Autor: Redakce
Na jednáních ruského a finského presidentů v Helsinkách byla zvláštní pozornost věnována projektu Nord stream, nové trase ruského plynu do Evropy.
– Nehledě na krizi Moskva energicky prosazuje projekt, který si nepochybně vyžádá velkých finančních prostředků, a za krize stoupají ekonomická rizika vícenásobně. Jste přesvědčen, že tato rizika jsou ospravedlněná?
Na tuto otázku odpovídá profesor Valerij Mironov, náměstek ředitele Centra rozvoje moskevské Vysoké Ekonomické Školy.
MGT
V každém případě bude Evropa i po krizi potřebovat stále více energonosičů v souvislosti s perspektivou nahrazení ropy a uhlí, tam,kde ho ještě mají,ekologicky čistým palivem, tedy plynem, soudí náš ekonomický expert.- Ano, samozřejmě, vyžádá si realizace projektu NORD STREAM obrovské investice, ale záruky poskytnou nikoli soukromé firmy, ale ruská vláda. Mimochodem, dokonce na vrcholu krize se ekonomický život nezastavuje, není to možné.
Projekt NORD STREAM bude po provedení mezinárodní ekologické expertizy realizovat Rusko, Německo, Holandsko a možná i další evropské státy, včetně Francie a Finsko. Nový plynovod spojí Rusko a EU, povede od Vyborgu v Rusku přes Baltské moře do německého Grajsvaldu, čímž přiblíží ruské palivo k evropským odběratelům. Umožní to vyhnout se nepříjemným věcem, jako v zimě, kdy Ukrajina nemohla přečerpávat ruský plyn do Evropy v plném rozsahu.
Myslím, že NORD STREAM se stane základem evropské energetické bezpečnosti. Tento projekt byl velmi pečlivě propracován experty z hlediska ekonomické a technologické odůvodněnosti. Teď mají říct své slovo ekologové. Doufáme, že obavy Polska, Švédska Estonska o ekologickou bezpečnost projektu budou odstraněny, pověděl v exkluzivním interview pro Hlas Ruska profesor Valerij Mironov, náměstek ředitele Centra rozvoje moskevské Vysoké Školy Ekonomické. Natočila Irina Čajková.
Zdroj: The Voice of Russia
Nejnovější komentáře