Ve vaší knize Brave New War zkoumáte měnící se podstatu vedení války. Jaké příklady těchto nových způsobů ze současnosti – povstání, válek o zdroje, nebo terorismu – nejlépe ilustrují tyto nové tendence?
Lze to ilustrovat na následujícím zajímavém příběhu. V roce 2004 začala americká armáda prohrávat v guerillových konfliktech v Iráku. Co však bylo ještě horší, americký vojenský aparát nevěděl proč. Neměli ani ponětí. Abych to napravil, začal jsem psát na mém blogu Global Guerillas o tom, jak vlastně způsob vedení války v 21. století funguje. V podstatě jsem dospěl k závěru, že guerillové skupiny mohou využívat „open source“ organizační modely (převzatými ze softwarového prostředí), špičkovou podporu v rámci sítě (volně dostupné high tech nástroje, přístup k systémovým informacím, napojení na globalizovanou ekonomiku) a systémové poruchy (zaměřením na kritické infrastrukturní body, které mohou způsobit kaskádovité selhání systému) k tomu, aby porazili mnohem silnějšího protivníka a dokonce i globální supermocnost.
Nové teorie způsobu vedení války, které jsem rozvíjel na svém blogu se ukázaly být jak předvídavými, tak i velice populárními. Výsledkem toho bylo, že jsem strávil hodně času rozhovory ve washingtonských kruzích (Ministerstvo obrany, CIA, NSA atd.) Samozřejmě, od té doby co byla moje práce volně dostupná na blogu ji mohl každý číst, i samotní členové guerillových skupin.
A tak nebylo pro mě velkým překvapením, ačkoliv jsem to nečekal, když jsem dostal e-mail od Henryho Okaha, vůdce MEND (Movement for the Emancipation of the Niger Delta – Hnutí za osvobození delty Nigeru). Pozval mě do Nigérie a uvedl, že je horlivým čtenářem mého blogu.
Byla to podobná historická událost, jako když britský důstojník a vojenský historik Lidell Hart (tvůrce válečného konceptu blitzkrieg) 1) obdržel dopis od německého generála Heinze Guderiana v roce 1939, ve kterém mu děkoval za jeho práci. A tady je důvod: kampaň MEND proti ropné společnosti Shell a nigerijské vládě v letech 2006 až 2008 byla skvělým příkladem toho, jak si myslím, že by měl být veden válečný konflikt v 21. století. Organizační struktura MEND byla nepravidelná a organizovaná podle pravidel open source komunity. Velké množství malých autonomních skupin spojilo síly, aby zničily ropnou infrastrukturu v zemi napadnutím zranitelných bodů systému (Nigérie je jeden z největších vývozců ropy na světě). Během roku 2007 byli schopni takto snížit denní produkci o milion barelů ropy denně. Tento deficit v dodávkách byl důvodem vzrůstu ceny ropy za barel na 147 amerických dolarů. Takto vysoká cena měla negativní ekonomický dopad v globálním měřítku: odstartovala globální recesi a míru nesplácení (default rates) subprime hypoték 2) (z důvodu vyšších nákladů na dopravu a životních nákladů) 3). Prasknutí této „subprime“ hypotéční bubliny mělo za následek radikální zrychlení krachu globálního finančního sektoru, který následně vedl k finanční panice v roce 2008.
Stručně řečeno – diverzní kampaň MEND způsobila globální ekonomice škody v řádu desítek bilionů dolarů, přičemž náklady na tyto útoky nepřesáhly úroveň desítek tisíc dolarů. To znamená 1 000 000 000% návratnost investic (Return of Investment – ROI). Jak mohou národní státy přežít, když neznámá guerillová skupina ze vzdáleného koutu zeměkoule může generovat výnosy takové velikosti? Prostě nemohou.
Spojené státy trpí jak ekonomickým a průmyslovým úpadkem, tak i probíhající demontáží systému sociálních výhod, který podporoval jejich občany. Může tento vývoj vyústit, podle vašeho názoru, k nějaké formě ozbrojeného povstání v USA?
Ano. Systém vykořisťovatelské a vysoce nestabilní globální ekonomiky – který se nachází mimo kontrolu jakékoli skupiny národů – postupně ničí rozvinuté demokracie. Posuzujte to na základě krize z roku 2008, znovu a znovu. Většina toho, co považujeme za normální v rozvinutém světě, od středostavovského životního stylu až po vládní záchranné sociální sítě, pomalu zmizí v době kratší než deset let. Většina vlád v rozvinutých zemích bude úplně finančně insolventních. Demokracie, tak jak ji známe, postupně zanikne a byrokracie národních států se budou stále více stávat zastánci globálního akciového trhu a kleptokratických transnacionálních korporací. Pomyslete na Argentinu, Řecko, Španělsko, Island atd. Výsledkem tohoto procesu bude, že legitimita rozvinutých demokracií postupně zmizí a pocit zrady bude všeobecně rozšířen (tak jako např. v období kolapsu Sovětského svazu). Lidé začnou přesměrovávat svoji loajalitu k jakékoli lokální skupině, která bude schopna zajistit jejich denní životní potřeby. Mnoho těchto skupin budou místní povstalecké organizace nebo milice, napojené na organizovaný zločin. Stručně řečeno, z rozvinutých demokracií zůstane jen prázdná skořápka.
Jak velké je domácí bezpečnostní riziko ze strany narkopovstalců v Mexiku a vzrůstající moci latinskoamerických gangů ve Spojených státech?
Velice velké. Jde o hrozbu, která převyšuje cokoli, čemu čelíme v Afghánistánu (zbytečné válce, která je jen bezednou jámou ve které mizí peníze). Není to hrozba, která by mohla být vyřešena konvenčními vojenskými způsoby a to od té doby, kdy Mexiko je jen nefunkční, vyprázdněný stát (hollow state). Narozdíl od selhavšího státu jakým je např. Somálsko (které se nachází ve stavu úplného chaosu), vyprázdněný stát si stále udržuje fasádu fungujícího národa (hranice, byrokracie atd.). Nicméně vyprázdněný stát nevykonává jakoukoli smysluplnou kontrolu nad venkovem. Není to jen v důsledku toho, že stát nemůže tuto kontrolu vykonávat vojensky. Je to i tím, že stát nemá prostě co nabídnout lidem. A tak namísto něho je kontrola postoupena místním skupinám, které jsou schopny trvaleji zajistit základní úroveň bezpečnosti, minimální úroveň veřejných služeb a pracovních míst, díky napojení na globální ekonomiku – jak to například vykonává drogový kartel La Familia 4) v mexickém státě Michoacán.
Skutečným nebezpečím pro Spojené státy není jen to, že tyto skupiny mohou expandovat na území USA (to už se děje), ale i to, že tyto skupiny urychlí vznik podobně fungujících lokálních skupin během doby, kdy bude postupně mizet americká střední třída.
Vidíte slábnoucí roli státu v rozsáhlém, vše oblasti zahrnujícím způsobu vlády? Nutí to podle vás komunity vykonávat toto vládnutí pro sebe samy?
Ano, „širokospektrální“ vláda je na ústupu. Nejen že téměř všechny vlády jsou finančně insolventní, nemohou ani efektivně ochránit své občany před globálním systémem, který je ve stadiu amoku. Jak služby a bezpečnost pomalu mizí, lokální zdroje pořádku pomalu přebírají kontrolu na těmito procesy, aby zaplnily tento prázdný prostor. Doufám že většina lidí se rozhodne převzít kontrolu nad těmito procesy prostřednictvím kolektivní spolupráce, která bude mít za cíl vybudování resilientních 5) komunit, které budou moci nabídnout nezávislost, bezpečí a prosperitu. Které budou moci nabídnout to, co už národní stát nemůže nikdy více nabídnout. Avšak, tyto komunity jsou něco, co si musíte vybudovat sami. Nikdo vám v tomto nepomůže.
Jakými způsoby jsou nové povstalecké a teroristické metody využitelné pro organizační strategie resilientních komunit?
Zde jsou některé paralely:
Efektivní, výkonné technologie: levné nástroje, které umožní lokální produkci výrobků, která dříve byly produkovány v rámci globální ekonomiky.
Organizační sítě: schopnost podněcovat intelektuální činnost stovek a tisíců lidí pracujících na konkrétním projektu, nebo na řešení konkrétního problému v rámci open source sítí; schopnost vytvářet nové ekonomické sítě, které urychlí prosperitu.
V současnosti píšete knihu o místních resilientních komunitách. Jaké jsou základní, hnací motivy vašeho zájmu o tuto problematiku?
Ano píšu. Je o tom, jak budovat resilientní komunity. Komunity, které nabídnou energetickou nezávislost, zajistí zdroje potravy, ekonomickou prosperitu, ochranu a bezpečí svých příslušníků. Jaké jsou základní motivy, které činí resilienci důležitou? Je to jednoduché: stabilita, prosperita a bezpečí pomalu mizí. Brzy to sami zjistíte, pokud už jste to už nezjistili. Pokud proti tomuto nebudete dělat nic, stanete se obětí dravých metod gangů, milicí a zkorumpovaných byrokracií, které zaplní prázdný prostor, který zůstane po ustupujících národních státech. Pokud se tomuto osudu chcete vyhnout, měli byste budovat resilientní komunity, které nejen umožní vám a vaší rodině přežít bez úhony, ale které budou i vzkvétat. Cílem mé nové knihy je poskytnout lidem plán, jak vybudovat resilientní komunitu od úplného začátku.
Co je hlavním poselstvím, které máte pro lokální komunity ohledně přípravy pro nadcházející období?
Produkujte vše co můžete lokálně. Virtualizujte vše ostatní. 6) Hodnota vašeho domova bude založena na schopnosti vaší komunity zajistit energetickou nezávislost, produkci potravin, ekonomickou vitalitu a bezpečnost. Hromadění zásob survivalisty, nebo zero footprint šetrnost jsou cestami k selhání. Uvažujte v rámci pulsujících místních ekonomických ekosystémů, které jsou mimořádně efektivní, produktivní a bohaté.
Převzato se stránek BoingBoing.net: John Robb interview: Open Source Warfare & Resilience
Poznámky:
1) Toto tvrzení je zpochybněno na anglické Wikipedii v příspěvku o B. H. Lidell Hartovi, v odstavci Myths and controversy surrounding Blitzkrieg. Pokud by měl být někomu přiznát kredit tvůrce konceptu bleskové války, tak by to měl být spíše generálmajor John Frederick Charles Fuller (u kterého sloužil Lidell Hart jako poddůstojník, a který s ním spolupracoval na myšlence mechanizace armád) viz Wikipedia:
His ideas on mechanised warfare continued to be influential in the lead-up to World War II, ironically more with the Germans, notably Heinz Guderian, than with his countrymen. In the 1930’s, the Wehrmacht implemented tactics similar in many ways to Fuller’s analysis, which became known as Blitzkrieg. Like Fuller, practitioners of Blitzkrieg partly based their approach on the theory that areas of large enemy activity should be bypassed to be eventually surrounded and destroyed. Blitzkrieg style tactics were used by several nations throughout World War II, predominantly by the Germans in the invasion of Poland, Western Europe and the Soviet Union.
Perličkou, která ilustruje Fullerovy zásluhy o koncept bleskové války je, že byl pozván jako čestný host na slavnostní vojenskou přehlídku při příležitosti padesátých narozenin Adolfa Hitlera, kde sledoval „tři hodiny kompletně mechanizované a motorizované vojenské jednotky, které defilovaly s rachotem okolo Vůdce.“ Později když se Hitler zeptal, „Doufám, že jste spokojen se svými dětmi?“ Fuller odpověděl, „Vaše excelence, vyrostly tak tak rychle, že už je vůbec nepoznávám.“
2) Jde o dražší hypotéku poskytovanou těm, kdo chtějí vlastnit dům, ale kvůli nedostatečné finanční bonitě nemohou dostat klasickou hypotéku. Majitelé těchto úvěrů doufali, že s růstem ceny jejich nemovitosti dosáhnou na standardní hypotéku s lepším úrokem a po skončení krátké doby fixace, která je u subprime hypotéky téměř pravidlem, drahou hypotéku splatí. Ceny nemovitostí ovšem klesly, splacený podíl nemovitosti tak na konci úrokové fixace byl téměř nulový a nově nabídnuté úrokové sazby nahrazující krátký fix vzrostly. Rodinám tak hypotéky neúnosně zdražily. Počet domácností, kterým propadl dům bance, loni vzrostl oproti roku 2006 o 75 procent. Postihl přes 2,2 milionu rodin, tedy více než jedno procento amerických domácností. Penize.cz: Co je subprime hypotéka
3) Jako ilustrační příklad provázanosti cen ropy a živtoních nákladů může posloužit článek z roku 2008, který vyšel na stránkách Podnikatel.cz: Rekordní ceny nafty. Čeští dopravci připravují zdražení („Současný vývoj se dotýká takřka všech druhů firem, jelikož se zvyšující cena této suroviny postupně promítne dále v distribučním procesu. Ve výsledku tak nebudou ušetřeni ani koncoví spotřebitelé.“)
4) La Familia Michoacana („Mexican analysts believe that La Familia formed in the 1980s with the stated purpose of bringing order to Michoacán, emphasizing help and protection for the poor. … La Familia cartel emphasize religion and family values during recruitment and has placed banners in areas of operations claiming that it does not tolerate substance abuse or exploitation of women and children. … On July 16, 2009, a man by the name of Servando Gómez Martínez (La Tuta) identified himself as the ‚chief of operations‘ of the cartel. In his TV message, Gómez stated, „La Familia was created to look after the interests of our people and our family. We are a necessary evil,“ and when asked what La Familia really wanted, Gómez replied, „The only thing we want is peace and tranquility.“)
5) resilientní – pružný, přizpůsobivý, houževnatý, odolný, vytrvalý, nezlomný
6) John Robb má na mysli – vše ostatní vyvíjejte a produkujte prostřednictvím sítí, v rámci open source komunit. Viz termín virtualization (Computer Desktop Encyclopedia, Wikipedia).
Byrokratická a vynucující logika národní států bude přirozeně považovat lokální komunity vytvářející „stát ve státě“ za hrozbu a bude se je třeba i násilně snažit potlačit. V konfliktu národního státu proti občanům západní společnosti bych přepokládal vítězství národního státu, neboť guerilový boj nepatří mezi silné stránky zpohodlnělého západního člověka.
Myslím že „národní stát“ o kterém pan Robb mluví ve smyslu jeho selhání neodpovídá evropskému národnímu státu , ale americkému. Kdy třeba představitelé Usa hovoří o američanech jako o „big nation“. Jde o něco uplně jiného než je klasický národ vznikající stovky let v evropě (africe, asii)