Categorized | Politika, Zprávy ze světa

Steve Hofmeyr po tweetu adresovaném Zindzi Mandelové obviněn z „podněcování nenávisti“

Steve Hofmeyr

Steve Hofmeyr

Autor: Dan Roodt

Když se dcera Nelsona Mandely a jihoafrická velvyslankyně v Dánsku podělila na Twitteru o svou naději, že bílí farmáři v Jižní Africe už se „třesou“ před konfiskacemi jejich půdy, plánovanými její stranou, populární zpěvák Steve Hofmeyr na to zareagoval slovy, že Zindzi Mandelová pracuje pro daňové poplatníky jako on.

Za tato pravdivá slova teď Steve Hofmeyr čelí obvinění z „podněcování nenávisti“, konkrétněji crimen injuria, archaické formě trestního stíhání v jihoafrickém právním systému, která se však v posledních letech užívá především k postihování bělošských „nenávistných projevů“.

Vládnoucí strana v zemi Africký národní kongres (ANC) vydala komuniké, kde oznámila podání žaloby crimen injuria proti Stevu Hofmeyrovi za „jeho rasistické a nelidské tirády na sociálních sítích, přetékající barbarstvím, rasismem a toxickou maskulinitou“.

V jednom ze svých tweetů  se Zindzi Mandelová honosí, jak je jí v Dánsku „podstrojováno“ (wine and dine):

„Zatímco si tu opulentně hoduji… napadá mě, jak to asi vypadá ve světě roztřesených zlodějů půdy #OurLand.”

Mandelová Twitter

Zindzi Mandelová – dcera nositele Nobelovy ceny míru a velvyslankyně (!!!) dští oheň a síru na bělošské Jihoafričany – zatímco hoduje v „černošském“ Dánsku.

Vládnoucí ANC zastává pozici, že všechna zemědělská půda, která patří bělošským farmářům, byla „ukradena“ – běloši totiž i tu půdu, kterou od předchozích vlastníků řádně koupili, nemohou tak docela vlastnit, jelikož rasově nejsou Afričané.

V předchozích podobných případech, kdy byli běloši obviněni z projevů nenávisti vůči černochům, byli obvykle potrestání pokutou v přepočtu asi čtvrt milionu korun nebo odnětím svobody až na tři roky.

Podle představitelů ANC má Hofmeyrův tweet být „názornou ukázkou bělošské arogance a učebnicovým příkladem bělošské privilegovanosti, kterou musíme utnout v zárodku“.

Právník Albert Murphy však označil záměr vládnoucí strany za špatný vtip. „Údajné trestní oznámení, které chce ANC na Steva Hofmeyra na základě jeho tweetu o Zindzi Mandelové podat, je jedna velká fraška! Na jeho slovech není zhola nic kriminálního a žádný seriózní státní zástupce by takovýto případ nemohl připustit. ANC je jako ze špatného vtipu.“

Podobné rasově laděné výhružky obsahují i tweety, které Mandelová z Dánska odeslala 13. a 14. června 2019:

„Když jste sem bez ničeho přišli, našli jste tady původní obyvatele, jak užívají oheň. Příště nám určitě budete tvrdit, že jste nás to naučili vy. Stejně jako se Chris Barnard naučil základy operace srdce od svého černošského zahradníka. Nejlíp ze všeho vám jde vymýšlení.“

„Milí schvalovači apartheidu, váš čas vypršel. Znovu už nám vládnout nebudete. Nebojíme se vás – konečně. #TheLandIsOurs /ZeměPatříNám/.”

„Chybí mi všichni ti roztřesení bílí zbabělci, shem [je mi jich líto]. Botha, Potgieter – zlodějští a násilničtí potomci Van Riebeecka a spol.: jak se vám daří, zlatíčka?“

Zmínit bychom jistě měli také to, že 84 % černošských požadavků na půdu v Jižní Africe je podáno ve městech. Celých 93 % žadatelů si ovšem místo pozemků volí raději peněžitou náhradu.

Rasistické tweety Zindzi Mandelové vyvolaly v Jižní Africe skandál, Luzuko Koti z Nadace Nelsona Mandely však řekl johannesburskému listu The Star: „Nikdy jsme neřekli, že se chceme se Zindzi Mandelovou sejít a promluvit si o jejich tweetech.“

Když se ale Kotiho později tázali novináři z afrikánského nedělníku Rapport, mluvil jinak: „Rádi bychom se s paní Mandelovou sešli a vyjasnili se vzájemně své pozice.“

Zpráva Dana Roodta Singer Steve Hofmeyr to be charged with ‘hate speech’ after tweet to Zindzi Mandela vyšla na stránkách Free West Media 21. června 2019.

Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

21. ledna 1950 zemřel - podle některých za podezřelých okolností - v londýnské nemocnici britský novinář, esejista a spisovatel a autor jednoho z nejslavnějších dystopických románů 1984 George Orwell.  

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív