Kultura pro Evropu!

Adriano Romualdi, „James Dean“ radikální pravice

Adriano Romualdi, „James Dean“ radikální pravice

Malý sumář antidemokratických tradic

U příležitosti zimního slunovratu vycházejí jako IV. svazek naší knižní edice Metanoia eseje Adriana Romualdiho. „Speciální zbraň” pro ty, kteří si budují pevnou pozici mezi konzervativcem a revolucionářem. Nástin evropské „velké politiky” a „nové kultury”.

Ukázky:

Stačí srovnat dnešní demokratické státy s monarchistickými a národními demokraciemi před čtrnáctým rokem, abychom pochopili, co se z národní myšlenky vytratilo: nezávislost, hrdost, odvaha.

Také Itálie vděčila za svůj vzestup z let 1848 až 1948 nikoli faktu, že byla „demokratická“ – to ji prospělo málo, jako ji to málo prospívá dnes – ale že byla „nacionální“.

Nacionální hodnoty se ale zakládaly na předpokladu, že svět se točí kolem národa. Zakládaly se na dějinném mýtu krátkého rozsahu, aby veškeré dějiny byly v poměru k národu, a každý sousední lid „barbar“ v původním smyslu slova: někdo mluvící jinou řečí a proto jaksi „špatný“. Nacionální hledisko vylučovalo Evropu jako jednotu rasy a kultury.

Pravice a krize nacionalismu

Co je pravicové umění? Nejde prostě o to psát dobré romány nebo tvořit poezii lišící se obsahem, ale vyjádřit odlišné stylistické napětí. Existují knihy napravo „angažovaných“ autorů, v nichž by se dal tento další rozměr najít jen stěží. Zato se může objevit u spisovatelů méně „angažovaných“. Viz například novela…

Ideje pro pravicovou kulturu

Náladu textů tohoto „disciplinovaného rebela“ vystihují např.:

 

Název: Kultura pro Evropu
Autor: Adriano Romualdi
Formát / počet stran: brožovaná, 148
Datum vydání: 2015
Nakladatelství: Délský potápěč
Edice: Metanoia
Cena: 150,- Kč + poštovné

Objednávejte zde.

Comments are closed.

Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

21. ledna 1950 zemřel - podle některých za podezřelých okolností - v londýnské nemocnici britský novinář, esejista a spisovatel a autor jednoho z nejslavnějších dystopických románů 1984 George Orwell.  

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív