Categorized | Kultura, Fanfares of Europe

Seelenlicht – Love and Murder

Uběhly dva roky a dočkali jsme se další desky od neoklasicistního projektu Seelenlicht, který je dílem Troye Southgatea, který ale zároveň nepředstavuje pouze boční oddech pilotních H.E.R.R., nýbrž rovnocennou, paralelní aktivitu. Na projektu spolu se Southgateem spolupracovali, stejně jako v případě prvního alba, „Gods and Devils“, lidé z Kammer Sieben. Zatímco předešlá deska byla spíše melancholická, „Love and Murder“ přidává zejména časté využití psychedelických kytar sem tam téměř bitevní náladu. Tématicky Seelenlicht zůstal věrný původnímu zaměření: oslava evropské tradice a postesk vykořeněného umělce ve světě ztrácejícím smysl. Vděčným zdrojem inspirace zůstala jak indoevropská a antická mytologie, tak také tvorba německých romantických autorů.

A právě stejně jako desku „Gods and Devils“ otevřel Demian, inspirovaný stejnojmennou novelou Hermanna Hesseho, která sama vycházela z psychoanalýzy, myšlenek Friedricha Nietzscheho, aby na příběhu mládí Emila Sinclaira ukázala složitou cestu hledání sebe sama, nemohla nová deska začít jinak. Do nitra nového alba, „Love and Murder“ nás tak zavádí poněkud psychedelická píseň Vergiss Mein Nicht, což je tak trochu slovní hříčka. Slovo „Vergissmeinnicht“ je totiž v němčině výraz pro pomněnku, nádhernou květinu modré barvy. Těžko myslet na něco jiného, než „Hledání modrého květu“ Georga Von Hardenberga, tedy vlajkonoše romantismu, Novalise.

Seelenlicht se nespokojil, jak bylo řečeno a napsáno, pouze s literaturou 19. století. Jedna z nejvýraznějších skladeb celého alba, a sice „Ghost of Flanders“ je věnovaná tématice jatek první světové války, zcela zbytečné války, která pohřbila miliony mužů a srdce staré Evropy. Duchové Flander, Angličané a Němci, tak společně vstávají z mrtvých, aby se pod vedením nových velitelů společně vydali na symbolický poslední pochod.

Nechybí zde samozřejmě ani provokativní politické narážky, jako třeba „Revolution in Blacks“ („..“it´s time to crash the state..“) kde Troy Southgate těžko zapře svou národně-anarchistickou a terceristickou pozici. Zároveň však potěší skladba „Futhorc“, nevím proč, ale vede mě k domněnce, že to je militaristická odrhovačka, která je zároveň velice vkusná a má navazovat na podobně charakterizovatelnou „Valhallu“ z alba „Gods and Devils“. Jako by Seelenlicht tvořil podle nějaké promyšlené struktury. Pokud ano, vše do sebe pěkně zapadá.

Love and Murder je nádherné album. Tuto výtečnou směs vynikající neoklasicistní a neofolkové muziky, která se nebojí experimentálně zabrousit do jiných pater a využít tvrdších, psychedelických, nebo rockových partií, spojenou s pečlivým výběrem oslovujících témat, a která ve finále představuje dokonale harmonickou desku, nelze než doporučit. V krátkém čase je to z dílny Troye Southgatea po novém album H.E.R.R. druhá velmi kvalitní věc. Za zmínku ještě stojí, že deska „Love and Murder“ vychází u poměrně nového a nadějného vydavatelství Trutzburg Thule, která má z nedávné doby na kontě kupříkladu zbrusu nové album německých Darkwood.

Label: Trutzburg Thule, 2009.

01. VERGISS MEIN NICHT
02. THE ROMANTICS
03. THE GHOSTS OF FLANDERS
04. THE OUTSIDER
05. WHEN THE LAMP IS SHATTERED
06. REVOLUTION IN BLACK
07. THE LOVERS REVENGE
08. DREAMSLEEP
09. FUTHORC
10. PRIAPUS
11. LIVE AND DEATH
12. MEMNON, PRINCE OF ETHIOPIA
13. RETURN TO SUMMERISLE
14. ANSUZ-LAGUZ-URUZ

Ernst Jünger – Návštěva na Godenholmu

Ernst Jünger - Návštěva na Godenholmu***
Ztracený klenot, vysoce ceněný svého času například Gottfriedem Bennem
Mistrovské vizionářské dílo Ernsta Jüngera odehrávající se na odlehlém skandinávském ostrově patří mezi neprávem opomíjené skvosty německé literatury poloviny minulého století. Tato novela, rozsahem nevelká, myšlenkově však nesmírně bohatá, plná znepokojivých obrazů a apokalyptické imaginace, je další ukázkou autorova hutného vybroušeného stylu, jeho schopnosti vnímat vnitřní předivo věcí a jejich skrytých souvislostí i líčení přírodních krás. Je typovou studií válkou sežehnutých duší, částečně autobiografickou, vyprávěním o hledání zasvěcení a nového začátku, příběhem o utrpení a znovuzrození.
***
Objednávejte na stránkách nakladatelství Malvern nebo v okultním knihkupectví Alembiq.
.

Oswald Spengler – Myšlenky

Oswald Spengler - Myšlenky***
Kniha obsahuje: vedle 370 výroků o pojmech, majících ve Spenglerově myšlení zásadní význam, jako např. osobnost, dějiny, válka, právo, stát, tradice atd., v původním výboru správkyně autorovy – do té doby z valné části nezveřejněné – pozůstalosti, též rozsáhlý překladatelský a redakční výběr z knih Preussentum und Sozialismus a Jahre der Entscheidung s aktuálními poznámkami a vysvětlivkami, jakož i úplnou, komentovanou bibliografii nakladatelství Délský Potápěč.
***
Objednávejte v Knihkupectví Délského potápěče nebo na Kosmasu
.

Ezra Pound – „Přítomen!“

Ezra Pound – „Přítomen!“***
Ezra Pound míří přímo na jádro systému, v nemž žijeme – a zasahuje! Politika – ekonomie – poezie; články, básně, poznámky, manifesty, překlady a eseje z doby Italské sociální republiky.
***
Objednávejte ZDE
.

Knut Hamsun: Až do konce! – DOTISK!

Knut Hamsun - Až do konce!***
Politická publicistika norského spisovatele Knuta Hamsuna z let 1940 až 1945. Knut Hamsun je příkladem Muže, který se nepoddal, nepodvolil a už vůbec v šířícím se křiklavém chaosu nezbloudil. Ač sražen, zůstal na svém.
***
Objednávejte ZDE
.

Paul Sérant: Fašistický romantismus – DOTISK!

Paul Sérant - Fašistický romantismus***
O politickém díle několika francouzských spisovatelů – Robert Brasillach (popravený), Pierre Drieu La Rochelle (sebevrah), Lucien Rebatet (rebel), Abel Bonnard (estét), Alphonse de Châteaubriant (mystik) a „fantaskní jezdec“ Louis-Ferdinand Céline (sardonik).
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

2. listopadu1847 se ve francouzském Cherbourgu narodil francouzský filosof a anarchistický teoretik revolučního syndikalismu, tzv. anarchosyndikalismu Georges Sorel. Ve svém díle se tento v českém prostředí neprávem opomíjený autor zabýval kapitalismem, revolucí, revizí Marxe a myšlenkou syndikalismu, teorií o řízené ekonomice a pracovních strukturách. Zabýval se nutností existence "mýtu", který by zmobilizoval masy. Nejen tím ovlivnil  jak pozdější socialisty, tak například B. Mussoliniho.

Pat Buchanan2. listopadu 1938 se v americkém Washingtonu D. C. narodil konzervativní spisovatel, politik, publicista, televizní komentátor a v 90. letech uchazeč o úřad prezidenta Spojenýc států, Patrick Joseph Buchanan. Aktivně se do politického života zapojil už v 60. letech v prezidentské kampani Richarda Nixona. Buchanan je dlouhá desetiletí symbolem paleokonzervativní tendence a jedním z nejhlasitějších kritiků neokonzervatismu.
Paul Anton de Lagarde 2. listopadu 1827 se v Berlíně narodil Paul Anton de Lagarde, spisovatel, biblista a orientalista, který výrazně ovlivnil průkopníky etnického hnutí jako Alfred Rosenberg, Houston Stewart Chamberlain nebo Heinrich Claß. Ač vycházel z křesťanských pozic, svým dílem spoluformoval i Nietzscheho protikřesťanské a protižidovské myšlení.. Lagarde, podle něhož svatý Pavel zahalil ryzí křesťanství sterilním hebrejským zákonem, usiloval o germánské náboženství, aby „bylo možno dosáhnout přestavby duchovních sil a skutečné národní jednoty“.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív