cibule pláče.

Z memů se však rychle stal prostředek agresivní politické komunikace (povšimněte si využití vizuálního jazyka a textu k dosažení zamýšlené emoce):

Hillary Clinton

Hloupí Američané, zákony jsou jen pro chudé lidi.

Vznikly miliony memů a tisíce nových spatří světlo světa každý další den.

Bezprostředně po svém zrození procházejí procesem brutálního přirozeného výběru, kdy ty nejlepší končí na stránkách jako Reddit (např. subreddit The_Donald), kde je uživatelé kritizují a hlasují pro ty nejlepší z nich.

Úspěšné memy obíhají po všech sociálních sítích, kde často dosáhnou během několika dní desítek milionů zhlédnutí, jak se šíří skrz nové a nové sítě přátel.

Žabák Pepe

Žabák Pepe, liberály nejnenáviděnější osobnost po Trumpovi a Putinovi, dorazil i k nám.

Dohromady vyvolají memy desítky milionů „zobrazení“ za hodinu, tedy o několik řádů více (100x) než všechny ostatní formy politické komunikace.

Na rozdíl od televize, novin a většiny forem online komunikace jsou memy stvořené pro spotřebu prostřednictvím chytrých telefonů a ve vizuálním režimu sociálních sítí. Jsou rovněž vytvářené pro rychlou spotřebu, kdy poskytují rychlou dávku emocí v kontrastu s dlouhým článkem s nejistým výsledkem.

Žádná jiná forma politické komunikace se jim v tomto ohledu nemůže rovnat.

Memy jsou jednou ze zbraní, s jejichž pomocí jsou vedeny online konflikty, v tomto případě politické. Dochází k nim všude, neustále a na všech úrovních. Rozhodují o budoucnosti.

Proto se chystám napsat novou knihu, organické pokračování mé předchozí Brave New War pod názvem The War Online: How Conflicts are Fought and Won on Social Networks (Válka Online: Jak se vedou a vyhrávají konflikty na sociálních sítích).

PS: Toto je příkladem toho, co Neal Stephenson nazval mediaglyfem – ikonou určenou ke zprostředkování složitých myšlenek lidem, kteří se nikdy nenaučili číst. Budoucnost plná negramotných lidí se neuskutečnila. Schopnost číst je všeobecně rozšířená, dostatek času nebo prostředků číst však nikoliv.

Úvaha Johna Robba All Hail The Meme, The New King of Political Communications vyšla na blogu Global Guerillas 16. srpna 2016.

Comments are closed.

Ernst Jünger – Dělník VYCHÁZÍ 11. ÚNORA 2025!

Ernst Jünger - Dělník***
Svou studii Dělník. Hegemonie a figura vydal Ernst Jünger roku 1932. Patří k jeho zásadním esejistickým textům a odráží se v ní jeho dějinně filozofické a politické smýšlení, které se u něj vyvíjelo v reakci na zážitky první světové války a na poválečný společenský kontext nejenom v Německu. Dělník je v Jüngerově podání oproštěn od svých tradičních socioekonomických vztahů a vystupuje ve své dehistorizované roli jako nezávisle působící veličina, která utváří novou skutečnost. Jeho nárok na hegemonii nad společností, hospodářstvím a státem spočívá podle Jüngera v jeho přirozeném vztahu k moci. Mezi další témata, kterými se zde autor zaobírá, patří práce jako způsob života, nebo technika jako způsob, kterým figura dělníka mobilizuje svět.
***
Předobjednávky na Kosmasu ZDE
.

Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív