Stezkami Eurasie: Z letní „univerzity“ v Itálii

Stezkami Eurasie

Stezkami Eurasie

Od 4. do 15. června se v rámci tzv. letní univerzity za rok 2019 uskutečnila pod názvem „Stezkami Eurasie“ série putovních přednášek po různých italských městech a městečkách (s jednou zastávkou ve Švýcarsku) na aktuální i nadčasová témata:

Umění, čas a duch – trasy úniku z tekuté společnosti (Benevento);

Púlnoční slunce – od typu zvláštního člověka k radikálnímu subjektu (Miláno);

Subjekty v akcičtvrtá politická teorie v kinematografii (Gavirate);

Populismus – nástroj nebo poslání? (Castiglione Olona);

Nový multipolární svět – jaké scénáře pro Švýcarsko? (Lugano);

 Civitas – identita a diverzita: radikální subjekt ve čtvrté politické teorii (Messina);

Jaká je budoucnost Evropy? (Neapol);

Evropské uvědomění vyjma populismu – obnova geopolitického mýtu (Řím);

Identitas – rovní, ale odlišní (Udine).

Pořádající organizace REuropa, za níž stojí Rainaldo Graziani (vnuk maršála RSI a syn spoluzakladatele Ordine Nuovo) zajistila řadu přednášejících zvučných jmen. Z nich do České republiky nejjasněji doléhá jméno Noama Chomského, který vystoupil v Udine, čtenáři Délského potápěče pravděpodobně již také slyšeli o Massimu Finim (o kterém jsme informovali před deseti lety – pozn. DP), avšak hlavním přednášejícím, jediným který přednášel na všech devíti přednáškách, byl Alexandr Dugin. Propagoval tu, mj., italský překlad své knihy Teoria e fenomenologia del Soggetto Radicale (Teorie a fenomenologie radikálního subjektu), v níž rozvádí jeden z hlavních mytémů čtvrté politické teorie.

Na milánské přednášce o radikálním subjektu vedle Alexandra Dugina vystoupili (cirka před 120 posluchači) Sergio Luppi z katolické univerzity, Francesco Marotta z italské pobočky GRECE nebo Andrea Scarabelli z Nadace Julia Evoly. Moderoval Maurizio Murelli, který Duginovy knihy v Itálii vydává.

Podle Murelliho má Duginova teorie a fenomenologie radikálního subjektu pro temné postmoderní období tentýž význam jako Evolovy Směrnice pro předchozí období stmívání. Přeložený a jen lehce upravený stručný Duginův výklad radikálního subjektu / „půlnočního slunce“ proto zveřejníme hned v následujícím příspěvku.

Stezkami Eurasie - REuropa: cyklus přednášek

REuropa: cyklus přednášek (na přednášce Identitas: rovní, ale odlišní vystoupil v Udine společně s Alexandrem Duginem i americký filozof a lingvista Noam Chomsky)

Ernst Jünger – Dělník

Ernst Jünger - Dělník***
Svou studii Dělník. Hegemonie a figura vydal Ernst Jünger roku 1932. Patří k jeho zásadním esejistickým textům a odráží se v ní jeho dějinně filozofické a politické smýšlení, které se u něj vyvíjelo v reakci na zážitky první světové války a na poválečný společenský kontext nejenom v Německu. Dělník je v Jüngerově podání oproštěn od svých tradičních socioekonomických vztahů a vystupuje ve své dehistorizované roli jako nezávisle působící veličina, která utváří novou skutečnost. Jeho nárok na hegemonii nad společností, hospodářstvím a státem spočívá podle Jüngera v jeho přirozeném vztahu k moci. Mezi další témata, kterými se zde autor zaobírá, patří práce jako způsob života, nebo technika jako způsob, kterým figura dělníka mobilizuje svět.
***
Předobjednávky na Kosmasu ZDE
.

Ernst Jünger – Aladinův problém

Ernst Jünger - Aladinův problém***
Aladinův problém je výpravou do duchovní krajiny současného světa, kterou titanismus proměnil v poušť. Objevují se oázy, tak malé, že si jich čtenář sotva všimne – ostrůvky zeleně v podobě starých knihoven plných zaprášených knih, malých kostelíků v krajině s opuštěnými hřbitůvky, nečekaných dionýských slavností nezřetelně vystupujících z mlhy vzpomínek. Snaha hlavního hrdiny o návrat k dobám předtitánským, o návrat do náruče bohů, končí neslavně v duchovním suchopáru obchodních plánů a účetních uzávěrek. Zbývá jen teskné zření na nevratně mizející bytí. Nevratně?
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

22. února 1943 se v Dzeržinsku v Nižněnovgorodské oblasti narodil Eduard Limonov, vlastním jménem Eduard Veniaminovič Savenko, ruský spisovatel, básník, rebel a politik Národně bolševické strany Ruska. V současnosti je předsedou této strany a jedním z vůdců protiputinovské formace Jiné Rusko. Česky vyšla jeho kniha To jsem já, Edáček a románová biografie Limonov - Deník ztroskotance od francouzského spisovatele Emmanuela Carrèreho.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív