Sir David Attenborough: Pokud nebudeme kontrolovat populaci, příroda to udělá za nás

Sir David Attenborough

David Attenborough

Snaha vyřešit hladomor v Africe posíláním pytlů s moukou je podle sira Davida Attenborougha „pitomost,“ protože hlad je reakcí přírody na příliš mnoho lidí na příliš malém kousku země.

Sir David, který brzy představí svůj nový pořad o lidských bytostech, se nechal slyšet, že kontrola populace je „závažný problém“ a svět prý „směřuje ke katastrofě, pokud něco nepodnikneme.“

Varoval, že pokud lidé rychle nepřejdou k činům, „příroda s tím něco udělá sama,“ když dle jeho mínění hladomor v Etiopii je v jádru otázka „příliš mnoha lidí na příliš malém kusu země.“

Lidé si před tím podle něj „zakrývají oči:“ „Říkáme: ‚Ať jim OSN pošle víc pytlů mouky.‘ To je pitomost.“

V rozhovoru pro Telegraph před uvedením nového pořadu David Attenborough: Vzestup zvířat přiznal, že se jedná o „velice citlivou“ záležitost, ale podle něj je důležité „to znovu a znovu opakovat.“

Na dotaz ohledně dřívějšího rozhovoru, v němž prohlásil, že lidé jsou „pro Zemi morová rána,“ sir David odpověděl, že tento poznatek považuje „naprosto očividný,“ ale nikdo jiný to prý otevřeně nechce říct.

„Zas a znova o tom mluvit, pořád dokola,“ odvětil na otázku, jaké jsou další kroky k řešení problému. „Všichni dobře víme, že jde o velice citlivou záležitost.“

„Když to vezmeme od začátku, mít děti je pro každého jednotlivce nesmírná výsada. A kdo jsem, abych někomu říkal: ‚Ty nebudeš mít děti.‘?  To je jedna věc.“

„A pak je tu náboženský rozměr, tedy že katolická církev to odmítá – myslím tím myšlenku kontroly populace.“

„To je další velký problém. A poslední – a ze všech nejkomplikovanější – je fakt, že když mluvíme o globální populaci, ve skutečnosti máme na mysli Afriku a Asii.

Uznává, že by se to dalo chápat jako problém „chudých“ a dodává: „Není možné, aby Evropané říkali Afričanům, že nesmějí mít děti.“

Jak tedy podle něj překonat tyto nástrahy a problém vyřešit? „Budeme o tom i nadále mluvit bez nějakých zbytečných specifik v tomto směru. Tak dostaneme celou otázku do hlav lidem na příslušných místech.“

„Protože – a to vidíte stejně jasně jako já – když nic neuděláme, katastrofě se nevyhneme.“

„A když nic neuděláme my, udělá to za nás příroda. A vy mi odpovíte: ‚Ale jistě, to přece příroda dělá odjakživa.‘“

„Mají tam… co všechny ty hladomory v Etiopii, z čeho to vzniká? Z toho, že je tam moc lidí na příliš málo půdy. O tom to je.“

„A my si před tím zakrýváme oči. Říkáme, ať jim OSN pošle víc pytlů mouky. To je pitomé.“

Článek Hannah Furnessové Sir David Attenborough: If we do not control population, the natural world will vyšel na stránkách The Daily Telegraph 18. září 2013.

3 Responses to “Sir David Attenborough: Pokud nebudeme kontrolovat populaci, příroda to udělá za nás”

  1. Yooo napsal:

    Je to zvláštní…Když se to správně podepře,pak obstojí kde co!Co se děje,víme shruba všichni.Ta správna otázka,ktera by mohla věci dat do pohybu,je proc?!Proc přírodní mechanismy pro regulaci a rovnovahu přestaly fungovat?A přestaly fungovat?Třeba jen nejsme ochotni akceptovat to,co se jevi jako nevyhnutelnost.Myslím si,ze do teto debaty filozofie nepatří.Kazdy živý organismus zanechává svuj otisk;přetváří prostředí kolem sebe a tím ovlivňuje vse ostatní a tedy determinuje evoluční tendence.Něco jsme jako živ.druh udělali a sem to vede.Dobře nebo špatne je z hlediska přírody nesmysl. A ze je příroda nemilosrdna?Naopak.Každe stvoření má tolik šancí,kolik jich jen zvládne.Pokud budem inteligenci uvažovat jako nástroj k preziti,pak je asi na miste ji použít správně.Lidskost má smysl jen v lidském světe.Jsme součástí,nezbytnou-ale ne nenahraditelnou,celého systemu.Inteligence nás primarne evolucne zvýhodnila.Ted,zda se,nás dovedla do slepe uličky.Ale nemusí to byt konec.Afrika byla schopna se „o sebe postarat“,jako ostatne jakýkoliv jiný kontinent.Beru to asi zeširoka,ale…Chci říct,že to zvladne zase,vždycky a znova a na nás je,abychom se rozmysleli, jestli u toho jako lidstvo chceme byt.Souhlasím s teorií,ze „cesta do pekla je plna pytlů s moukou“.Černá populace v Africe degeneruje skrze humanitu.Rezignuje totiž na základní pud,pud základní pro preziti-schopnost a ochotu se o sebe postarat.Není humánní podporovat jakoukoliv bytost v závislosti.A toho jsme,myslím, docili.Na rovinu!Nedělají nic.A světe div se,je jich porad vic.Nabízí se mala exkurze do světa parazitů.A ted kdo z koho?Příroda zvoli nejjednodušší cestu.S parazity se bojuje tak,ze nijak.Proste se přestanou podporovat.Nevím,jestli za tím vsim-a světe div se podruhe!migranti!-stala jedna pitomoucka humanitární, nebo neči umysl a plan.My je podporujeme,nám půjde o krk.A je to otázka evoluce v globálním slova smyslu,nikoliv ironie osudu,ze az bude po nás,přijdou na řadu oni.Inteligence nás dostala az sem a muže nas znovu evolucne zvýhodnit a pomoci prezit nám a nakonec i te casti lidské rasy,ktera čeka u cesty s natazeno u rukou.Tahle strategie pro preziti nefunguje.Budme tedy humánní a nepodporujme je v žebrání.Dovolme jim,ať se zase naučí starat se o sebe sami.Ano,znamena to,ze kdo se starat nebude,ten nepřezije.A tak to je v pořádku.

  2. TK napsal:

    Ano a Afričané taky geneticky mají přinejmenším stopu dlouhá přirození atp… Celkem slušnou rétorikou na podobné typy je vysmívat se jim coby popíračům evoluce a darwinismu, a tím je vlastně hodit do jednoho pytle s kreacionistickýma balíkama odněkud z Alabamy, kterýma tak velmi pohrdají.

  3. jogín napsal:

    Bohužel jde o klasickou ukázku politické korektnosti. Dalo by se to popsat jako “ Nepříjemné věci které se týkají někoho jiného se nesmějí vyslovit.“ Attenborough má samozřejmě pravdu, přemnožení bylo vždy příčinou expanze populací a bylo spojeno s konflikty, které redukovaly počet obyvatel. Podobných tabu máme něúrekom. Klasickou ukázkou je vyhození z práce objevitele struktury DNA a jednoho z největších vědců Watsona a jeho přeměnu na pariu pronásledovaného medii. Odvážil se říct, že ubohé vyhlídky Afriky jsou díky tomu, že naše sociální politika je založena na skutečnosti, že jejich inteligence je stejná jako naše,, zatím co všechny testy říkají, že to tak není. Před třemi týdny jsem se dohadoval s kolegyní, která tvrdila, že v Africe není nižší IQ, zatím co po několika minutách argumentovala selekcí u Židů, která jejich IQ zvýšila. Čili je možné mluvit o vyšším IQ Židů a Asiatů proti Evropanům,. ale ne o nižším IQ Afričanů. Pokud jde o princip, jak je možné, že etnika se liší fyzickými znaky a u psychickými nikoliv? Přitom je dobře známo, že dědičnost ovlivňuje IQ z 60-70% a pokud měříme starší jedince, vychází 80%.

Trackbacks/Pingbacks


Jean Mabire – Zemřít v Berlíně

Jean Mabire - Zemřít v Berlíně***
Zemřít v Berlíně: Francouzští esesmani posledními obránci bunkru Adolfa Hitlera.
***
Objednávejte na stránkách vydavatelství Nightingale Press nebo na Kosmasu.
.

Ladislav Malý – Vzpomínky jednoho disidenta

Ladislav Malý - Vzpomínky jednoho disidenta***
Z memoárů národního konzervativce…
***
Objednávejte ZDE.
.

Víte, že…

23. listopadu 1992 zemřel belgický politik Jean-François Thiriart. V mládí bojoval  v řadách SS, v pravicové politice byl aktivní od 60. let až do své smrti. Tento panevropský nacionalista a zakladatel celoevropské strany Jeune Europe v rámci své ideologické trajektorie prošel od komunitarismu přes různé pozice tzv. "Třetí cesty" až k národnímu bolševismu.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív